_

Jakie narzędzia do projektu instalacji rurowej

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Jakie narzędzia do projektu instalacji rurowej

Postprzez Morgan87 » sty 28, 2018 17:25

Szanowni Państwo

Potrzebuję wymodelować małą instalację rurarską w kadłubie statku, którą będę mógł wykorzystać do projektu na studia.
Projekt ma pokazać proces montażu, więc teoretycznie wystarczy 2 wymiarowy rysunek instalacji. Taki więc zrobiłem, ale nie jestem zbyt zadowolony z efektu. Chciałbym więc zrobić to w 3D.
Potrzebuję więc wymodelować pomieszczenie (cześć kadłuba) oraz instalację.
Jeśli chodzi o 2D w AutoCadzie pracuje mi się dobrze i w miarę szybko.
Pompy i zawory znalazłem jako bloki do inventora.
Następnie znalazłem dedykowany do projektowania rurociągów Plant 3D, ok rury kołnierzowe czy spawane stanowią połowę mojej instalacji, ale druga to kształtki i rury z katalogu Blucher, ktore znalazłem jako bibliotekę BIM do Revit.
Kolejny program zainstalowany i nie wiem jak to ugryźć.

Chce się poradzić Was, jako bardziej doświadczonych, których narzędzi warto użyć do wymodelowania prostych pomieszczeń i zbudowania w nich prostej instalacji, tak żeby zrobić a się nie potrzebnie nie narobić.

Docelowo chcę wyciągnąć z modelu jeden rysunek izometryczny pokazujący całość, oraz rzuty poszczególnych pięter (pokładów) z przebiegu rurociągu.
Gdy pracowałem w stoczni, jako pomoc przy budowie rurociągów korzystaliśmy z modelu Nupas Cadmatic (załącznik) biuro konstrukcyjne mogło edytować model. Próbowałem jakoś pozyskać ten program, żeby sprawdzić jego użyteczność, niestety bez sukcesów.
Załączniki
zrzut.png
Morgan87

Re: Jakie narzędzia do projektu instalacji rurowej

Postprzez blazej12345 » sty 28, 2018 19:09

Jak chcesz stosować system konkretnej firmy to jest problem, bo z tego co widze oferują oni jedynie modele 3D do PDMSa, który jest wielkim kombajnem do projektowania.
Jeżeli nie uda się pozyskać gotowych modeli z tej firmy to jedyne wyjście to Inventor/solidworks i modelowanie wszystkiego samemu.
Przy standardowych rurach Plant 3D byłby najszybszy i dałbyś radę go opanować. Cadmatica nie zdobędziesz w wersji demo a zresztą nie ma on zaimplementowanych rur z katalogu tej firmy, no i samodzielnie potrzebowałbyś dużo czasu na naukę.
blazej12345

Postprzez Morgan87 » sty 28, 2018 19:51

Dziękuję za odpowiedź,
A co z bibliotekami BIM do Revit, niby kompletny katalog firmy jest tu dostępny https://www.bimstore.co.uk/manufacturers/blucher?tab=1
Jest możliwość aby wykorzystać to w Plant 3D ?
Morgan87

Postprzez blazej12345 » sty 28, 2018 21:28

W Plant 3D tego nie wykorzystasz, można próbować w tym Revicie, nie znam systemu, bo to trochę program z innej branży.
Wpisz na YT revit sanitary lub piping - z tego co widze tam też da się to zrobić, więc może idź w tym kierunku.
blazej12345

Postprzez hegybrown » sty 29, 2018 12:41

Spróbuj w ArCADia 10 w części instalacje :) Myślę, że dasz spokojnie radę coś tam stworzyć.
Link do webinarium masz tutaj:

http://www.arcadiasoft.pl/index.php?mul ... ogramu-cad
hegybrown

Postprzez sponey » sty 29, 2018 16:37

zbudowania w nich prostej instalacji, tak żeby zrobić a się nie potrzebnie nie narobić.

Zadanie wydaje się na ogól proste. Ale jak zabierasz się za to używając profesjonalnych programów, które bazują na jakiejś tam bazie danych, wtedy to już nie staje się to takie proste, szczególnie jak się nie jest w temacie.
Aby z każdego profesjonalnego programu coś wygenerować, najpierw trzeba go dobrze ustawić i zbudować/mieć bazę danych itp.

Jeżeli chodzi ci o profesjonalny izometryk (taki który się generuje na podstawie modelu 3D, który będzie posiadać wymiary, symbole, listę materiałową itp) na podstawie którego montuje się rurociągi na budowie, to będziesz musiał użyć plant 3D i rozbudować bazę danych o brakujące elementy orurowania.

Z tego co wiem to program Revit jest programem przeznaczonym dla branży budowlanej i HVAC czyli ciężko z niego wygenerować izometryk z listą materiałową tak jak to się robi w Plant 3D, który służy typowo projektowaniu orurowania przemysłowego.
Ale jak już zrobisz jakieś orurowanie w revicie (bo się da) to wydaje mi się ze możesz wygenerować jakiś rzut płaski na podstawie modelu i co najwyżej zrobić jakąś zrzutkę ekranu z modelu 3D tak, ze będzie to tylko widać przestrzennie.

Program Plant 3D po zainstalowaniu posiada jakąś tam podstawową bazę danych (czyli tak jak pisałeś rury kołnierzowe czy spawane) ale jak chcemy coś więcej to trzeba to wprowadzić do programu, czyli poświęcić na to czas, czasami nawet sporo czasu.
Jednak jeżeli nigdy nie miałeś styczności z tego typu programami, to tak czy siak, nie będzie to dla Ciebie takie proste, żeby się nie narobić.

Jeśli w AutoCadzie pracuje Ci się dobrze i w miarę szybko i nie potrzebujesz profesjonalnego izometryka, tylko wystarczy Ci pokazanie tego w 3D i masz już połowe zrobioną w plant 3D, to myślę ze dobrą opcją będzie dorobienie sobie tych brakujących elementów jako bryły 3D, które nie posiadają inteligencji.
sponey

Postprzez tomaszjar » sty 30, 2018 17:22

Jeżeli instalacja ma być posta nie bierz się za generatory, zrób to jako pojedyncze części i poskładaj do kupy.
Tu masz przykłady z Inventora

2018-01-30 16_18_48-Ship Niemcy.ppt [tryb zgodności] - PowerPoint.jpg

2018-01-30 16_18_38-Ship Niemcy.ppt [tryb zgodności] - PowerPoint.jpg
T.Jarmuszczak
http://pccpolska.pl, tomaszjar@pccpolska.pl
http://sklep.pccpolska.pl
http://pccpolska.pl/szkolenia
PCC Polska - Autodesk Gold Partner
Autodesk Autorized Training Center
tomaszjar

Postprzez Morgan87 » lut 03, 2018 22:50

Dziękuję za odpowiedzi.

Zdecydowałem się na Inventora.
Plan3D próbowałem przez kilka godzin oswoić, ale trwało to dłużej aniżeli Inventor.
Wymodelowałem kształtki w Inventorze, oraz znalazłem w Content Center zbliżony Styl Przewodów Rurowych.
Rysuje trasę rurociągu, wypełniam ją domyślnym stylem i podmieniam kształtki, efekt znośny.
Aczkolwiek kusi mnie aby zrobić własny Styl Przewodów Rurowych, tak aby program wypełniał trasy już moimi kształtkami. Tylko problem polega na tym, że gdy tworzę nowy Styl, nie mogę wybrać kształtek które wykonałem, tylko mam z góry narzucone wg norm itp.

Nie mniej, dziękuję.
Morgan87

Postprzez Stefan33 » lut 09, 2018 21:30

Widzę, że ten Inventor się sprawdza. A czy próbowałeś tej ArCADii, o której ktoś wspominał? Mam dylemat. Masz porównanie do niej? Pozdrawiam.
Stefan33

Postprzez michallach » mar 05, 2018 22:34

Stefan33, masz dylemat? Znajdź sobie pracę w której będziesz miał szansę się sprawdzić. Avon, Oriflame, myślę że masz szansę w marketingu bezpośrednim.
michallach

Następna strona

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących