_

Konstrukcja form wtryskowych - dla chętnych

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Konstrukcja form wtryskowych - dla chętnych

Postprzez LarryPL » wrz 24, 2014 18:26

Witam
Politechnika Rzeszowska prowadzi obecnie rekrutację na studia podyplomowe na kierunku: Konstrukcja form wtryskowych.
Wiedza potrzebna nie tylko przy konstruowaniu form, ale również przy projektowaniu części z tworzyw sztucznych.
Szczegóły na stronie:
http://prz.edu.pl/pl/wbmil/files/podyplomowe/kfw/
Mama said - be cool.. F.M. 1991
LarryPL

Re: Konstrukcja form wtryskowych - dla chętnych

Postprzez BFu » paź 04, 2014 12:58

To jest ciekawe, ponoć projektowanie form to jedno z najbardziej intratnych zajęć (jeśli chodzi o branże inżynierską), i to nie tylko w Polsce.
BFu

Postprzez LarryPL » paź 21, 2014 21:23

To prawda, kolega KFW z biurka obok dostał ostatnio zaproszenie na rozmowę do duńskiego LEGO. Można dodać, że zapotrzebowanie na tych specjalistów jest ogromne, i zazwyczaj to oni ustalają warunki zatrudnienia u pracowdawcy ;)
LarryPL

Postprzez Wojteo CK » gru 24, 2014 00:14

Cześć :)

Ja chciałbym zapytać czy na takich studiach podyplomowych można się czegoś nauczyć? Pomijam fakt że trzeba sporo pracy samemu wykonać, co jest oczywiste. Czy po takich studiach można łatwiej znaleźć pracę jako konstruktor form?

Nie miałem nigdy okazji studiować w takim trybie bo dopiero rok temu ukończyłem studia. Jak pracodawcy postrzegają takie studia podyplomowe? Studia podyplomowe ( te z tematu) odbywają się w trybie zaocznym, dwa spotkania w ciągu miesiąca. Sam mam do takich studiów mieszane uczucia. Z jednej strony coś się człowiek nauczy ale z drugiej strony na studiach dziennych można by było dowiedzieć się więcej :)

Pozdrawiam!
Wojteo CK

Postprzez topinż » gru 24, 2014 11:01

Wojteo CK napisał(a):Cześć :)
Sam mam do takich studiów mieszane uczucia. Z jednej strony coś się człowiek nauczy ale z drugiej strony na studiach dziennych można by było dowiedzieć się więcej :)

Pozdrawiam!

Otóż drogi Wojteo. Co do poziomu studiów zaocznych i dziennych długo można dyskutować. Jak ktoś jest leserem, to ani na jednych ani na drugich niczego się nie dowie. Jak ktoś chce się nauczyć, a szczególnie czegoś konkretnego (formy) mając już dobre podstawy, to studia zaoczne są wg mnie tym czego potrzebuje.
Potrzebuje włożyć ogrom swojej pracy, a jak już coś jest nie do ogarnięcia, lub pojawiają się pewne niejasności, to zapytać.
Spokojnie czasu na zjazdach wystarczy na dopytanie.
Ma to swoją wartość, bo wiedza w taki sposób osiągnięta (samemu, w trudzie) nie uleci tak, jak wiedza przekazana. Z przekazaną jest tak, że łatwo wchodzi, a jeszcze łatwiej wychodzi.
Poza tym konstruktor musi, przede wszystkim, umieć myśleć i rozwiązywać samodzielnie różne zagadnienia - czasem nie może nawet liczyć na czyjąkolwiek pomoc, więc "podanie na talerzu" wiedzy przez wykładowcę może się tylko zemścić w przyszłości.

Inna sprawa to w ogóle poziom studiów i to w jaki sposób mają one być prowadzone. Jak jest niski i wykładowcy chcą tylko "odbębnić" swoje, to czy dziennie , czy zaocznie i tak będzie kiepsko.

Ja akurat mogę dość dobrze porównać studia dzienne i zaoczne na PŁ (ale trzeba wziąć też pod uwagę, że zaczynałem 20 lat temu i studiowało się "nieco" trudniej niż teraz), bo zacząłem studia dziennie, a kończyłem zaocznie (w "międzyczasie" miałem poważny wypadek, "dzięki" któremu musiałem przenieść się na zaoczne).
Powiedzieć mogę tyle - na dziennych studiowało się dużo łatwiej. Ilość wiedzy przekazanej na dziennych była większa, wymaganej na egzaminach i zaliczeniach już tylko minimalnie większa, a zazwyczaj to w ogóle zakres wykładanego przedmiotu, pytań/zadań się nie różnił tylko wykładowcy często trochę mniej wymagali w odpowiedziach zaocznych studentów.
Czyli to co na przykład na studiach dziennych było na 4, to na zaocznych było na 4,5.
Tak czy siak - znając oba rodzaje studiów (w moich konkretnych latach i na konkretnej uczelni -PŁ) ja uważam, że więcej mi dały studia zaoczne niż by mi dały dzienne.
Ale odnosi się to do studiów inżynierskich. Bo studia II stopnia były już na zaocznych całkowitą porażką. Tu co prawda nie mam porównania z dziennymi, ale na zaocznych sprowadzało się to do przerobienia jeszcze raz (w krótszym czasie) części materiału robionego na zaocznych inżynierskich. Jakiejkolwiek nowej wiedzy i umiejętności można było nabyć może 5-10%.
Ale może to też już związane było ze zmianą poziomu edukacji, bo był to już czas "ulepszeń" systemu edukacji.

Czy łatwiej znaleźć pracę? To już na prawdę trudno powiedzieć. Jak trafisz na rozsądnych rekrutujących, to łatwiej.
Chociaż kończąc podyplomówkę z form nie należy się spodziewać, że będziesz w stanie samodzielnie od razu formy konstruować - albo inaczej, że będziesz robił to dobrze. Temat jest szeroki i wiele rzeczy trzeba nauczyć się praktycznie.
Ja pamiętam jak mój kolega porzyniósł projekt formy (właśnie z podyplomówki) do doświadczonego konstruktora form żeby spojrzał i podpowiedział co poprawić itd.
I tu się zaczęło - "stary" konstruktor w wielu miejscach pokazywał - tu jest tak, teoria mówi tak, ale w tym konkretnym przypadku powinieneś zrobić "tak", bo "coś tam".

Także na pewno warto jeżeli rzeczywiście widzisz się w formach, masz jakieś firmy, w których mógłbyś pracować itd.
Tak robić, żeby zrobić, bo się może kiedyś przyda, to szkoda pieniędzy i czasu.
topinż

Postprzez Wojteo CK » gru 24, 2014 12:31

Cześć!

Dzięki za szybką i wyczerpującą odpowiedź.

Inna sprawa to w ogóle poziom studiów i to w jaki sposób mają one być prowadzone. Jak jest niski i wykładowcy chcą tylko "odbębnić" swoje, to czy dziennie , czy zaocznie i tak będzie kiepsko.

Z tym się zgadzam bo sam miałem kilku słabych wykładowców na dziennych i poziom zajęć być niski.

Chociaż kończąc podyplomówkę z form nie należy się spodziewać, że będziesz w stanie samodzielnie od razu formy konstruować - albo inaczej, że będziesz robił to dobrze. Temat jest szeroki i wiele rzeczy trzeba nauczyć się praktycznie.

Zdaje sobie z tego sprawę. Do poziomu eksperta dochodzi się latami.

Gdybym szedł na takie studia, czyli zainwestował bym w to pieniądze, to chciałbym się zajmować konstruowaniem form w przyszłości. Ze mną jeszcze jest tak że nie wiem czym chcę się zajmować w przyszłości. Na razie jestem konstruktorem linii produkcyjnych. Jednak niezbyt odpowiada mi ta praca bo samemu nic nie wymyślamy a w 90 procentach kopiujemy rozwiązania. No i pieniądze nie są jakieś rewelacyjne.

Dlatego też myślę intensywnie co mógłbym robić ciekawego. Projektowanie form to wg mnie ciekawa praca, nieźle się zarabia. W pewnej części jest ona związana z moimi zainteresowaniami ( maszyny CNC, programy CAD/CAM) ponieważ w sporej części ofert pracy jako konstruktor form wtryskowych, wymagana jest znajomość programów CAM.

Czy ktoś może chodził na poprzednie edycje tych studiów? To jest już dziesiąta edycja, czyli 10 lat już kształcą w tym kierunku. Wg mnie to dobrze rokuje jeśli chodzi o poziom zajęć i wiedzę jaką można tam zdobyć.

Czy ktoś miał może okazję uczyć się na takich studiach podyplomowych na Politechnice Rzeszowskiej?Albo może zna tych ludzi którzy mają prowadzić zajęcia?
Wojteo CK

Postprzez BFu » gru 28, 2014 16:12

A znacie może nie studia, a po prostu kursy / szkolenia (mogą być krótsze - kilka tygodni czy miesięcy) w tym temacie - najlepiej online ???
BFu

Postprzez LarryPL » gru 28, 2014 18:06

Witam ponownie, kierunek prawdopodobnie ruszy w lutym, bo na jesień brakło dosłownie dwóch osób do utworzenia grupy.
Wracając do twojego pytania. Cześć wykładowców jest z PRz, a część z branży przemysłowej. Wklejam wiadomość, którą dostałem od koleżanki z roku, jeszcze kilka lat temu, gdy kończyła ona KFW:
Cześć (...)
Skonczyłam ta podyplomówke i powiem Ci ze fajnie było. Ale jesli nie jestes konstruktorem od form głównie tworzywowych to nie warto isc, bo tam nie ma nic wiecej. Masz tam samą teorie mało jest praktyki a wrecz powiedziałabym ze jej nie ma...
Ta teoria tez wiem z własnego doswiadczenia ze troche mija sie z rzeczywistościa. Ciekawe zajecia były z ludzmi z Wadim Plastu z W-wy.
Idz zobaczysz ;-)
Miłego wieczoru!
LarryPL

Postprzez Fytymy » gru 20, 2016 19:28

Witam.
Chciałbym odświeżyć temat, bo sam rozważam podyplomówkę tam. Jakby mógł ktoś napisać czy warto i czy można się czegoś nauczyć żeby w tym kierunku później pracować. Ktoś może ukończył ostatnio ten kierunek?
Pozdrawiam
Fytymy

Postprzez Lesisz » maja 22, 2017 10:41

Cześć,
również chcę odświeżyć temat. Czy ktoś kto zakończył te studia i może wyrazić opinię? Podobny kierunek rusza też na Politechnice Poznańskiej. Ktoś coś wie? :D
Lesisz

Następna strona

Powrót do Forum CAD