_

Książka - metaloznawstwo

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Książka - metaloznawstwo

Postprzez garncarz » gru 19, 2014 00:18

Witam wszystkich

poszukuję jakiejś ciekawej pozycji odnośnie metaloznawstwa. Przede wszystkim chciałbym wiedzieć:
- jakie są rodzaje stali i innych materiałów, czym się różnią, kiedy się je stosuje itd.
- podstawowe procesy typu hartowanie, nawęglanie itd. - jakie korzyści dają, wady, kiedy stosować
- wykres żelazo-węgiel, jak go czytać itd,

generalnie same podstawy, nie muszę tego wiedzieć na nie wiadomo jakim poziomie, ale żeby się orientować w temacie i np. jak zobaczę że coś jest wykonane np. ze stali nierdzewnej to fajnie by było móc się domyślic czemu akurat wybrano taki materiał. Pewnie dałoby się znaeźć takie informacje w internecie ale ja wolę jak wszystko jest w jednym miejscu spójnie i logicznie.

Chcę się tego nauczyć dla siebie a z dobrą książką (podręcznikiem) będzie najłatwiej, dlatego będę wdzięczny za propozycje

Pozdrawiam
garncarz

Re: Książka - metaloznawstwo

Postprzez velaskez » gru 19, 2014 03:51

Rudolf Haimann - Metaloznawstwo
Ciszewski, Radomski, Szummer - Materiałoznawstwo
Różnorakie skrypty do materiałoznawstwa.

Haimanna polecam, ale w internetach tego nie znajdziesz, trzeba polować po allegro i bibliotekach. Jest tam wszystko.
A sam Haimann jest na PWr legendą ;)
velaskez

Postprzez Piotrek_Zet » gru 19, 2014 10:10

Ja polecam L.A. Dobrzański - Metaloznastwo (taka niebieska książka jeżeli dobrze pamiętam, 1444 strony ;) )
Dla mnie bardzo fajna do podstaw nauki o materiałach, bogato ilustrowana.
Piotrek_Zet

Postprzez podarek » gru 19, 2014 13:22

Siema!
Studiowałem specjalizację materiałów konstrukcyjnych więc mam trochę przyjaznych studentowi opracowań zawierających najważniejsze informacje.
Pozycje podane przez kolegów też są bardzo dobre (zwłaszcza Haimann) jednak na przestudiowanie którejkolwiek z nich potrzebowałbyś przynajmniej kilku miesięcy.
podarek

Postprzez CFA » gru 19, 2014 18:54

garncarz napisał(a):Chcę się tego nauczyć dla siebie

Aż nie mogę uwierzyć. Co to się porobiło :-). Ludzie potrzebują wiedzy.
Myślę, że z samą książką czy polecanym również przeze mnie skryptem będzie ciężko.
Jest jeszcze odrzucony obecnie z powodów ideologicznych Gulajew, ale jego "Metaloznawstwo"
jest bardzo dobrą książką. Jest to dość obszerna wiedza i rozumienie zasad rządzących doborem materiałów,
zrozumienie procesów zachodzących w stalach, przebieg różnych procesów potrwałoby miesiące jeśli nie lata.
Powiązanie tego z jakimś odbiciem w rzeczywistości to także kwestia kontaktu z tym w praktyce.
CFA

Postprzez garncarz » gru 19, 2014 21:10

Dziękuje za odpowiedzi

Ciszewski, Radomski, Szummer - Materiałoznawstwo - od tego zaczne

O Dobrzańskim i jego księdze słyszałem, może jeszcze przyjdzie na nią czas ale nie teraz :)
garncarz

Powrót do Off topic