_

Konstrukcja form + Magmasoft- rzeczywiście tak kolorowo?

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Konstrukcja form + Magmasoft- rzeczywiście tak kolorowo?

Postprzez Virtual108 » mar 02, 2019 14:04

Cześć,
został mi niecały rok do inżyniera (jestem na wydziale mechanicznym). Robiłem praktykę w wakacje w firmie robiącej odlewy z aluminium (pracowałem przy maszynie ale pokazali mi cały zakład i zaliczą mi to jako praktyki uczelniane). W najbliższe wakacje mam możliwość praktyk w tej firmie w dziale technologii / konstrukcji.

Mam znajomego w tej firmie (teraz od kontaktu z klientem, wcześniej technolog na obróbce skrawaniem). Mówił, że bardzo mało ludzi rozumie proces odlewnictwa i zna się na programie Magmasoft. Mówił, że konstruktor form zarabia w firmie koło 4,5-5 na rękę ale ci najlepsi po godzinach biorą projekty prywatnie od firm. Wykonanie projektu (praca tylko po godzinach) trwa około 2 miesięcy a standardowe wynagrodzenie to 10% wartości formy (np. 25k przy formie za 250k).

Bardzo polecał naukę pod kątem odlewnictwa i konstrukcji form, jeśli jestem młody i mam możliwości na uczelni. Znalazłem dwóch prowadzących, jeden wariat w Solidworksie (pracował bym z nim przy projekcie pompy i innych urządzeń), drugi udostępni mi materiały i pracownię do nauki programu Flow3D, a jeszcze popytam innych. Także możliwości są, uczyłbym się też w domu, do sierpnia bym się w tym podszkolił, potem praktyki i na siódmym semestrze znowu nauka. Jak będzie warto to jest jeszcze magisterka.

Proszę Was koledzy o opinię czy jego słowa mogą być wiarygodne. Mam zaufanie do tego człowieka, natomiast średnio mi się to klei z opiniami konstruktorów, które czytam w Internecie. Większość pisze coś w stylu "3,5k na rękę po 5 latach pracy a odpowiedzialność mam ogromną, ciężko się wybić ponad 5k, chyba że znasz doskonale 2 języki obce i masz ponadprzeciętną znajomość tematu, już lepiej być handlowcem"
Natomiast ze słów mojego znajomego wynika, że będąc fachowcem można spokojnie wyciągnąć kilkanaście tysięcy. A "zleceń jest od ch..a i trzeba odmawiać".

Co o tym sądzicie?
Virtual108

Re: Konstrukcja form + Magmasoft- rzeczywiście tak kolorowo?

Postprzez ll » mar 02, 2019 14:24

Virtual108 napisał(a):Cześć,
został mi niecały rok do inżyniera (jestem na wydziale mechanicznym). Robiłem praktykę w wakacje w firmie robiącej odlewy z aluminium (pracowałem przy maszynie ale pokazali mi cały zakład i zaliczą mi to jako praktyki uczelniane). W najbliższe wakacje mam możliwość praktyk w tej firmie w dziale technologii / konstrukcji.

Mam znajomego w tej firmie (teraz od kontaktu z klientem, wcześniej technolog na obróbce skrawaniem). Mówił, że bardzo mało ludzi rozumie proces odlewnictwa i zna się na programie Magmasoft. Mówił, że konstruktor form zarabia w firmie koło 4,5-5 na rękę ale ci najlepsi po godzinach biorą projekty prywatnie od firm. Wykonanie projektu (praca tylko po godzinach) trwa około 2 miesięcy a standardowe wynagrodzenie to 10% wartości formy (np. 25k przy formie za 250k).

Bardzo polecał naukę pod kątem odlewnictwa i konstrukcji form, jeśli jestem młody i mam możliwości na uczelni. Znalazłem dwóch prowadzących, jeden wariat w Solidworksie (pracował bym z nim przy projekcie pompy i innych urządzeń), drugi udostępni mi materiały i pracownię do nauki programu Flow3D, a jeszcze popytam innych. Także możliwości są, uczyłbym się też w domu, do sierpnia bym się w tym podszkolił, potem praktyki i na siódmym semestrze znowu nauka. Jak będzie warto to jest jeszcze magisterka.

Proszę Was koledzy o opinię czy jego słowa mogą być wiarygodne. Mam zaufanie do tego człowieka, natomiast średnio mi się to klei z opiniami konstruktorów, które czytam w Internecie. Większość pisze coś w stylu "3,5k na rękę po 5 latach pracy a odpowiedzialność mam ogromną, ciężko się wybić ponad 5k, chyba że znasz doskonale 2 języki obce i masz ponadprzeciętną znajomość tematu, już lepiej być handlowcem"
Natomiast ze słów mojego znajomego wynika, że będąc fachowcem można spokojnie wyciągnąć kilkanaście tysięcy. A "zleceń jest od ch..a i trzeba odmawiać".

Co o tym sądzicie?

spytaj się która firma tak O ! da komuś forme do skonstruowania na pirackim sofcie ? gdzie chcesz robic te analizy na tym sofcie ? ile firm ma ten soft ? sciagnac to jedno ale bazy danych do niej to drugie. moge ci podac przyklad Prywaciarza - chxial zeby mu skonstruowac zabawke - kilka miesiecy biorac jego wszystkie zmiany zdan - fix price 6000 za kompletna robote i jeszcze wpadl na pomysl zeby skonstruowac mu forme w tej cenie. To jest bardziej realna perspektywa..... ni3 mowie ze sie nie da ale to jest procent ludzi ktorzy faktycznie takie fuchy maja lub dostep do takich fuch.... masz jeszcze dwa lata studiow to zajmij sie jakims front-endem i za 5 lat te 10 bedziesz zarabial bez zadnej laski nie wychodzac z domu
ll

Postprzez Camel » mar 02, 2019 15:04

No niestety z mojego pkt. widzenia kolega mocno przesadził, pisze to z perspektywy osoby która na rynku konstrukcji form jest ponad 15 lat. 25 -30 lat temu może i były stawki 10 % wartości formy ale w tamtych czasach było znacznie mniej doświadczonych konstruktorów form niż dzisiaj. Wynikało to również z mniejszej ilości narzędziowni (jeszcze 20 lat temu takich high tech było kilka w Polsce). Rynek się zmienia, w mojej okolicy na dzień dzisiejszy firm wykonujących formy
wtryskowe, odlewnicze jest blisko 10. Praktycznie każda z nich posiada własne biuro konstrukcyjne. Tematy „wypychane” na zewnątrz są w dwóch przypadkach ;
gdy własne biuro konstrukcyjne nie jest w stanie przerobić ilości zleconych projektów ;
gdy zlecone projekty są zbyt trudne dla ichniejszych konstruktorów, ale taki temat idzie tylko do pewnego konstruktora z dużym doświadczeniem – sporadyczne przypadki.
2 miesiące na zaprojektowanie formy ? Dzisiaj nikt nie będzie czekał tyle czasu na projekt, nawet skomplikowanego i pracochłonnego narzędzia. Z własnego doświadczenia wiem że 5 max. 6 tygodni to wszystko co można uzyskać - przy pracy na „pełny zegar”. Po godzinach nie ma szans na takie zabawy. Małe projekty np. za 250 tys. to jest 2 max 3 tygodnie, tyle i aż tyle :). Przeciętna cena za taki projekt to 1/4 tego co napisałeś w zależności w jakiej części Polski mieszkasz. Kolejną sprawą jest to że większość „konstruktorów” po godzinach pracuje na nielegalnym sofcie, bez założonej działalności za kasę do kieszeni i to tez mocno psuje rynek.
3,5 k to jest fakt niestety, nawet jak na konstruktorów form.
Camel

