_

Konstrukcja form + Magmasoft- rzeczywiście tak kolorowo?

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Re: Konstrukcja form + Magmasoft- rzeczywiście tak kolorowo?

Postprzez Virtual108 » mar 02, 2019 21:37

ll napisał(a):
masz jeszcze dwa lata studiow to zajmij sie jakims front-endem i za 5 lat te 10 bedziesz zarabial bez zadnej laski nie wychodzac z domu

Przebranżowienie - temat rzeka ale wtrącę swoje trzy grosze. Według mnie w każdej branży (a przynajmniej w tych głównych typu finanse, IT, przemysł, rzemiosło, handel, medycyna itp) idzie spokojnie wyciągnąć 5 cyfr w Polsce. Dobry handlowiec potrafi i 20k załapać, sąsiad dekarz odmawia zlecenia bo nie przerabia, a cena za zrobienie dachu sami wiecie jaka jest, konstruktor zarobi 10k+ jak koledzy wspomnieli, w IT to samo i w górę.

Przez długi czas myślałem, że do takich kwot dochodzą najbardziej pracowici, ale dzisiaj skłaniam się ku stwierdzeniu że kasa trzyma się pasjonatów (pomijam przepisanie firmy po starym i podobne przypadki). To są często wariaci, zabiegany handlowiec czy informatyk klepiący swoje programy po godzinach.
Spytajcie ich o coś związanego z pracą a nie zejdą z tonu.

Dlatego uważam, żeby wchodzić w branże, których zgłębianie w jakiś sposób nas pasjonuje (nie mylić z podążaniem za pasją - może prowadzić do głodowania :D). Jeśli zajmowanie się front-endem jest w moich oczach tylko stukaniem kodu przy wykorzystaniu klawiatury to nie widzę sensu rozpoczynania procesu szumnie zwanego "przebranżawianiem".
Virtual108

Postprzez ll » mar 02, 2019 21:45

lokko-1 napisał(a):@ll ile form w życiu zaprojektowałeś, że tak często się w tym temacie wypowiadasz?
Zauważyłem pewną tendencję na tym forum. Im częściej w jakimś wątku zabierasz głos tym większe prawdopodobieństwo, że moderator pośle go w kosmos.

A czym branza form rozni sie od malych srednich firm w Polsce ? Realnie Wam opisuje - formy to jest level wyzej niz konstruowanie plastikow w szczegolnosci w Polsce. Pracowalem w okolo 12 firmach scisle lub mniej z konstruktorami narzedzi w duzych, malych z pseudo korporacyjnymi narzedziowcami to chyba moge zabrac glos w tym temacie ?nie sadzisz ? On sie pyta o realia zawodu w Polsce czytaj - jak z tego moze zyc a nie jaki to za..... i zmuszajacy do wysilku zawod jest..... Z checia bym sie przebranzowail na konstruktora form bo wydaje mi sie to o wiele ciekawsze niz robienie plastikow w Polsce poswiecajac na to kilka lat i oszczednosci - ale co z tego bede mial ? Opisz na jakim poziomie mozna z tego zyc i dlaczego na takim gownianym....
ll

Postprzez ll » mar 02, 2019 22:02

Virtual108 napisał(a):
ll napisał(a):
masz jeszcze dwa lata studiow to zajmij sie jakims front-endem i za 5 lat te 10 bedziesz zarabial bez zadnej laski nie wychodzac z domu

Przebranżowienie - temat rzeka ale wtrącę swoje trzy grosze. Według mnie w każdej branży (a przynajmniej w tych głównych typu finanse, IT, przemysł, rzemiosło, handel, medycyna itp) idzie spokojnie wyciągnąć 5 cyfr w Polsce. Dobry handlowiec potrafi i 20k załapać, sąsiad dekarz odmawia zlecenia bo nie przerabia, a cena za zrobienie dachu sami wiecie jaka jest, konstruktor zarobi 10k+ jak koledzy wspomnieli, w IT to samo i w górę.

Przez długi czas myślałem, że do takich kwot dochodzą najbardziej pracowici, ale dzisiaj skłaniam się ku stwierdzeniu że kasa trzyma się pasjonatów (pomijam przepisanie firmy po starym i podobne przypadki). To są często wariaci, zabiegany handlowiec czy informatyk klepiący swoje programy po godzinach.
Spytajcie ich o coś związanego z pracą a nie zejdą z tonu.

Dlatego uważam, żeby wchodzić w branże, których zgłębianie w jakiś sposób nas pasjonuje (nie mylić z podążaniem za pasją - może prowadzić do głodowania :D). Jeśli zajmowanie się front-endem jest w moich oczach tylko stukaniem kodu przy wykorzystaniu klawiatury to nie widzę sensu rozpoczynania procesu szumnie zwanego "przebranżawianiem".

Troche w tym racji jest... Ale zalozmy ze zglebisz Magnasoft.... ile jest potencjalnych firm z tym softem ? konstruktorzy form ci opisali realia i nie mysl ze bedzie lepiej - przez ostatnie dwa lata na LinkedIn dostalem z 50 zaproszen ( ladna chinka) zajmujaca sie prototypowaniem dla automotive i narzedziami. I gdzie ty jestes ? tutaj Front-end z czasem przejdzie na jakiegos full-stack bo takie sa wymagania polskiego rynku pracy i wchodza wtedy faktury rzedu 15 netto za podstawowy wymiar czasu pracy....I mozliwosci przeskoku do innych firm masz multum ....nic za darmo uzyje slowa z ktorego kpie tj continues improvement tak jak w kazdej branzy ze wymagaja od ciebie coraz wiecej ale jaki masz zwrot za wklad podnoszenia swoich kwalifikacji w branzy mechanicznej w Polsce ?? To jest bolesne ale branza mechaniczna nie zrobila przeskoku umyslowego co do postepowania do pracownikow tak jak z nieba spadla branza IT w ktorej w ciagu 15 lat wyksztalcilo sie wielu specjalistow - z super proporcja ceny-do jakosci na rynku swiatowym..... Forma do deski rozdzielczej auta budzetowego to 0,5 miliona euro w chinach ja zrobia za 350k a za ile ja zrobia w Polsce i kto ja zrobi ? Najlepiej w branzy mechanicznej z tych co znam w Polsce sa wszyscy ktorzy nie unosza sie honorem robienia super rzeczy tylko robieniem okolokonstrukcyjnych rzeczy... Pojdz w magnasoft i w formy tylko w ieku 30 lat szukaj kraju do emigracji w przypadku zmiany pracy - a powodow zmiany pracy mozesz miec wiele....
ll

Postprzez ll » mar 02, 2019 22:10

I jeszcze jeden sarkazm "PASSION IS MOSTLY BULLSHIT" albo sie nim stanie jak sie zderzysz z platnikami twojej pasji :-)
ll

Postprzez ll » mar 02, 2019 23:18

Znam jeden przypadek uzycia Magmasoft - uczelnia-odlewnia-nasz przemysl "obronny" - nikt z nich nie wygladal na szczesliwych a najbardziej ci na uczelni :-) tak wiec zajebiste kompetencje nikomu w Polsce nie potrzebne :-).....
ll

Postprzez vctr1 » mar 03, 2019 10:00

ll napisał(a):czyli jednak rzemieślnicze zawody -:) osobiście rozwazalem barmana na australijskiej plazy. " we do not have polar bears" mam opanowane..... teraz jest trend machine learning i tak programiści robia sobie tyly. co bardziej wygadani w Project management IT idą.

Takie mam wrażenie, że ludzie którzy na szybko się przebranżowili albo przebranżowią z np. inżyniera mechanika na programistę będą rzemieślnikami łatającymi dziurę na rynku pracy, ale jednocześnie jednostkami jak najbardziej do zastąpienia przez AI.

Zresztą przy okazji warto wspomnieć, że idąc w polecany wcześniej front-endzie trzeba być przygotowanym na wieczną i nieustanną naukę (zwykle po godzinach), a jak ktoś się zdrzemnie na 2 lata to tyły będzie miał konkretne. W innych dziedzinach odnoszących się do programowania jest podobnie. Generalnie w każdym zawodzie trzeba się uczyć żeby nie zostać w tyle, ale programiści muszą to robić znacznie intensywniej niż inni ze względu na szalony rozwój całej branży. Zwłaszcza front-end, gdzie cały czas wychodzą nowe frameworki. Wielu programistów podkreśla, że to tak naprawdę robota na 1,5 etatu - 1 robisz w robocie, a pozostałe 0,5 w domu ucząc się nieustannie. Sam też się spotkałem z opiniami od nich, że to jest bardziej styl życia, a nie zwykła etatowa robota.

To tak na marginesie, bo często widzę, że świat programowania opisujecie w samych superlatywach, kompletnie pomijając jego drugą stronę, na która przyszyli inż. mechanicy - programiści mogą nie być przygotowani. Także jak ktoś chce to nie zniechęcam, ale warto to przemyśleć nie tylko pod względem grubego $$$, który się wylewa z każdego raportu nt. IT.
vctr1

Postprzez ll » mar 03, 2019 14:48

IT to nie tylko programowanie. Opisywałem tutaj już przypadek inżyniera budowlanca który przebranzowil się na speca od sieci. teraz w dużej globalnej firmie monitoruje coć tam. W jego przypadku b2b dalo mu lepszy standard zycia w Polsce niz etat i robienie tego samego w Anglii. Ta branza po prostu jest chlonna jak zadna inna. I project managment jest dobra opcja jak chce sie uciec od kodowania - tutaj znam przypadek ze z 7000 netto na etacie przeskoczyl na dwa razy tyle na b2b i po miesiacu poszedl po podwyzke ktora dostal jak sie zorientowal jakie ma obciazenie. W ktorej branzy jest takie cos mozliwe ?? 15k w mechanicznej to trzeba by z dyrektorem w dużej firmie....
ll

Postprzez gouda » mar 04, 2019 10:05

Potwierdzam, w polskich warunkach pasja przegrywa z realiami pracy. Pasja jest dla tych którzy mają inne źródła dochodu.
Jako konstruktor zarabialem do 9 tyś na rekę (w większości w kopercie). Jako kierownik małych zespołów inżynierów podobnie, tyle że na legalu.
Praca trudna, stresująca, zawsze na wczoraj, zawsze poprawiasz błędy innych, i zawsze dostajesz za nie po dupie.
Po kilkunastu latach pracy już siedze w innej branży i zaczynam odżywac.
Twoja pasja pryśnie jak bańka mydlana, tak że polecam posłuchać starszych kolegów i wybrać zawod z przyszłością.

Ps. Nie znan szeregowego konstruktora ktory zarabial by więcej niż 10 tyś netto, a uwierz mi pracowałem w najlepiej opłacanych branżach jeśli chodzi o konstrukcje mechaniczną. Max to ok 6000 na rękę (ulamek procenta, dosłownie bo jest takich mniej niz 1procent, zarabia do 7 - 8 tyś, ale nie chciałbyś tak pracować jak oni uwierz mi)

Jedynie handlowcy z dużą bazą kontaktów w tej branży tak zarabiają.
gouda

Poprzednia strona

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących