_

Kierunek rozwoju konstruktora z 8 letnim stażem.

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Kierunek rozwoju konstruktora z 8 letnim stażem.

Postprzez maciej.bort » sie 05, 2021 15:10

Cześć

Pytanie do konstruktorow mechanikow z juz troszke dluzszym stazem ale jeszcze nie seniorow.
Sprawa wyglada tak, pracuje od 7 lat w malej w 100 procentach Polskiej firmie w centralnej Polsce. Swoj zawod lubie i troche nie wyobrazam sobie robic co innego. Doszedlem jednak w swoim zyciu zawodowym do pewnej sciany. Tzn. chodzi o sufit finansowy i swoj rozwoj jako konstruktora. I tu pojawia sie pytanie do Kolezanek i Kolegow po fachu co dalej robic zeby nie przespac swojego zawodowego zycia? Na co postawic? Czego sie uczyc? I nie chodzi mi tu o poznanie kolejnego Cada bo to wszystko jest na jedno kopyto. Nabranie jakich umiejetnosci w przyszlosci bedzie dla mnie oplacalne jako konstruktora? Jakie kursy polecacie?
Zalozmy ze nie chce zmieniac pracy i chcialbym zainwestowac w swoj rozwoj z wlasnych srodkow.
maciej.bort

Re: Kierunek rozwoju konstruktora z 8 letnim stażem.

Postprzez dar1 » sie 05, 2021 15:26

maciej.bort napisał(a):Cześć

Pytanie do konstruktorow mechanikow z juz troszke dluzszym stazem ale jeszcze nie seniorow.
Sprawa wyglada tak, pracuje od 7 lat w malej w 100 procentach Polskiej firmie w centralnej Polsce. Swoj zawod lubie i troche nie wyobrazam sobie robic co innego. Doszedlem jednak w swoim zyciu zawodowym do pewnej sciany. Tzn. chodzi o sufit finansowy i swoj rozwoj jako konstruktora. I tu pojawia sie pytanie do Kolezanek i Kolegow po fachu co dalej robic zeby nie przespac swojego zawodowego zycia? Na co postawic? Czego sie uczyc? I nie chodzi mi tu o poznanie kolejnego Cada bo to wszystko jest na jedno kopyto. Nabranie jakich umiejetnosci w przyszlosci bedzie dla mnie oplacalne jako konstruktora? Jakie kursy polecacie?
Zalozmy ze nie chce zmieniac pracy i chcialbym zainwestowac w swoj rozwoj z wlasnych srodkow.

Szlifuj języki bo to jest najbardziej przydatne.....
dar1

Postprzez maciej.bort » sie 05, 2021 17:57

Ok, zgadzam sie, jezyki to podstawa, a cos bardziej branzowego?
maciej.bort

Postprzez kasztan00126 » sie 06, 2021 07:13

Ogólnie to sam jestem przed taką decyzją, bo pracuje juz 7 lat w zawodzie i dochodzę do sufitu finansowego.

To co napisał poprzednik jest ważne czyli język.

Jeśli chodzi o to w którą stronę iść to wydaje mi sie że opcja prowadzenia projektów nie jest głupia.
kasztan00126

Postprzez gouda » sie 09, 2021 08:07

Jeśli chcesz zostać w branży, drogi masz w zasadzie tylko dwie. Nie łudź się, naprawdę nie ma innych:
1. Wyjazd do pracy za granicę
2. Awans na lidera zespołu, a później albo kierownika działu projektowego albo kierownika projektu - innymi słowy kariera managerska, a więc de facto pozostanie w branży ale zmiana zajęcia.

Uczenie się kolejnego cada, podyplomówki z technicznych obszarów itd - nic z tego nie ma sensu bo nie podwyższy twoich zarobków ani nie sprawi że nagle zaczniesz w Polsce projektować rzeczy bardziej zaawansowane. Wierz lub nie, ale taka jest prawda.

Ewentualnie mógłbyś pomyśleć o własnym biznesie - ale raczej nie o kolejnym biurze projektowym, bo to wcale nie zmieni za bardzo twojej sytuacji - musiałbyś mieć dobry pomysł i dobry produkt, a to się udaje niewielu. Łatwiej jest zrobić biznes nie związany bezpośrednio z projektowaniem.
gouda

Postprzez Euklides » sie 10, 2021 16:47

Najpierw trzeba sobie powiedziec na jakie zarobki chcesz liczyc, a potem dopiero podjąc dzialania.
Moze warto by pojsc w branze gdzie MES jest uzywany na codzien, a nie sporadycznie. MES w Polsce to wciąz specjalistyczne narzędzie ktore malo kto umie naprawde dobrze obslugiwac, a są branze gdzie się nie obejdzie bez niego. Jak chcesz zarabiac wiecej niz 10 000 pracując w Polsce to nawet MES raczej nie pomoze.
Euklides

Postprzez maciej.bort » sie 10, 2021 19:10

Dzieki za odpowiedzi, spodziewalem sie takich podpowiedzi. Jezeli chodzi o zarobki to chcialbym chociaz zblizyc sie do tych ktore maja programisci.
W Polsce to chyba faktycznie niemozliwe.

Co do drogi managerskiej to niestety struktury firmy w ktorej pracuje sa takie ze to raczej niemozliwe.

Nie chce wyjezdzac z kraju, chce tutaj pracowac.

Co do Mesow to bardzo niewiele firm z nich korzysta. Zauwazylem ze male firmy ktore licza cos w MESach przynajmniej te zwiazane z branza mechaniczna robia to troche na czuja. Przykladaja sile, odbieraja stopnie swobody i program cos tam liczy. Pojawiaja sie fajne kolorki i wszyscy sa podjarani. Ale tak wlasciwie nie wiedza czy ten program nie robi ich w wala. Mam znajoma ktora faktycznie liczyla cos bardziej odpowiedzialnego w branzy lotniczej, ale czy ja wiem czy kasa byla z tego lepsza...

Ogolnie to wszedzie pieja ze inzynierow brakuje ale tu chyba ktos myli zawody, brakuje wykwalifikowanych technikow a inzynierow jest za duzo przynajmniej w branzy mechanicznej. Takie mam przemyslenia po 8 latach pracy w zawodzie...
maciej.bort

Postprzez mrpl » sie 11, 2021 11:07

Duże miasto i jakieś zagraniczne korpo, najlepiej amerykańskie - bo u nich pozwalniali większość starych inżynierów a nowych muszą outsourcować do zagranicznych jednostek i teraz nie mają za bardzo umysłowej siły roboczej- na spokojnie możesz po kilku latach wyskoczyć ponad dychę (zależy jeszcze czy netto czy brutto;) 2 języki obce to bilet wstępu, GD&T na wysokim poziomie to bilet wstępu, dobra znajomość MES to bilet wstępu - z tym że tego się akurat raczej sam nie nauczysz. Znajomość technologii i ogólna wiedza o procesach produkcyjnych to duży plus, ale zwykle tu jest problem z mało specjalistyczną wiedzą (jak przez 8 lat robiłeś w małej firmie wszystko, to masz duże szanse przegrać rekrutację z kimś kto 8 lat się specjalizował).
mrpl

Postprzez maciej.bort » sie 16, 2021 20:45

GD&T to jest to co faktycznie moglbym sobie powtorzyc, polecacie jakies kursy? Pracuje w Polskiej firmie bez wdrozonego GD&T i trudno jest wejsc w temat..
maciej.bort

Postprzez mrpl » sie 16, 2021 21:48

Norma ASME Y14.5 i jedziesz po kolei, każde pojęcie, od deski do deski. To jest niewiele ponad 200 stron. A jak potrzebujesz asysty to dawaj na priv, myślę że coś zaproponuję:)
mrpl

Następna strona

Powrót do Forum CAD