_

Lisp - tworzenie warstw dla obrazów

Forum poświęcone flagowemu produktowi oraz aplikacjom pochodnym Autodesku. To jedyne forum mające w tytule nazwę programu, a to ze względu na jego olbrzymią popularność w Polsce. Można tutaj umieszczać również posty z ogólnie pojętej tematyki "Kreślarskie 2D".

Lisp - tworzenie warstw dla obrazów

Postprzez Jaumen » sie 25, 2015 15:06

Witam wszystkich forumowiczów,

Mam taki problem. Potrzebuje napisać wtyczkę LISP do AutoCAD, która tworzy automatycznie nowe warstwy o takiej samej nazwie jak dany plik graficzny oraz jednocześnie przenosi ten obraz na tą nowo utworzoną warstwę.

Powiedzmy, że wstawiłem 3 obrazy (*.jpg) do AutoCad'a losowo (jeden obok drugiego). Uruchamiając wtyczkę chciałbym zaznaczyć te 3 obrazy i po wciśnięciu klawicza 'enter' uzyskać trzy warstwy o nazwach odpowiadających nazwom tych obrazów oraz te obrazy znajdowałyby się na każdej z tych warstw.

Czy taki proces jest w ogóle możliwy?

Pozdrawiam,
Jakub
Jaumen

Re: Lisp - tworzenie warstw dla obrazów

Postprzez kojacek » sie 25, 2015 15:18

Jaumen napisał(a): Uruchamiając wtyczkę chciałbym zaznaczyć te 3 obrazy i po wciśnięciu klawicza 'enter' uzyskać trzy warstwy o nazwach odpowiadających nazwom tych obrazów oraz te obrazy znajdowałyby się na każdej z tych warstw.

Czy taki proces jest w ogóle możliwy?

Oczywiście, jak najbardziej.
kojacek

Postprzez Jaumen » sie 25, 2015 15:48

W internecie znalazłem kilka porad jak napisać LISP do tworzenia warstw.

Czy ktoś mógłby mi zasugerować, w jaki sposób nadać warstwie tę samą nazwę jak nazwa obrazu? Co to jest za funkcja?
Jaumen

Postprzez kojacek » sie 25, 2015 19:09

Jaumen napisał(a):W internecie znalazłem kilka porad jak napisać LISP do tworzenia warstw.

Czy ktoś mógłby mi zasugerować, w jaki sposób nadać warstwie tę samą nazwę jak nazwa obrazu? Co to jest za funkcja?

Wykorzystując CADPack-a, najprościej może być tak:
Kod: Zaznacz cały
(defun C:IMGLAY (/ ss l)
  (if
    (setq ss (ssget "_:L" '((0 . "IMAGE"))))
    (foreach % (cd:SSX_Convert ss 0)
      (if
        (and
          (setq l
            (cadr
              (fnsplitl
                (cdr (assoc 1 (entget (cdr (assoc 340 (entget %))))))
              )
            )
          )
          (snvalid l)
        )
        (cd:ENT_SetDXF % 8 l)
      )
    )
  )
  (princ)
)
kojacek

Postprzez wilda » sie 25, 2015 23:33

Akurat dzisiaj tak sobie myślałem, że dobrze by było gdyby wstawiając odnośnik był on wstawiany na warstwie takiej jak jego nazwa (+zdefiniowany prefix). Podobnie z obrazami.
Czy wykorzystując CADPack-a dałoby się w prosty sposób to zrobić. Jak nie to trudno. Zawsze można wstawić odnośnik/obraz i potem go przenieść na "jego" warstwę za pomocą poniższego lispa.
wilda

Postprzez kojacek » sie 26, 2015 06:57

wilda napisał(a):Akurat dzisiaj tak sobie myślałem, że dobrze by było gdyby wstawiając odnośnik był on wstawiany na warstwie takiej jak jego nazwa (+zdefiniowany prefix). Podobnie z obrazami.
Czy wykorzystując CADPack-a dałoby się w prosty sposób to zrobić. Jak nie to trudno. Zawsze można wstawić odnośnik/obraz i potem go przenieść na "jego" warstwę za pomocą poniższego lispa.

Oczywiście, w podobny sposób:
(defun C:XREFLAY (/ pref x ss)
  (setq pref "--00--")
  (if
    (setq x (cd:SYS_CollList "BLOCK" 32))
    (if
      (setq ss
        (ssget "_:L"
          (list
            (cons 0 "INSERT")
            (cons 2 (cd:STR_ReParse x ","))
          )
        )
      )
      (foreach % (cd:SSX_Convert ss 0)
        (cd:ENT_SetDXF % 8 (strcat pref (cdr (assoc 2 (entget %)))))
      )
    )
  )
  (princ)
)
kojacek

Postprzez wilda » sie 26, 2015 08:48

Chodziło mi bardziej czy w taki sam prosty sposób można napisać lispa który od razu w momencie wstawiania obrazu/odnośnika wstawiałby na warstwę o jego nazwie?
A może można w prosty sposób ulepszyć lispa LeeMac'a LayerDirector?, zmieniając opcję tak by nazwa warstwy była pobierana z nazwy pliku a nie tak jak jest w oryginale ustawiona na "sztywno"?

http://www.lee-mac.com/layerdirector.html
Załączniki
def warstw.jpg
wilda

Postprzez asa » sie 26, 2015 14:18

wilda napisał(a):Chodziło mi bardziej czy w taki sam prosty sposób można napisać lispa który od razu w momencie wstawiania obrazu/odnośnika wstawiałby na warstwę o jego nazwie?
A może można w prosty sposób ulepszyć lispa LeeMac'a LayerDirector?, zmieniając opcję tak by nazwa warstwy była pobierana z nazwy pliku a nie tak jak jest w oryginale ustawiona na "sztywno"?

http://www.lee-mac.com/layerdirector.html

Osobiście proponuję taką drogę na przykładzie wstawiania obrazku
1. założyć reaktory na polecenie
2. napisać procedurkę, na reaktorze :vlr-commandended, co sprawdza czy ostatnie wydane polecenie to _imageattach
3. jeżeli tak, to zgrzebać ostatni obiekt dodany do bazy rysunkowej, pobrać jego name, dodać nową warstwę o nazwie name, przenieść rastra na warstwę

Coś tam kiedyś było na forum o reaktorach na poleceniach powiedzmy tu pogaduchy-lispowe-reaktorki-t80313.html, więc przeróbka nie jest skomplikowana
pozdrawiam ciepło
asa
P.S.
Jakoś tak smutno na tym forum się robi ;) może jakieś fajne lispy coś ożywią pogrzebową atmosferę ? :)
asa

Postprzez wilda » sie 29, 2015 19:27

Łatwo powiedzieć nieskomplikowana jak się ma niemałe pojecie o lispach.

Jak zmienić lispa XREFLAY i IMGLAY
żeby nie trzeba było wybierać obiektu tylko zmiana dokonywana była dla ostatnio wstawionego obiektu?
wilda

Postprzez wilda » sie 31, 2015 00:36

jakoś udało się coś "napisać"
(defun C:XREFtoLAY ( / ent entdata plikname)
   (setq ent (entlast))
   (setq entdata (entget ent))
   (setq plikname (cdr (assoc 2 entdata)))
   (cd:ENT_SetDXF ent 8 plikname)
)

ale reaktory to już ponad moje możliwości.
Na razie dopisałem polecenie do menu wstaw odnośnik, wiec działa automatycznie (zmienia nazwę warstwy wstawionego odnośnika) po wstawieniu odnośnika.
wilda

Następna strona

Powrót do AutoCAD