_

kompensacja narzędzia

Wszystko o wytwarzaniu wyrobów.

kompensacja narzędzia

Postprzez tomcat » mar 16, 2006 22:28

Cześć
Zaczynam dopiero przygodę z cnc. Pytanie dotyczy Fanuc 0i, przy G41 lub G42 odsuwa mi narzędzie od konturu na fi a nie na promień. W korektorze przy pomiarze narzędzia sondą mam długość i średnicę czy to oznacza, że muszę zmieniać korektor średnicy na wartość promienia? Czy jest jakiś prostrzy sposób niż przeliczanie, czy jedynym rozwiązaniem jest zmiana programu sondy tak by zapisywała promień? Może jest jakaś funkcja, która odsunie narzędzie na promień?
Czy ktoś z Was dysponuje prostym opisem funkcji oraz cykli dostępnych w Fanuc 0i, jeśli tak proszę o pomoc!
Dzięki
tomcat

Re: kompensacja narzędzia

Postprzez ami » mar 18, 2006 20:20

Witam
Instrukcja D... jest informacją dla G41 lub G42, skąd ma być pobrana wartość R freza, w Twoim przypadku pobierana jest średnica, ale program o tym niewie. W USTAWIENIACH maszyny(najprawdopodobniej, nie wiem jaka to maszyna, powinien być też opis w instrukcjach "papierowych" maszyny) znajdź ustawienie dotyczące sposobu zapisu narzędzia w tablicy offsetów, masz tam do wyboru : średnicę lub promień, wybierz promień a problem powinień zniknąć (najprawdopodobniej, ja też mogę się mylić :P )
powodzenia
ami

Powrót do CNC