_

Karta graficzna dla budownictwa

Wszystko o działającym (lub nie) sprzęcie w pracy CAD-owca.

Karta graficzna dla budownictwa

Postprzez hafilip84 » wrz 10, 2012 22:30

Witam,
Planuję w ciągu paru najbliższych tygodni kupić sobie nowe pudełko do pracy: przede wszystkim do rysunków i wizualizacji budowlanych... Dopiero zaczynam się rozglądać, więc jeszcze nie wszystkie parametry sprzętu mam ustalone, ale wstępnie będzie to procek Intel Core i7-3770K, płyta główna z Q77 (chyba - potraficie mi wskazać jakieś porównanie chipsetów do i7?), ASUS-a bo mam do nich zaufanie, pamięć 4x4GB DDR3 1600. Dysk prawdopodobnie 1TB lub więcej. Na razie nie przewiduję dodatkowego dysku SSD.

Dochodzimy do karty graficznej... Nie chciałbym na nią wydać więcej niż około 1500 złotych, a w tych ramach cenowych (przynajmniej na ceneo) widzę Quadro 2000, GeForce 670, Radeon HD7950 i FirePro V5900... W co najlepiej zainwestować? Jakoś do tej pory przyzwyczaiłem się do kart nVidii, więc chętnie przy niej zostanę, ale nie jest to warunek konieczny... Czy ewentualnie te konkretne karty GF i FP da się modować? Do czego wtedy są porównywalne? I czy modowanie jest łatwo odwracalne? Przypuśćmy, że po dniu pracy chciałbym się rozerwać przy czymś wymagającym graficznie - opłaca mi się wtedy powrót do oryginalnych ustawień?
A może warto kupić kartę z nieco niższej półki (też: "zwykłą", czy "pro"?), a zaoszczędzone pieniądze włożyć w coś innego?
hafilip84

Re: Karta graficzna dla budownictwa

Postprzez r4n » wrz 11, 2012 07:17

peace
Z tego co się orientuje karta graficzna to najwazniejszy kompotnent komputera dla wpółczesnego architekta/konstruktora/grafika nie powinno się na niej oszczędząc.

Kiedyś funkcjonował taki podział - jeśli chce się prace konfortowo pracowac w "okienku" programu graficznego, obracając komforotowo modlele z duą ilością polygonów - wtedy isototna jest jak najmocniejsza karta graficzna, a jesli chcesz wykorzystać kompa do np. wyrenderowywynia jakiś złożonych obrazków/animacji i zostawiać czasami właczonego kompa na noc to wtedy istotne jest CPU komputera.

Ale mówie to było jakos czasu temu. Obecnie w dobie obecnych procesorów GPU (CUDA) oraz wspracia ze strony aplikacji dla tej technologi - moze a proporocja nieco sie zmienić

Nizej dla porównania wrzucam Tobie porówniania dwóch kart graficznych, zdaje się, ze nawet o podobnych parametrach technicznych, z czego jedna jest do gier, druga do zastosowań profesjonalnych. Będziesz miał z grubsza orientacje ze skali tego jakie sa róznice w wydajności obu typu kart.

http://www.xbitlabs.com/articles/graphi ... html#sect0

Kiedyś pamiętam jak zajrzałem troche głębiej czym sie róznią karty gaficzne przeznaoczone dla graczy od tych przenzaczonych do zastosowań dla profejonalistów doszedłem do wniosku, ze jesli wybierzesz np fx 2000 za 1500 zł z jakąs inna grafiką (do gier) również w podobnej cenia dostaniesz tak samą wydajność w zasntosowaniach profesjonalnych.
Ale, jak mówie to było jakis czas temu.

Peace
r4n
r4n

Postprzez wizdar » wrz 11, 2012 09:50

Nie mam zbyt dużego doświadczenia z Quadro ale z tego co widziałem i czytałem to: fizycznie karty "zwykłe" i "pro" niewiele się różnią - stąd kiedyś udane próby modowania np. 6800GT.

Ich "wydajność" uwidacznia się głównie podczas obracania modeli 3D, podczas normalnej pracy - ewentualnie ładniej renderują w czasie rzeczywistym, lub pozwalają na włączenie dodatkowych bajerów typu cieniowanie itp. Raczej nie mają żadnego wpływu na czas renderowania się wizualizacji. A jeśli mowa o CUDA to podejrzewam, że o ile nic nie popsują specjalnie to wydajność w CUDA zwykłych kart będzie taka sama lub wyższa niż w Quadro.

W linku który dał r4n porównują karty GTX 470 (1000zł) vs Quadro 5000 (7000zł). Gdzieś znalazłem na forach próby modowania GTX470 do quadro ale nie znalazłem czy skuteczne.

Jakoś nie lubię gdy sztucznie zaniża się wydajność sprzętu - a płacąc 7000zł za Quadro o wynikach gorszych niż wspomniany GTX470 (w 3D Mark szybszy o 50%) miałbym uczucie wywalenia pieniędzy w błoto.

Dla mnie Quadro kojarzy się z "przyduszaniem" wydajności normalnych kart po to, żeby quadro na ich tle wyglądało na superwydajne.

* Co do pamięci to dlaczego nie 2x8GB
* Co do procka to dlaczego nie i5-3570K?
* Dyski 2TB chyba najbardziej opłacalne.
wizdar

Postprzez polakgw » wrz 11, 2012 23:05

Jak siedzisz w Autocadzie to bierz quadro, program dostaje dużego kopa nawet przy niższej wersji.
Co do różnic fizycznych między "cywilnymi" a pro kartami to są takie same jak różnica między serwerem/stacją roboczą a desktopem;)
niby nic takiego w podzespołach nie ma innego ale przy codziennej pracy różnica jest dość znaczna.
+ do tego duża różnica jeśli chodzi o sterowniki. samo modowanie karty nie da takiej wydajności jak prawdziwa karta pro ale da jej namiastkę;)
Jak miałem możliwość pracy na studiach na starej stacji SUN-a albo na swoim kompie (wg 3d mark jakieś 400% wydajniejszego) to wolałem prace na stacji;)
a a co do dysku to tylko macierz z mirrorem danych... niby "niepotrzebny" wydatek ale po pierwszej awarii dysku nie będziesz chciał słyszeć o kompie bez niej...
polakgw

Postprzez velaskez » wrz 11, 2012 23:18

wizdar napisał(a):Nie mam zbyt dużego doświadczenia z Quadro ale z tego co widziałem i czytałem to: fizycznie karty "zwykłe" i "pro" niewiele się różnią - stąd kiedyś udane próby modowania np. 6800GT.

Ich "wydajność" uwidacznia się głównie podczas obracania modeli 3D, podczas normalnej pracy - ewentualnie ładniej renderują w czasie rzeczywistym, lub pozwalają na włączenie dodatkowych bajerów typu cieniowanie itp. Raczej nie mają żadnego wpływu na czas renderowania się wizualizacji. A jeśli mowa o CUDA to podejrzewam, że o ile nic nie popsują specjalnie to wydajność w CUDA zwykłych kart będzie taka sama lub wyższa niż w Quadro.

W linku który dał r4n porównują karty GTX 470 (1000zł) vs Quadro 5000 (7000zł). Gdzieś znalazłem na forach próby modowania GTX470 do quadro ale nie znalazłem czy skuteczne.

Jakoś nie lubię gdy sztucznie zaniża się wydajność sprzętu - a płacąc 7000zł za Quadro o wynikach gorszych niż wspomniany GTX470 (w 3D Mark szybszy o 50%) miałbym uczucie wywalenia pieniędzy w błoto.

Dla mnie Quadro kojarzy się z "przyduszaniem" wydajności normalnych kart po to, żeby quadro na ich tle wyglądało na superwydajne.

* Co do pamięci to dlaczego nie 2x8GB
* Dyski 2TB chyba najbardziej opłacalne.

1 - polecam puszczenie renderingu naprawdę złożonej sceny, ewentualnie obróbkę wideo. Tam widać, że naprawdę jest wzrost wydajności przy kartach typu Quadro.
2 - Żywcem tekst zdjąłem ze strony 3D Mark - The world's most popular gaming benchmark and graphics card test is used by millions of gamers and overclockers. - czyli to jest test dla kart do grania, a nie do obróbki. Ja na swojej Quadro nie gram, nie za to mi płacą.
3 - Osobiście polecam SSD. Dopiero wtedy widać, że cokolwiek działa szybciej.
velaskez

Postprzez hafilip84 » wrz 12, 2012 15:17

Próbuję jakoś sobie poukładać Wasze opinie (dzięki za materiał do przemyśleń!). Pierwsze co mi się rzuca, to to, że w ogóle nie piszecie o Radeonie i FirePro... Nie ma o czym? ;) A czy karta zwykła, czy pro, to widzę, że muszę sobie policzyć proporcje między pracą, a zabawą ;)
No i informacja o możliwości modowania tego GeForce-a na pewno by mi pomogła.
wizdar napisał(a):* Co do pamięci to dlaczego nie 2x8GB

Co do pamięci - rzeczywiście chyba 2x8 będzie lepszym rozwiązaniem... Procek? Wieki temu mi wpojono, żeby na cashe-u nie oszczędzać, a i dodatek w postaci HT mi pasuje...
hafilip84

Postprzez roniN » wrz 12, 2012 17:40

Dodatek w postaci HT nie jest wykorzystywany przez wszystkie silniki renderujące, działają wtedy tylko na fizycznych rdzeniach. Są oczywiście silniki pisane pod CUDA.

Do renderowania złożonych scen nie kupuj i3 lub i5, tylko i wyłącznie i7. Różnica jest bardzo duża.

Nowa karta dedykowana, ze sterownikami przygotowanymi pod oprogramowanie z którego korzystasz z pewnością będzie wydajniejsza niż topowa oferta dla graczy. Sam miałem możliwość na tym samym zestawie pracować z dwoma kartami. Dedykowane Quadro było tańszą kartą, a okazało się znacznie wydajniejsze.
Najlepsza oferta na konstrukcje stalowe na potrzeby budownictwa przemysłowego.
roniN

Powrót do Hardware