_

Koszyki druciane a osie symetrii

Forum poświęcone flagowemu produktowi oraz aplikacjom pochodnym Autodesku. To jedyne forum mające w tytule nazwę programu, a to ze względu na jego olbrzymią popularność w Polsce. Można tutaj umieszczać również posty z ogólnie pojętej tematyki "Kreślarskie 2D".

Koszyki druciane a osie symetrii

Postprzez HoneyBunny » sty 25, 2018 11:38

Cześć,

piszę bo mam dylemat. Często zdarza mi się rysować elementy druciane i zawsze przy rysowaniu 2 D zastanawiam się czy powinienem rysować osie symetrii drutów. Teoretycznie są to elementy cylindryczne jednak wydaje mi się, że rysowanie tak wielu osi sprawi, że rysunek będzie mniej czytelny. Co sądzicie ?

W załącznikach rysunek elementu który aktualnie rysuje oraz widok rzutu nad którym się zastanawiam. Z góry dzięki za Wasze opinie.
Załączniki
2.JPG
1.JPG
HoneyBunny

Re: Koszyki druciane a osie symetrii

Postprzez Remal » sty 25, 2018 11:50

Jeżeli wymiarujesz do osi, to musi ona być narysowana. W innym przypadku czytelność i jednoznaczność rysunku jest ważniejsza niż ścisłe trzymanie się zasad oznaczania osi małych w stosunku do skali całości, powtarzalnych elementów. No i jeszcze jeśli robisz szczegół, w dużym powiększeniu, to oś już nie powinna zaczerniać rysunku.
Remal

Postprzez HoneyBunny » sty 25, 2018 11:58

Dzięki za szybką odpowiedź.

Też tak myślałem, że czytelność ważniejsza a racji przeznaczenia rysunku ważniejsze niż wymiary pomiędzy osiami są odstępy między kolejnymi drutami i tak będę wymiarował. Kolejną zagwozdkę mam przy rzucie w załączniku. Aż "boli" kiedy widzę brak osi na drutach w dolnej części. Czy jeśli pomijam osię w danym rzucie to powinienem się konsekwentnie tego trzymać czy na drutach które "widzimy od przodu" zaznaczać ? Co myślicie ?
Załączniki
3.JPG
HoneyBunny

Postprzez Remal » sty 25, 2018 12:05

A umiesz w AC skalować krzyżyki osi, grubości i odstępy stylu kresek? Warto zrobić sobie odpowiednio skalowany styl linii dla takich osiek i też będzie czytelnie. Widok czołowy drutu bez osi faktycznie wygląda źle :D
Remal

Postprzez HoneyBunny » sty 25, 2018 18:45

W AC coś tam bym może wiedział ale pracuje w Inventorze i nie widzę właśnie opcji zmniejszenia tych osi :(
HoneyBunny

Powrót do AutoCAD