_

koło zębate

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

koło zębate

Postprzez arturb » maja 19, 2008 14:00

nie wiem czy w dobrym wątku pisze to zapytanie ale ni mogłem znaleźć bardziej odpowiedniego...
mam pytanie z zarazem prośbe: czy ktoś nie mógłby napisać jakie są wzory na obliczenie wymiarów koła zębatego. Mam podany moduł <m=3> i ilość zębów <z=17> i musze narysować koło zębate. moim zdaniem jest za mało danych żeby narysowac koło zębate. nie ma np średnicy otworu na wał. Kompletnie nie wiem co mam z tym zrobić a musze to jeszcze dziś zrobić. Z góry dziękuje za pomoc.
arturb

Re: koło zębate

Postprzez dar » maja 19, 2008 14:37

arturb napisał(a):nie wiem czy w dobrym wątku pisze to zapytanie ale ni mogłem znaleźć bardziej odpowiedniego...
mam pytanie z zarazem prośbe: czy ktoś nie mógłby napisać jakie są wzory na obliczenie wymiarów koła zębatego. Mam podany moduł <m=3> i ilość zębów <z=17> i musze narysować koło zębate. moim zdaniem jest za mało danych żeby narysowac koło zębate. nie ma np średnicy otworu na wał. Kompletnie nie wiem co mam z tym zrobić a musze to jeszcze dziś zrobić. Z góry dziękuje za pomoc.

Zbacz sobie w skrypcie Kurmaza tam masz wszystko....
dar

Postprzez lordbeny » maja 19, 2008 15:39

jak masz modul i lczbe zebow to masz wszystko ! policzysz z tego srednice podzialowa d = m*z pozniej srednice glow , stop poprzyjmujesz wspolczynniki i wogole!w kurmazie jest wszystko
lordbeny

Postprzez arturb » maja 19, 2008 20:38

no właśnie tylko nie wiem jakie współczynniki dobrać np jaki wał musi mieć średnice. a tego skrypty nie mam...macie go może w wersji elektronicznej??
jakby co to <arturb17@poczta.onet.pl> czyli mówicie że w doborze takich rzeczy jak lamda do szerokości wieńca zębatego mam dowolność wyboru?? np moge sobie tak z głowy wziąść 10??
arturb

Postprzez lordbeny » maja 19, 2008 21:47

masz mathcada 14 ?? jak tak to ci podesle obliczenia reduktora i tam sa policzone kola
lordbeny

Postprzez arturb » maja 20, 2008 00:49

kurcze odpisywałem ale się nie umieściło. no możesz podesłać ale i tak już chyba nie zrobie także lipa. A co do tych obliczeć to tak można tam sobie poobliczać te średnice podziałowe itp itd ale np jak nie mam podanej średnicy wału to nie policze np owotów które są nawiercone w kole itd. no ogólnie to nie wiem jak to zrobić i tyle:)
arturb

Postprzez szelma » maja 20, 2008 07:53

Aby znac rozmiar otworu w kole zebatym w celu osadzenia go na wale musisz obliczyc srednice walu... a to obliczysz na podstawie kinematycznych parametrow przekladni, moc, obroty, moment, przelozenie...
szelma

Postprzez arturb » maja 20, 2008 15:59

zgadza się oblicze na tej podstawie ale nie mam jej:) mam tylko moduł i ilość zębów...:) no ale dziś to wyjaśniłem temu kto zadawał to zadanie że nie da się tego zrobić i zrozumiał:) więc problem się rozwiązał ale dziękuje bardzo za pomoc. Pozdrawiam:)
arturb

Postprzez ovi_pl » cze 01, 2008 00:48

szelma napisał(a):Aby znac rozmiar otworu w kole zebatym w celu osadzenia go na wale musisz obliczyc srednice walu... a to obliczysz na podstawie kinematycznych parametrow przekladni, moc, obroty, moment, przelozenie...

Ja bym poprosił jakiś wzorek na to, bo właśnie się męczę z takim reduktorkie, wszystko już mam, tylko brak mi wyliczonej tej średnicy. Więc chętnie się zapoznam z wzorkiem odpowiedzialnym za to :)

Pozdrawiam

----------------------------
Już znalazłem wzorek :)

Pozdrawiam
ovi_pl

Powrót do Forum CAD