_

koło stycznie do dwóch kół

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

koło stycznie do dwóch kół

Postprzez lukasz_pc » cze 07, 2020 17:26

Tak jak w tytule mam problem z narysowaniem koła stycznego do dwóch kół w dwóch punktach. Koło w prawym górnym rogu o promieniu 17 ma znaleźć się stycznie między dwoma kołami o promieniu 18 a środek wypaść na osi oznaczonej czerwonym kolorem. Jak to zrobić?

Obrazek
lukasz_pc

Re: koło stycznie do dwóch kół

Postprzez lukasz_pc » cze 07, 2020 20:36

Próbuję polecenia zaokrąglij, ale wydłużając linie aby się skrzyżowały wychodzi mi kąt między nimi ostry i polecenie nie działa, gdyż widocznie może być zastosowane tylko do kątów od 90' i dalej czuli do rozwartych...

Rysunek bazowy z wymiarowaniem
Obrazek
lukasz_pc

Postprzez Kacper Suchomski » cze 07, 2020 21:33

Są 2 możliwości:

1. Należy przy pomocy wiązań parametrycznych unieruchomić okręgi R18, przesunąć okrą R17 w okolicę docelowej pozycji i związać stycznie z okręgami R18.
2. Można ze środka okręgu R18 wykreślić odcinek L35, który przetnie oś symetrii. Punkt przecięcia będzie stanowił środek okręgu R17.

Tak, czy siak, na koniec trzeba uciąć okręgi do postaci łuków.
Kacper Suchomski

Postprzez lukasz_pc » cze 07, 2020 22:24

Kacper Suchomski napisał(a):Są 2 możliwości:

1. Należy przy pomocy wiązań parametrycznych unieruchomić okręgi R18, przesunąć okrą R17 w okolicę docelowej pozycji i związać stycznie z okręgami R18.
2. Można ze środka okręgu R18 wykreślić odcinek L35, który przetnie oś symetrii. Punkt przecięcia będzie stanowił środek okręgu R17.

Tak, czy siak, na koniec trzeba uciąć okręgi do postaci łuków.

Kacper dziękuję Ci za odpowiedź :) wiązań jeszcze nie przerabiałem... ale Twój sposób jest jak najbardziej prawidłowy :) skorzystałem z pierwszej opcji i wiązania są rozwiązaniem mojego problemu!

Dziękuję i Pozdrawiam! :D :D
lukasz_pc

Postprzez akor » cze 08, 2020 13:04

Do tego służy polecenia Okrąg z opcją:
[Tan, Tan, Radius] / [Styczny, styczny, promień]
Nie trzeba żadnych dodatkowych konstrukcji ani parametryczności.

akor
akor

Postprzez lukasz_pc » cze 08, 2020 21:33

Jeszcze małe sprostowanie polecenie zaokrąglij stosuje się dla obiektów połączonych pod kątem rozwartym kąt 90' nie wchodzi w rachubę.

Wiązania jakie należy zastosować to geometryczne i wymiarowe. W ten sposób ja to zrobiłem.

akor Twój sposób też działa.
lukasz_pc

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących