_

LISP do ustawiania bloków

Forum poświęcone flagowemu produktowi oraz aplikacjom pochodnym Autodesku. To jedyne forum mające w tytule nazwę programu, a to ze względu na jego olbrzymią popularność w Polsce. Można tutaj umieszczać również posty z ogólnie pojętej tematyki "Kreślarskie 2D".

LISP do ustawiania bloków

Postprzez Piotrpawlow » maja 17, 2017 12:12

Witam,

Zajmuje się projektowaniem instalacji SAP w której na koniec pracy rysuje się schemat z zestawieniem elementów.
Niestety w tej chwili mozolnie ustawiam ręcznie bloki w szyku zgodnie z ich numerem co jest bardzo czasochłonne.
Prosiłbym o pomoc w postaci LISPa który zrobiłby to za mnie.
Używane przeze mnie bloki mają wspólny atrybut NUMER_NA_LINII o wartości nadawanej przeze mnie:
(1/001-1/130, lub 2/001-2/130 3/001-3-130) itd.
Potrzebuję aby LISP poustawiał mi je na rysunku w taki sposób aby blok z atrybutem:
- 1/001 wstawił się w pozycji x=90 y=0,
- 1/002 wstawił się w pozycji x=180 y=0,
- 1/003 wstawił się w pozycji x=270 y=0, itd.
- 2/001 wstawił się w pozycji x=90 y=300,
- 2/002 wstawił się w pozycji x=180 y=300, itd.
- 3/001 wstawił się w pozycji x=90 y=600,
- 3/002 wstawił się w pozycji x=180 y=600, itd.
Może się to wykonywać w sposób taki że zaznaczam pojedynczo każdy blok.
LISP po weryfikacji czy wskazany blok posiada taki atrybut wstawia go w odpowiednie miejsce.

z góry dziękuje
Piotrpawlow

Re: LISP do ustawiania bloków

Postprzez Tyomex » maja 17, 2017 15:55

Ja bym próbował najpierw rozmieścić bloki na polilinii (rysuj-> punkt -> zmierz->blok), a następnie je ponumerował. Np. za pomocą LISPA POL_AT2.VLX.
Opisanego tutaj zbior-wskaza-zaznaczony-polilini-t72354-40.html .
Tyomex

Postprzez Piotrpawlow » maja 17, 2017 22:18

rys1.JPG
projekt
Witam,

Dziękuję za odpowiedz. LISPa wskazanego przez Pana do numerowania bloków też używam.
Tak jak wspomniałem potrzebuję LISPa który poukłada mi na linii prostej wstawione przezemnie bloki, ponumerowane zgodnie z kierunkiem pętli - polilini na której się znajdują. W załączniku na rysunku (rys.1) fragment projektu z którego chcę wykonać schemat oraz na rysunku (rys.2) efekt który chciałbym uzyskać.
Na załączonych rysunkach nie do końca to widać ale używam bloków o różnym wyglądzie (różnej nazwie jak również widoczności).
Elementem wspólnym używanych przeze mnie bloków jest jeden z atrybutów NUMER_NA_LINII opisujący ich kolejność na pętli (polilini)
Załączniki
rys2.JPG
schemat
Piotrpawlow

Postprzez kojacek » maja 18, 2017 11:19

Piotrpawlow napisał(a):
rys1.JPG
Witam,

Dziękuję za odpowiedz. LISPa wskazanego przez Pana do numerowania bloków też używam.
Tak jak wspomniałem potrzebuję LISPa który poukłada mi na linii prostej wstawione przezemnie bloki, ponumerowane zgodnie z kierunkiem pętli - polilini na której się znajdują. W załączniku na rysunku (rys.1) fragment projektu z którego chcę wykonać schemat oraz na rysunku (rys.2) efekt który chciałbym uzyskać.
Na załączonych rysunkach nie do końca to widać ale używam bloków o różnym wyglądzie (różnej nazwie jak również widoczności).
Elementem wspólnym używanych przeze mnie bloków jest jeden z atrybutów NUMER_NA_LINII opisujący ich kolejność na pętli (polilini)

---->>> https://kojacek.wordpress.com/2017/03/07/zbior-wskazan-zaznaczony-polilinia/
kojacek

Postprzez Piotrpawlow » maja 18, 2017 21:31

Witam,
Wydaje Mi się że nie do końca Panowie rozumiecie co zamierzam osiągnąć.
Tak jak wspomniałem zajmuję się projektowaniem instalacji niskonapięciowych między innymi instalacjami SAP.
Projekt taki składa się z kilkuset bądź też w przypadku dużych obiektów kilku tysięcy bloków.
Każdy blok wstawiony prze zemnie do rysunku dostaje kilka indywidualnych opisów w postaci atrybutów:
NUMER_NA_LINII - opis kolejności na pętli:
dla pętli 1 - 1/001, 1/002, 1/003 do 1/127
dla pętli 2 - 2/001, 2/002, 2/003 do 2/127 itd.
NUMER_SERYJNY - tak jak nazwa numer seryjny spisany z urządzenia
NUMER_GRUPY - przynależność do grupy centrali
NUMER_STREFY_PPOŻ - numer strefy pożarowej
MIEJSCE_ZAMONTOWANIA - numer pokoju
oraz przez dodatkowy parametr widoczności (blok zmienia swoją postać w zależności gdzie ma zostać zamontowany - w przypadku bloku dla czujki pożarowej jest to miejsce montażu (sufit właściwy, sufit podwieszany oraz czy posiada dodatkowy wskaźnik)
Oczywiście blok opisany powyżej jest tylko jednym z kilku które używam jednak tak jak wspomniałem wszystkie te bloki łączą wspólne atrybuty które w każdym bloku są identyczne - oczywiście chodzi mi o parametr bo wartość każdy ma inną.
Tak jak opisałem powyżej bloki te rozmieszczam na wczytanym rzucie piętra opisuję oraz nadaje odpowiednią widoczność.
Tak powstaje projekt rzut, niestety później muszę sporządzić schemat tego co narysowałem na rzucie.
Wykonuję to w ten sposób że pozbywam się wszystkich instalacji (linii, polilinii - czyli przewodów) tak aby na rysunku zostały same bloki, które później ręcznie przenoszę tak aby ustawić je w jednej lub kilku linii w zależności od numeru który posiadają oddalając je od siebie o określoną odległość jak się domyślacie jest to bardzo czasochłonne ale uzyskuje w ten sposób pewność że się nie pomylę.
Przechodząc do sedna chciałem prosić o LISPa który po zaznaczeniu jednego bądź też kilku bloków odczyta z atrybutu NUMER_NA_LINII jego wartość i przeniesie go w odpowiednie miejsce na rysunku (współrzędne x i y).
Tak aby bloki poukładały się jeden za drugim w określonej odległości.
Piotrpawlow

Postprzez daniel5 » maja 19, 2017 09:33

Przechodząc do sedna chciałem prosić o LISPa który po zaznaczeniu jednego bądź też kilku bloków odczyta z atrybutu NUMER_NA_LINII jego wartość i przeniesie go w odpowiednie miejsce na rysunku (współrzędne x i y).

Jak są wyliczane współrzędne X,Y ?
daniel5

Postprzez Piotrpawlow » maja 19, 2017 13:40

Witam,

dla przykładu blok o wartości atrybutu:
1/001 x=90,y=0
1/002 x=180,y=0
1/003 x=270,y=0
1/004 x=360,y=0 czyli przeskok w osi x o 90
2/001 x=90,y=300
2/002 x=180,y=300
2/003 x=270,y=300 czyli w osi y wartość 300 a w osi x przeskok o 90 itd.
Piotrpawlow

Postprzez Tyomex » maja 19, 2017 15:21

To ja bym użył ATTOUT spróbował poukładać je w Excelu jak trzeba a następnie ATTIN i wczytał w odpowiednie INNE miejsca. Tylko, że miejsce wstawienia bloku to atrybut HANDLE i jak go kurde zmienić (i czy w ogóle można to robić) żeby wskoczył gdzie trzeba, to pytaj kojacka.

https://kojacek.wordpress.com/2016/01/0 ... tow-bloku/
https://thecadgeek.com/blog/2008/03/upd ... ing-excel/
Tyomex

Postprzez daniel5 » maja 22, 2017 08:57

Czyli dla atrybutu
3/001 x=90, y=600
3/002 x=180, y=600 itd.?
W sumie jest to ustawienie bloków kolumnami i wierszami.
Możesz dołączyć jakiś rysunek w dwg. jak to praktycznie wygląda.
daniel5

Postprzez agregu » maja 29, 2017 21:49

prześlij ten rysunek to sprawdzę czy działa funkcja którą mam.....
_____________________________________________________________________________________
projektowanie instalacji elektrycznych i teletechnicznych
www.TTCAD.pl
agregu
agregu

Następna strona

Powrót do AutoCAD