_

Komputer stacjonarny czy Laptop do pracy z CAD

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Komputer stacjonarny czy Laptop do pracy z CAD

Postprzez Kuba169 » sty 30, 2019 18:14

Witam,
chcę kupić stację roboczą do pracy w środowisku CAD (Inventor, Solidworks, trochę rzadziej Abaqus i AutoCAD). Jestem studentem wydziału mechanicznego. Nie ukrywam, że najlepiej pracuje mi się w domu, gdzie jest cicho i mogę się skupić, więc komputer stacjonarny, choć z drugiej strony gdy jest okienko lub jadę w pociągu to czasami mogę wykorzystać laptopa do szybkich zmian w projekcie. Znalazłem komputer stacjonarny oraz laptopa, które spełniają wymagania dyktowane przez wyżej wspomniane programy. Są to sprzęty poleasingowe. Proszę o pomoc bardziej doświadczonych osób. Pozdrawiam
Poniżej wrzucam specyfikację sprzętów:

Komputer stacjonarny HP Z230 Cena: 2100 zł
Stan:Używany
Typ obudowy:Tower
Model procesora: i7-4770
Seria procesora: Intel Core i7
Taktowanie bazowe procesora:3.4 GHz
Liczba rdzeni procesora:4
Liczba wątków procesora:8
Typ pamięci RAM: DDR3
Wielkość pamięci RAM:16 GB ( 4 x 4GB, możliwość rozszerzenia tylko do 32 GB)
Typ dysku twardego: SSD
Pojemność dysku:512 GB
Interfejs dysku twardego:SATA III
Rodzaj karty graficznej:dedykowana
Chipset karty graficznej: Quadro K2000 2GB
System operacyjny:Windows 10 Professional

HP ZBOOK 15 G2 i7-4810QM Cena: 2400 zł
Stan:Używany
Wielkość matrycy:15" - 15.9"
Rozdzielczość (px):1920 x 1080
Powłoka matrycy:matowa
Typ matrycy:IPS
Ekran dotykowy:nie
Seria procesora:Intel Core i7 (i7-4810QM)
Liczba rdzeni procesora:4
Taktowanie bazowe procesora:2.8 GHz
Taktowanie maksymalne procesora:3.8 GHz
Wielkość pamięci RAM:16 GB (2 x 8GB)
Maksymalna wielkość pamięci RAM:32 GB
Typ pamięci RAM:DDR3
Pojemność dysku:512 GB
Rodzaj karty graficznej:Grafika dedykowana NVIDIA Quadro K2100 2GB
System operacyjny:Windows 10 Professional
Kuba169

Re: Komputer stacjonarny czy Laptop do pracy z CAD

Postprzez Sergios » sty 30, 2019 21:51

Oba się nadadzą na projekty studyjne.
Sergios

Postprzez CADrysunki » lut 02, 2019 21:33

Przy tych samych parametrach, stacjonarka jest bardziej wydajna a w tym przypadku ma trochę lepsze taktowanie procesora.
Odnośnie oferty - dobra cena komputerów.
CADrysunki

Postprzez Kuba169 » lut 03, 2019 14:36

Dziękuję bardzo za pomoc.
Który procesor, Państwa zdaniem, jest lepszy do pracy z CADem: intel core i7 4770 ( 4 rdzenie 8 wątków) czy Xeon E5 1620 (4 rdzenie 8 wątków) czy Xeon E5 1620 v2 (6 rdzeni 12 wątków) i dlaczego.
Kuba169

Postprzez CADrysunki » lut 04, 2019 21:21

Na pewno i7 a dlaczego - nie wiem choć mam pewne domysły ;(
Elastyczność, wielowątkowość ..
Procesory Intel Xeon ze względu na surowiec przeznaczone są głównie pod serwery aby mogły stabilnie pracować 24/h
Dobrze rodzą sobie rowniez w ogólnym zastosowaniu oraz programach CADowskich co mogę potwierdzić na sobie.
Jeśli będziesz wykonywał duże projekty to lepiej i7, przy mniejszych to możesz pracować na xeonie bo nie zauważysz zbytniej różnicy
CADrysunki

Postprzez lokko-1 » lut 05, 2019 12:39

Czy w projektowaniu będziesz wykorzystywał wielowątkowość? W zdecydowanej większości projektowanie w CAD'ie korzysta tylko z jednego rdzenia. Tutaj liczy się jego max. wysokie taktowanie.
Jeśli na zadane w pierwszym zdaniu pytanie odpowiedź brzmi - NIE, to w Xeon'a nie ma się co pchać i płacić za niego. Również i7 jest zbędny, no chyba że nadrabia właśnie taktowaniem. W zupełności wystarczy Ci i5 w (jak przypuszczam) niższej cenie. Za to co Ci zostanie kup sobie szybki i stabilny dysk SSD. Będzie Pan zadowolony.
Co do karty graficznej, to nie wiem czy przypadkiem Inventor nie korzysta z DirectX, zamiast OpenGL. A jeśli tak, to czy karta dedykowana do zastosowań profesjonalnych będzie tutaj odpowiednia? Czy nie wystarczy zwykła karta gaming'owa? Muszą się wypowiedzieć koledzy korzystający z tego softu. Ja nie korzystam.
Poza tym Ty musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, z których programów zamierzasz korzystać najczęściej i z których ich modułów, bo np. wszelkie symulacje i renderingi, to z reguły bazują na wielowątkowości, a tutaj ilość rdzeni ma zasadnicze znaczenie i to co wyżej napisałem nie koniecznie się sprawdzi.
lokko-1

Postprzez robrad79 » lut 07, 2019 09:56

Pisales, ze przede wszystkim pracujesz na SolidWorks. Ten program pracuje tylko na jednym kanale, wiec ram 4 x 4 nie jest dobrym rozwiazaniem, minimum to 2 x 8.
https://3dcad.pl/aktualnosci/7722/dobor-konfiguracji-sprzetowej-pod-solidworks-czii.html
robrad79

Postprzez Wolverine » lut 12, 2019 12:34

Pracowałem z SolidWorks od czasów II roku studiów. Wszystko zależy od wersji SolidWorksa. Jeśli będziejsz miał do 2016 laptop sobie poradzi. Wersje od 2016roku na laptopie będą się cięły. Osobiście polecałbym stacjonarkę. Im więcej pamięci ram tym lepiej
Wolverine

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących