_

Książka na początek przygody z MES.

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Książka na początek przygody z MES.

Postprzez Krzysiu1340 » lip 18, 2017 19:54

Witam. Poleci ktoś książkę do MES? Niekoniecznie polskojęzyczną. Znalazłem na stronie CATIA. Wykorzystanie metody elementów skończonych w obliczeniach inżynierskich, autor Krzysztof Sokół. Korzystał ktoś z tej książki? Potrzebuje opinii czy warto kupić.
Krzysiu1340

Re: Książka na początek przygody z MES.

Postprzez NewJoker » lip 22, 2017 22:08

Książka, o której piszesz jest dobra jeśli ktoś zamierza "robić MES" w programie CATIA. Zawiera bowiem konkretne przykłady do wykonania krok po kroku w tym programie. Natomiast jeśli nie zależy Ci na zostaniu przy CATII (ktoś, kto "wsiąknie" w MES raczej przesiada się na bardziej zaawansowany software jak Abaqus, Ansys, Nastran albo COMSOL) albo chcesz też szerzej poznać podstawy matematyczne metody to są inne ciekawe pozycje. Do podstaw metody bez konkretnego programu mogę polecić "Trzy lekcje metody elementów skończonych" Śródki, "Wprowadzenie do metody elementów skończonych" Grabarskiego i Wróbla albo "Metoda Elementów Skończonych w mechanice konstrukcji" Rakowskiego i Kacprzyka.
NewJoker

Postprzez Piotrek_Zet » lip 24, 2017 09:13

To wszystko się rozbija o to, czy chcesz robić MES, czy go rozumieć :)
Przede wszystkim dużo wytrzymki i metod numerycznych. Ja zawsze polecam klasycznego Zienkiewicza na początek, żeby zobaczć, o co w tym chodzi.
Z książek już bardziej praktycznych to "Zaawansowana metoda elementów skończonych w konstrukcjach nośnych", E. Rusiński, J. Czmochowski. Mam też książkę B. Szturomski - |Inżynierskie zastosowania MES w problemach mechaniki ciała stałego", prosta i przyjemna lektura :)
Ale jednak dalej nie spotkałem nic lepszego, niż dokumentacja dla konkretnego programu. Załatw sobie studencką wersje Ansysa lub Abaqusa i przerób ich samouczki.

Pozdrawiam,
Piotrek Z
Piotrek_Zet

Postprzez velaskez » lip 24, 2017 11:10

Zaawansowana metoda elementów skończonych w konstrukcjach nośnych - Rusiński, Czmochowski, Smolnicki
velaskez

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących