_

Liczba licencji

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

Liczba licencji

Postprzez Paweq » lut 15, 2006 11:32

Witam !
Czy orientuję się ktoś może (lub zna jakiś odnośnik do strony) ile jest w Polsce licencjonowanych użytkowników poszczególnych programów do modelowania mech. ?? Ile jest CATII ile jest NX, SW, SE, Inv, itd. Oczywiście sprzedawcy zawsze powiedzą że ich oprogramowanie jest "liderem" na rynku i mają najwięcej użytkowników. Ja wolałbym w miarę wiarygodne dane.

Pozdrawiam
Paweq
 
Posty: 30
Dołączył(a): paź 01, 2005 09:58

Re: Liczba licencji

Postprzez batman » lut 15, 2006 13:44

Krotko mowiac szukasz oficjalnej strony ministerstwa ds CAD.
batman
 
Posty: 62
Dołączył(a): sty 05, 2006 11:12

Re: Liczba licencji

Postprzez Paweq » lut 15, 2006 13:49

Bez przesady, chodzi mi mniej więcej o "rozkład sił" poszczególnych programów.
Pozdr.
Paweq
 
Posty: 30
Dołączył(a): paź 01, 2005 09:58

Re: Liczba licencji

Postprzez NTS » lut 15, 2006 15:50

Paweq napisał(a):Witam !
Czy orientuję się ktoś może (lub zna jakiś odnośnik do strony) ile jest w Polsce licencjonowanych użytkowników poszczególnych programów do modelowania mech. ?? Ile jest CATII ile jest NX, SW, SE, Inv, itd.


A czy to ma jakieś znaczenie, nie znajdziesz raczej takich danych chyba , że na stronach poszczególnych producentów oprogramowania ale będą to dane globalne i niejednokrotnie lekko przekłamane tak jak to jest np. w przypadku Autodesku, gdzie zreguły podawane są informacje o globalnej ilości licencji z obszaru Mechanical Design a to oznacza (Autocad + MD + Inventor itd. razem wzięte). Może znajdziesz takie rankingi na stronach Gartnera ale to również będa dane globalne za, które nadodatek trzeba zapłacić. Poza tym nie zawsze to co jest najliczniej sprzedawane jest najlepsze lub, że wogóle jest używane np. w przypadku Inventora często dodawany on był jako "dodatek - bonus" przy aktualizacjach Autocada i wielu użytkowników nigdy z niego nie korzystała chociaż oczywiście jest on uwzględniany w rankingach.

Tak naprawdę co byśmy nie mówili to ilość OFICJALNIE sprzedanych licencji wszystkich systemów MCAD razem wziętych to ułamek potrzeb Polskiego rynku reszta stanowią wersje pirackie. Osobiście szacuje, że łączna ilość wszystkich legalnych, komercyjnych systemów 3D w Polsce to ok 3500 do 4500 licencji co jest wręcz śmieszną ilością w stosunku do łącznej kwoty KRADZIONEGO oprogramowania.

Pozdrawiam wszystkich legalnych użytkowników

www.newtechsolutions.pl
Avatar użytkownika
NTS
 
Posty: 331
Dołączył(a): lis 07, 2005 21:57

Re: Liczba licencji

Postprzez CAE-owiec » lut 15, 2006 18:05

Przedstawiasz obraz nieco w czarnych barwach.

Wiem że jeden z trójki dystrybutorów CATII sprzedał w zeszłym roku
nowych licencji za przeszło 1 mln $, jedne z wielu sprzedawców Autodesku
sprzedał samego inventora za 600. 000 $.

Może nie jest to dużo (nie znam skali) ale 1 mln za CATIE to jak na Polskie warunki to bardzo dużo.

A problem piractwa jest stary jak historia oprogramowania.....

Pozdrawiam
[/url]
CAE-owiec
 
Posty: 12
Dołączył(a): gru 30, 2005 11:28

Re: Liczba licencji

Postprzez NTS » lut 15, 2006 21:09

Masz rację sedno jest w skali oraz w tym czy rzeczywiście są to przychody uzyskane ze sprzedaży nowych licencji czy łącznie z licencji, subskrypcji, szkoleń i innych usług razem wziętych. Dalej czy są to przychody ze sprzedaży tylko CAD czy różnych rozwiązań CAD/CAM/MES/PDM i wielu innych. I tak np. jeżeli mówimy o CATIA to sorry ale z tego co wiem nie można mówić o sprzedaży nowych licencji, gdyż o ile się nie mylę to CATIA w praktyce jest dzierżawiona i każdy z użytkowników musi opłacać coroczne opłaty licencyjne dzięki którym mogą wogóle korzystać z tego systemu, zaprzestanie płacenia opłat jest równoznaczne z odebraniem prawa użytkowania oprogramowania. Zresztą jeżeli mówimy o systemie CATIA to z reguły nie mówimy tylko o CAD ale o kompleksowym rozwiązaniu dla firmy (a modułów CATIA ma wiele). Ponadto CATIA to głównie samochodówka i wielkie korporacje, gdzie nie sprzedaje się pojedynczych licencji po 4-5 tyś eur. Ale nawet jeżeli ten milion jest ze sprzedaży tylko nowych licencji i tylko systemów CAD niczego więcej to ten 1 min $ to jakieś 800 K Eur i niech CAD CATI kosztuje jakieś 8 - 10 kEur (nie wiem ile kosztuje typowy CAD) to wynika że w ciąu roku sprzedali jakieś 80 - 100 licencji.
Teraz porównajmy to z danymi Inventora 600 k$ to ok. 500 KEur i biorąc pod uwagę, że średnio cena Inventora po rabatach to ok 4500 - 5000 Eur to otrzymamy podobny wynik ok 80 -100 licencji w roku.
Zobaczmy dalej np. GMSystem ma na stronach informację, że ma ok 200 firm w swojej liście referencyjnej - i niech średnio przypada 2- 3 licencje na klienta z tego wynika, że sumarycznie GMSystem (chyba największy reseler SE w Polsce gdzie spokojnie można powiedzieć że ok 70-80% rynku SolidEdge należy do nich) łącznie w swej historii sprzedał ok 500 - 600 licencji. A biorąc pod uwagę jego pozycję na rynku (70-80% rynku) daje nam ok. powiedzmy 800 max 900 komercyjnych licencji SolidEdge w Polsce. Przyjrzyjmy się SolidWorksowi i CNS Solutions -firmie najdłużej sprzedającej SolidWorks w Polsce. Na jej stronach WWW nie ma informacji o licencjach komercyjnych jest natomiast informacja o licencjach edukacyjnych - 1000 licencji a jeżeli tak to licencji komercyjnych jest zapewne ok 40 -50% czyli jakieś 400 - 500 licencji, gdy dodamy do tego licencje sprzedane przez innych reselerów którzy znacznie krócej są na rynku powiedzmy 300-400 licencji to nam daje porównywalną ilość licencji co w przypadku SolidEdge. Liczmy dale Inventor - jak już to obliczyliśmy wspomniany przez ciebie reseler w zeszłym roku sprzedał ok 100 licencji, a biorąc pod uwagę że liczących na rynku reselerów Autodesku jest może 4 - 5 reszta są to firmy mniej liczące się, które napewno nie sprzedają po 100 licencji rocznie to może w ciągu zeszłego roku zostało sprzedanych 300 -400 licencji. Dalej biorąc pod uwagę że Inventor jest stosunkowo młodym produktem, i że zreguły ilość sprzedawanych licencji rośnie z roku na rok czyli w poprzednich latach sprzedaż była zdecydowanie mniejsza to szacuję że łącznie może być ok 1000 - 1200 licencji. Pozostaje oczywiście Pro-E, UG (sytuacja jak w przypadku CATIA) i nowe na naszym rynku produkty jak Alibre, IronCAD, Cadds czy oferowany przez naszą firmę T-Flex, które powoli również zaczynają zdobywać swój rynek. Średnia sprzedaż roczna na reselera to zapewne od 30 do 100 licencji. Są to oczywiście tylko szacunki ale jak sądzę nie odbiegam wiele od rzeczywistości. 4000 no może 5000 komercyjnych licencji 3D w Polsce to max.

Pozdrawiam

www.newtechsolutions.pl
Avatar użytkownika
NTS
 
Posty: 331
Dołączył(a): lis 07, 2005 21:57

Re: Liczba licencji

Postprzez CAE-owiec » lut 15, 2006 22:34

Twoje rachunki są przekonywujące - ale - to i tak jest dużo jak na kondycję naszego przemysłu.
Jaki mamy przemysł - taki też mamy rynek CAD.
Jeśli przemysł bedzie się odradzał (co obserwujemy) wydaje mi się
ze rynek CAD też bedzie rósł. Czego wszystkim żyjącym z tych usług życzę.

Zresztą sprzedajacy ten soft tez muszą się jeszcze troszkę nauczyć...
ale to inna bajka...
CAE-owiec
 
Posty: 12
Dołączył(a): gru 30, 2005 11:28

Re: Liczba licencji

Postprzez NTS » lut 15, 2006 23:24

No cóż wszyscy musimy się nawzajem uczyć a co do złej kondycji Polskiego przemysłu to jest to zkwestia decydowanie przereklamowana, tak samo jak to, że firm nie stać na zakup legalnego oprogramowania co uważam za sformuowanie wręcz obraźliwe dla każdego w miarę inteligentnego człowieka. Dlaczego - prosty przykład średnio system 3D CAD to koszt ok 4-5 tyś Eur czyli jakieś 20 tyś PLN równowartość 2-4 pensji przeciętnego dyrektora w przemyśle, równowartość połowy kiepskiej klasy samochodu osobowego, równowartość 2-4 komputerów, równowartość ok 30 -40 frezów, których firmy produkcyjne zużywają miesięcznie sporo itd, itd.
Wystarczyłoby, żeby firma odkładała tylko po 1700 zł miesięcznie żeby w ciągu roku odłożyć na zakup legalnej licencji. Więc jeżeli jakaś firma mówi, że jej nie stać na zakup oprogramowania i dlatego używa nielegalnych kopii to oznacza, że ta firma od dawna nie powinna istnieć bo jak nie jest w stanie mieć 1700 zł miesięcznie zysku to znaczy, że jest totalnym bankrutem. Można to porównać tylko do sytuacji, gdy człowiek jeżdzący najnowszym modelem BMW kradnie małej dziewczynce lizaka tłumacząc się, że go nie stać na kupno takiego lizaka bo właśnie musiał kupić noey luksusowy pokrowiec na siedzenia.
Wystarczy tylko sprawdzić wyniki finansowe poszczególnych firm co jest rzeczą ogólnie dostepną żeby stwierdzić jakie mamy BIEDNE firmy produkcyjne w naszym kraju.

Pozdrawiam

www.newtechsolutions.pl
Avatar użytkownika
NTS
 
Posty: 331
Dołączył(a): lis 07, 2005 21:57

Re: Liczba licencji

Postprzez xandra » lut 16, 2006 09:23

Moim zdaniem nie nalezy niedoceniac Autodesk-u
Na stronach autodesku jest 25 firm sprzedających oprogramowanie z czego połowa zajmuje się sprzedażą Inventora
jest to najwieksza w polsce i na świecie sieć sprzedaży

niech każda z tych firm sprzeda rocznie po 50 licencji , to daje 600 licencji rocznie Inventora

Ja pozycje na rynku 3D w Polsce szacowałbym nastepująco:
Inventor
SW
SE
ProE
CATIA,
IDEAS, UG
xandra
 
Posty: 299
Dołączył(a): paź 14, 2005 08:37
Lokalizacja: z polski

Re: Liczba licencji

Postprzez Paweq » lut 16, 2006 12:58

Dzięki za Wasze opinie.
Wywód poszedł trochę w stronę zysków firm sprzedających oprogramowanie, ale i tak była to dla mnie pożyteczna lektura. Moim zdaniem nie ma co porównywać zysków firm sprzedających CATIę i np SE, bo programy do siebie nijak nie przystają i tylko z pozoru służą do tego samego tak jak rower i samochód - porównywanie sprzedaży rowerów i samochodów chyba nie ma sensu.
Swoją drogą myślę że mogłyby to być oficjalne dane i można by z nich wieloraki pożytek uczynić. Kwestia "lewizn" jest oczywiście osobną sprawą.

Dzięki i pozdrawiam
Paweq
 
Posty: 30
Dołączył(a): paź 01, 2005 09:58


Powrót do Modelowanie 3D

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników