_

Liczenie łańcuchow wymiaorwych w wypraskach

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Liczenie łańcuchow wymiaorwych w wypraskach

Postprzez proewarsztat » paź 12, 2016 10:45

Witajcie

zachecam do przeczytania i komentarzy do wpisu na moim forum poswieconym projektowaniu elementow z tworzyw sztucznych

https://projektowanieproduktow.wordpress.com/2016/10/05/plastic-part-design-liczenie-lancuchow-wymiarowych-oraz-tolerancji-cz1/
proewarsztat

Re: Liczenie łańcuchow wymiaorwych w wypraskach

Postprzez mrpl » paź 12, 2016 12:03

Fajnie, że podjąłeś temat, ale brakuje w nim trochę podstaw i uniwersalnego podejścia, a sam przykład mógłby być mniej skomplikowany (ja wiem że dla ludzi w temacie jest on prosty, ale raczej nie ich chcesz tym zainteresować). Nie wiem też gdzie nauczyłeś się podejścia do obliczeń na zasadzie przyjmowania wartości min/max, być może to jest jakaś inna szkoła przeprowadzania takich obliczeń, ale każda książka na ten temat jaką znam pokazuje podejście suma wektorów nominałów +/- suma tolerancji. Wypadałoby wstawić rysunki wykonawcze części które analizujesz tak żeby było widać ten łańcuch na rysunkach. No i wymiarowanie wszystkiego od baz to nie jedyny sposób aby uniknąć kumulacji tolerancji, a powiedziałbym że raczej archaiczny jeśli popatrzmy na możliwości nowoczesnego gd&t.
mrpl

Postprzez proewarsztat » paź 12, 2016 13:54

dzieki za komentarz

jak na razie rzadko stosuje tolerowanie geometryczne/odchylki kształtu. wyznaje zasade ze dopoki wypraski produktu i ich montaz beda zachodzic w tym samym zakladzie, tak "zaawansowane" tolerowanie jest zbedne :wink:

co innego:

* gdy pojawia sie automotive lub home appliance i zachodzi potrzeba laczenia elmentów z roznych fabryk

* gdy mowa o tolerowaniu zwiazanym z pozycja: kolkow o i otworow etc.

swoja droga bede przygotowywal druga czesc artykulu poswiecona tolerowaniu pozycji elementów. jezeli masz ochote wspomoc mnie przy przedstawieniu tolerowania odchylkami ksztaltu, bede wdzieczny:)
proewarsztat

Postprzez mrpl » paź 12, 2016 16:39

Ja jestem zwolennikiem jednego podejścia do wszystkiego, oczywiście jeśli nie ma potrzeby prezentacji komuś wyników takich analiz można je robić nawet na kartce lub w ogóle jeśli produkt tego nie wymaga. Często w 1 łańcuchu może pojawić się wymiar liniowy, pozycja, odchyłka kształtu i jeszcze modyfikatory maksimum materiału, a z odpowiednim podejściem takie analizy przeprowadza się właściwie mechanicznie, bez większego zastanawiania się. Mogę oczywiście pomóc przy artykule ale raczej ograniczyłbym się do sugestii co do gotowego artykułu, bo przygotowuję czasami materiały szkoleniowe w pracy i wiem ile to jest roboty:)
mrpl

Powrót do Warsztat