_

[analiza wytrzymałościowa] Kompozyt

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

[analiza wytrzymałościowa] Kompozyt

Postprzez tomekrado99 » kwi 15, 2019 23:01

Cześć wszystkim,
Piszę do was z prośbą pomocy. Jestem studentem i zainteresowałem się panelami typu "kanapka", a idąc dalej połączenie włókna węglowego z aluminiowym honeycombem. Nauczyłem się jak taki materiał zamodelować w programie, ale problem jest następujący. Jak mam odnieść dany wynik symulacji ? Chodzi o to że robiąc aluminiową ramę od razu wiem w którym miejscu naprężenia przekraczają wartość dopuszczalną itd. i wiem co jest nie tak. Jeżeli chodzi o materiał przekładkowy jest trochę gorzej. Dodam, że dużo o tym czytałem np. o hipotezach tsai-hilla itp., jednak chciałbym wiedzieć jak to wygląda w praktyce jak wyniki takich symulacji interpretujecie w swoich symulacjach czy to w pracy czy na uczelni. Może macie jakieś fajne materiał dotyczące mojego pytania ?
Pozdrawiam
tomekrado99

Re: [analiza wytrzymałościowa] Kompozyt

Postprzez NewJoker » kwi 15, 2019 23:20

W ramach prac badawczych, które prowadzę na uczelni zajmuję się m.in. strukturami sandwichowymi. Co prawda takimi o szczególnych właściwościach i głównie pod kątem dynamiki, ale zagadnienia stricte wytrzymałościowe też się trafiają. Przede wszystkim pytanie brzmi co dokładnie modelujesz. Zwykła wytrzymałość, pęknięcia, delaminacja a może jeszcze coś innego ? Kompozyty to bardzo szeroki temat. Druga istotna kwestia to program, w którym to robisz. Ansys, Abaqus, COMSOL czy jeszcze inny ? Może będę mógł udzielić dokładnych informacji dotyczących modelowania tego w danym programie.
NewJoker

Postprzez tomekrado99 » kwi 16, 2019 07:30

Dzięki bardzo za odpowiedź. Na początek zakładając zwykła analize statyczną jakies płyty bądź kształtownika, chciałbym wiedzieć czy to w ogóle wytrzyma, nadając taki materiał. Moze troche źle myślę ale zaczynam naukę na ten temat i dlatego proszę was o pomoc jak wygląda taki proces. Odniosłem się do ramy z metalu takie cos robiłem i ww skrocie wyglądąło to u mnie tak ze majac wstępny model, robiłem siatkę dobrej jakości, nadawałem materiał dla całości, warunki brzegowe i patrzałem co się dzieje i pierwszym kryterium był wynik naprężeń czy one nie przekraczają pewnej przyjętej granicy, jak cos bylo nie tak to edytowałem geometrie ew. zmiana materiału bądź jakies wzmocnienia. Chciałbym bardzo wiedziec jak taki proces powinien wyglądać dla kompozytu przekladkowego, co jest dla mnie odniesieniem, czy sprawdzać delaminacje czy cos jeszcze itp.
Pozdrawiam
tomekrado99

Postprzez NewJoker » kwi 16, 2019 08:59

Skoro to nie mechanika pękania czy inne cuda to procedura jest analogiczna jak przy wspomnianej przez Ciebie ramie. Różni się głównie tzw. failure criterion, czyli przyjętym kryterium zniszczenia. Zwykle jest to von Mises, ale dla kompozytów może być inaczej. W jakim programie to liczysz ?
NewJoker

Postprzez tomekrado99 » kwi 16, 2019 10:02

Mam dostępne dwa programy, ansys oras hyperworks. Wybrałem ansysa. Tylko nie wiem czy dobrze myślę z tymi naprężeniami, wiem że bardzo trudne jest określenie wytrzymałości takiej płyty.
tomekrado99

Postprzez NewJoker » kwi 16, 2019 11:29

To zobacz sobie książkę „Finite Element Analysis of Composite Materials Using ANSYS” Barbero. Wprawdzie ja słyszałem bardzo dobre opinie o wersji do Abaqusa, ale to ten sam auto, więc pewnie do ANSYSa jest równie dobra.
NewJoker

Postprzez tomekrado99 » kwi 16, 2019 12:04

Dzięki bardzo za książkę na pewno zobaczę. Tylko zastanawiam się czy znajdę tam odpowiedź na moje pytanie, tytuł sugeruj, że książka może być bardziej "tutorialem" z obsługi programu i modelowania takich materiałów, a mi bardziej zależy żeby podejść do tematu pod kątem wytrzymałości.
tomekrado99

Postprzez NewJoker » kwi 16, 2019 12:47

Rzeczywiście nie jest to taka prosta sprawa. W tej książce znajdziesz też takie informacje. Zwróć szczególnie uwagę na rozdział Failure Criteria. Ogólnie mechanizmów zniszczenia kompozytów (tzw. failure modes) jest wiele. Przykładowo dla kompozytów wzmacnianych włóknami zachodzi rozrywanie włókien przy rozciąganiu, wyboczenie i mikro-wyboczenie (kinking) włókien przy ściskaniu, pękanie matrycy, debonding itd. Jest też trochę artykułów na ten temat.

Natomiast tryb zniszczenia, który rozważasz (porównujesz naprężenia) przy zwykłej ramie to yielding, czyli uplastycznienie.
NewJoker

Postprzez cordem » kwi 16, 2019 13:10

A zaglądałeś tutaj:

http://limba.wil.pk.edu.pl/~jg/wyklady_komp/index.htm

????

Jest też książka do tego tematu w języku polskim:
https://sklep.architekci.pl/wytrzymalos ... iowej.html

Nie czytałem ale spis treści wygląda interesująco.
Obliczenia i analizy wytrzymałości
i mechaniki konstrukcji
www.cordem.pl

Do 3City citizens:
Myli się ten, kto sądzi, iż sukces uzyskany za pomocą niegodnych środków może przynieść dobre rezultaty. PLATON
cordem

Postprzez NewJoker » kwi 16, 2019 13:22

Ta druga książka jest z „zaprzyjaźnionego” zakładu mojej uczelni. Korzystałem z niej niedawno. Mogę polecić, ale cała traktuje o sandwichach z rdzeniem z pianki aluminiowej, dlatego wcześniej o niej nie wspominałem.

Jest też parę książek po angielsku pod hasłem „composite mechanics” i pokrewne.
NewJoker

Następna strona

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących