_

Kariera i rozwój w tematyce 3D i MES

Forum o CAE.

Kariera i rozwój w tematyce 3D i MES

Postprzez sramil » lut 27, 2019 23:44

Cześć wszystkim, to mój pierwszy post, proszę o wyrozumiałość.

Jestem zainteresowany tematem MES i moją zagwostką jest - jak wbić się w branżę? Mam wykształcenie wyższe (samochodówka) i chciałbym liczyć wytrzymałości dla silników spalinowych i elektrycznych i tutaj pojawia się pytanie czy:

Nauczyć się najpierw AutoCAD, zacząć jako konstruktor, uczyć się w tym czasie modelowania 3D(Catia czy NX?) Następnie zdobyć pracę jako konstruktor 3D i uczyć się MES ?

Kolejna opcja to rozpoczęcie nauki od razu od Catii i szukanie pracy/stażu a następnie MES?

Czy ostatnia opcja- nauka od startu analizy MES i próby stażu?

Nie ukrywam, że interesuje mnie też samo modelowanie, więc z chęcią nauczył bym się także tego, ale może ciężej jest się wbić na rynek bez żadnego doświadczenia jeśli mowa o 3D a tym bardziej jeśli chodzi o sam MES patrząc na ostatnią opcję?

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Pozdrowki:)
Ostatnio edytowany przez sramil, lut 28, 2019 00:26, edytowano w sumie 1 raz
sramil

Re: Kariera i rozwój w tematyce 3D i MES

Postprzez NewJoker » lut 28, 2019 00:09

Różne są ścieżki i każda jest dobra, ale u mnie to wyglądało tak, że najpierw na własną rękę uczyłem się MES (zarówno teorii jak i praktyki), bo na studiach miałem go w ilości szczątkowej a bardzo mnie zainteresował. Spędziłem nad tym tyle czasu, że aż trudno uwierzyć. Ale traktowałem to (i nadal traktuję) jako przyjemność, ponieważ symulacje stały się moim hobby. Po studiach rozpocząłem działalność badawczą na uczelni i równoległe trafiłem na staż do firmy zajmującej się MES. Niestety firm skupiających się stricte na analizach jest bardzo niewiele w Polsce i raczej małe szanse żeby się do którejś załapać. Dlatego prościej szukać w przedsiębiorstwach, które coś projektują (gł. automotive rzecz jasna) i szukają kogoś do MES. Praca będzie mniej zróżnicowana niż w takiej firmie wykonującej analizy na zlecenie od różnych klientów, ale i tak można trafić na dobre szkolenie i dużo się nauczyć. Ta dziedzina wymaga nie tylko znacznej wiedzy teoretycznej, ale też ogromnej ilości praktyki.

P.S. Jako ciekawostkę dodam, że analizy robione na uczelniach w ramach prac badawczych i symulacje wykonywane w celach przemysłowych to praktycznie 2 różne rzeczy. Dlatego warto spróbować jednego i drugiego, chociaż nie ukrywam, że o wiele więcej można się nauczyć o MES pracując w przemyśle.
NewJoker

Powrót do CAE