Postprzez lokko-1 » mar 02, 2019 16:35

Kolego @Virtual108 od wielu lat jestem konstruktorem m.in. form wtryskowych (tworzywa sztuczne), ale o sofcie który wymieniłeś pierwsze słyszę. Być może jest to CAD dedykowany do ciśnieniowych form aluminiowych. W branży najczęściej używa się NX, Creo, Solid Works, Solid Edge. Pewnie trafiają się i inne (jak np. Inventor), ale ja o tym nie słyszałem.
Jeśli chodzi o wynagrodzenia, to z dodatkowymi projektami jest możliwe wyciągnięcie ponad 10k PLN. Zależy który rejon Polski i ile prywatnego czasu jesteś w stanie poświęcić. W jednych częściach kraju może więcej, a w innych będzie to nie lada wyczyn.
To ile mógłbyś zarobić zależy od tego co potrafisz (konieczne wieloletnie doświadczenie) i jak dużym strumieniem spływałyby Ci dodatkowe projekty.
Jest wiele niedużych narzędziowni, które nie mają konstruktora na etacie - nie opłaca im się. Zlecają one projekty na zewnątrz - firmom, czy właśnie konstruktorom będącym na etacie w innych firmach.
I niestety smutna prawda jest taka, że nie zależy im na tym, aby konstrukcja była zrobiona na legalnym sofcie. Jak to w naszym kraju często bywa ważniejsza jest niska cena. Dlatego też one najczęściej korzystają z usług konstruktorów na etacie w innej firmie, chodź nie zawsze jest to regułą. "Etatowiec" nie płaci od pracy po godzinach ZUS'u i podatku. Szara strefa w najczystszej postaci przez co psuje rynek legalnie działającym firmom.
Większe narzędziownie z własnym biurem konstrukcyjnym przy zwiększonych zamówieniach też czasami muszą posiłkować się zewnętrznymi konstruktorami.
Z wynagrodzeniem rzędu 10% wartości formy Twój rozmówca przesadził, chodź nie twierdzę, że takich wycen nie ma. Ale z drugiej strony 1/4 tej ceny to już psucie rynku i robota za "talerz zupy". Żadna legalnie działająca firma na tak niskie ceny nie może się zgodzić. Do ceny każdej konstrukcji należy doliczyć ZUS, podatek, oprogramowanie, które kosztuje kilkadziesiąt tysięcy PLN, amortyzację sprzętu, biuro i wiele innych.
Natomiast trudno mi uwierzyć w to, żeby w dzisiejszych czasach projekt mógł być robiony przez kilka miesięcy. Zdarzają się formy, które mają zabudżetowane kilkaset godzin na sam projekt, ale takimi zajmuje się jednocześnie kilku konstruktorów, którzy dzielą się zadaniami. Takie projekty zdarzają się raczej w dużych biurach projektowych.
lokko-1

Postprzez Camel » mar 02, 2019 17:59

Ale z drugiej strony 1/4 tej ceny to już psucie rynku i robota za "talerz zupy". Żadna legalnie działająca firma na tak niskie ceny nie może się zgodzić. Do ceny każdej konstrukcji należy doliczyć ZUS, podatek, oprogramowanie, które kosztuje kilkadziesiąt tysięcy PLN, amortyzację sprzętu, biuro i wiele innych.

Zgadza się ale konstruktorów rysujących za takie stawki znam (zróżnicowanie w zależności od regionu) niestety żaden z nich nie prowadzi działalności. Kolejną sprawą jest to, że wielu zleceniodawców zaczyna patrzeć na koszty,jeszcze kilka lat temu najważniejszy był termin i jakość (doświadczenie) a cena dokumentacji w drugiej kolejności.

I niestety smutna prawda jest taka, że nie zależy im na tym, aby konstrukcja była zrobiona na legalnym sofcie. Jak to w naszym kraju często bywa ważniejsza jest niska cena. Dlatego też one najczęściej korzystają z usług konstruktorów na etacie w innej firmie, chodź nie zawsze jest to regułą. "Etatowiec" nie płaci od pracy po godzinach ZUS'u i podatku. Szara strefa w najczystszej postaci przez co psuje rynek legalnie działającym firmom.

Coraz większe narzędziownie korzystają z tego typu „ usług”.

Jeśli chodzi o wynagrodzenia, to z dodatkowymi projektami jest możliwe wyciągnięcie ponad 10k PLN. Zależy który rejon Polski i ile prywatnego czasu jesteś w stanie poświęcić. W jednych częściach kraju może więcej, a w innych będzie to nie lada wyczyn.

Bez problemu gdy jest dobra koniunktura, oczywiście kosztem życia prywatnego i zdrowia.
Camel

Postprzez ll » mar 02, 2019 18:35

Tak więc Antka szwagra konia brat powiedział że zna złota zyle....przebranzawiaj się na IT jak o kasę ci chodzi. Tak jak większości przypadków inżyniera mechanika esencja tego zawodu schodzi na boczny tor kosztem ceny.
ll

Postprzez Camel » mar 02, 2019 18:52

Tak więc Antka szwagra konia brat powiedział że zna złota zyle....przebranzawiaj się na IT jak o kasę ci chodzi. Tak jak większości przypadków inżyniera mechanika esencja tego zawodu schodzi na boczny tor kosztem ceny.

Niestety nie ma co zaklinać rzeczywistości, stawki w IT to zupełnie inny świat. Programiści z kilkuletnim doświadczeniem zarabiają więcej niż niejeden dyr. produkcji w małej lub średniej firmie. Mój bratanek startując jako junior java developer dostał więcej niż ja miałem po ośmiu latach pracy jako konstruktor :)..........
Camel

Postprzez vctr1 » mar 02, 2019 19:40

ll napisał(a):masz jeszcze dwa lata studiow to zajmij sie jakims front-endem i za 5 lat te 10 bedziesz zarabial bez zadnej laski nie wychodzac z domu

Wielu ludzi tutaj poleca przebranżawianie się na programistę, ale nikt nie wspomina o tym, że ten zawód jest jednym z pierwszych do zastąpienie przez sztuczną inteligencję. Oczywiście nie w 100%, ale jak myślicie, kogo sztuczna inteligencja może wygryźć? Bo ja sądzę, że raczej nie prawdziwych programistów, którzy zaczęli stawiać swoje pierwsze kroki jako nastolatkowie, ale tych na niższym szczeblu, m.in. tych co dopiero od niedawna działają w tej dziedzinie np. przebranżowując się z jakiejś innej. I front-end nie będzie tutaj wyjątkiem, być może nawet za te rzeczone 5-10 lat.
vctr1

Postprzez ll » mar 02, 2019 20:30

vctr1 napisał(a):
ll napisał(a):masz jeszcze dwa lata studiow to zajmij sie jakims front-endem i za 5 lat te 10 bedziesz zarabial bez zadnej laski nie wychodzac z domu

Wielu ludzi tutaj poleca przebranżawianie się na programistę, ale nikt nie wspomina o tym, że ten zawód jest jednym z pierwszych do zastąpienie przez sztuczną inteligencję. Oczywiście nie w 100%, ale jak myślicie, kogo sztuczna inteligencja może wygryźć? Bo ja sądzę, że raczej nie prawdziwych programistów, którzy zaczęli stawiać swoje pierwsze kroki jako nastolatkowie, ale tych na niższym szczeblu, m.in. tych co dopiero od niedawna działają w tej dziedzinie np. przebranżowując się z jakiejś innej. I front-end nie będzie tutaj wyjątkiem, być może nawet za te rzeczone 5-10 lat.

czyli jednak rzemieślnicze zawody -:) osobiście rozwazalem barmana na australijskiej plazy. " we do not have polar bears" mam opanowane..... teraz jest trend machine learning i tak programiści robia sobie tyly. co bardziej wygadani w Project management IT idą.
ll

Postprzez lokko-1 » mar 02, 2019 21:27

@ll ile form w życiu zaprojektowałeś, że tak często się w tym temacie wypowiadasz?
Zauważyłem pewną tendencję na tym forum. Im częściej w jakimś wątku zabierasz głos tym większe prawdopodobieństwo, że moderator pośle go w kosmos.
lokko-1

Następna strona

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących