_

Katalogi polskich norm

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Katalogi polskich norm

Postprzez ricardoo84 » kwi 12, 2011 14:42

Witam. Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób można zdobyć katalogi polskich norm maszynowych. Chodzi mi tu o wszystko śruby, podkładki, koła żebate, wielowypusty, łożyska dosłownie wszystko.Mam do was pytanie czy mozna je zdobyć w jakiś sposób przez internet czy musze je kupić. Jeśli pozostaje opcja kupna chciał bym to w wersji książkowej tylko prosze was abyście wskazali mi dokładnie o jakie pozycje mam sie pytać w księgarniach.
ricardoo84

Re: Katalogi polskich norm

Postprzez LukaszPK » kwi 12, 2011 14:54

Coś wcześniej napisałem, ale wycofuje się z tego :) Chodzi o normy, czy spis tych norm? Bo katalogi z aktualnymi normami to chyba tylko w PKN.
LukaszPK

Postprzez roniN » kwi 12, 2011 15:29

Na stronie sklep.pkn.pl można nabyć wszystkie potrzebne normy. Sprawdź korzystająca z wyszukiwarki wszystkie możliwe normy związane z przemysłem maszynowym - ICS = 25. Jest tego naprawdę dużo, więc i tak musisz sprecyzować czego konkretnie szukasz, jakich zagadnień.
Najlepsza oferta na konstrukcje stalowe na potrzeby budownictwa przemysłowego.
roniN

Postprzez ricardoo84 » kwi 12, 2011 16:47

Chodzi mi o spis. Bo mam projekt do zrobienia fragmentu skrzyni przekładniowej. Mam fragment tej skrzyni w uproszczeniu i mam zrobić rysunek złożeniowy tego zespołu bez uproszczeń. I np. mam podane łożysko w uproszczeniu i odniesienie do niego tylko ,,Katalog CBKŁT" wiem że jest to łożysko baryłkowe ale chciałbym teraz dobrać konkretne po wałek pod wymiar i o takie katalogi mi chodzi. Tak sam mam podane do nakrętki łożyskowej odniesienie PN/M-86.... i też bym chciał w jakimś katalogu o który pytałem wcześniej sobie to sprawdzić. A ponadto potrzebuje danych do podkładki zębatej połączenia wielowypustowego, śrub od korpusu itp. Wszystkie te materiały załatwił mi koleś i akurat dane do tych elementów mam tylko cały czas mi chodzi o to czy istnieje taki spis w książce abym jak potrzebował w przyszłości mógł sobie zajrzeć i mieć to wszystko pod ręką.
ricardoo84

Postprzez roniN » kwi 12, 2011 17:01

Sprawdź książkę Kurmaza "Podstawy konstrukcji maszyn", im nowsze wydanie tym lepiej. Masz tam wypunktowane wszystkie najbardziej potrzebne materaiły, łącznie z konkretnymi wymiarami i odnośnikami do odpowiednich norm. Z tego co pamiętam to książka robiona właśnie pod skrzynki przekładniowe (projektowanie).
Najlepsza oferta na konstrukcje stalowe na potrzeby budownictwa przemysłowego.
roniN

Postprzez servee » kwi 12, 2011 18:16

Przy projektach z PKM bardzo często korzystałem z norm zebranych w książce tzw. "Ciani" :).
"Podstawy konstrukcji maszyn : materiały pomocnicze do projektowania. [2], Tablice"
Jerzy Reguła, Wacław Ciania ; pod red. Mieczysława Ożoga.
Książka jest dość stara, ale były tam wszystkie potrzebne mi normy.

Jest też druga książka z tej serii, jednak nie pamiętam jaka była jej zawartość merytoryczna.
"Podstawy konstrukcji maszyn : materiały pomocnicze do projektowania. [1]"
Jerzy Reguła, Wacław Ciania ; pod red. Mieczysława Ożoga.

Poszukaj ich u siebie w bibliotece.
www.bistel.pl - projektowanie detali i wyprasek, formy wtryskowe, formy rozdmuchowe, tworzywa sztuczne - przetwórstwo, CAD 2D/3D
servee

Postprzez lukasek81 » kwi 13, 2011 09:36

A ja oprócz Kurmaza, mam coś takiego jek ksero "Zakładowe normy...", które miałem za czasów studiów. Z nich korzystaliśmy podczas pamiętnych pkm-ów :)
btw. a w trakcie pracy korzystałem z biblioteki solidworksa (DIN), nigdy nie kożystałęm jak dotychczas z norm PN - czyżbym nie miał szczęścia?!
pzdr
lukasek81

Postprzez Kstalowe » wrz 22, 2011 23:17

W celu wglądu do pełnego zestawu norm najlepiej udać się do czytelni norm. Na większości uczelni, czytelnia norm obowiązuje, tam z pewnością uzyskamy dodatkowe wskazówki na temat poszukiwanych pozycji.
Serwis konstrukcje stalowe zawiera niezbędne informacje i ciekawostki ze świata stali, projektowania i modelowania.
Kstalowe

Postprzez sponey » wrz 23, 2011 17:19

Ja osobiście korzystałem z tej strony http://www.narzedziownie.pl , znając nazwę, znajdujemy konkretną normę chcąc konkretne dane szedłem do biblioteki gdzie była normownia, i można było sobie normę wypożyczyć, ew książki, np. "Obliczenia wytrzymałościowe przekładni zębatych według norm ISO", dr Maziarz Michał. Pozdrawiam studentów AGH:)
sponey

Postprzez avemalpa » wrz 23, 2011 18:33

avemalpa

Powrót do Warsztat