_

Literatura o stalach konstrukcyjnych

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Literatura o stalach konstrukcyjnych

Postprzez Gałczyński » lis 04, 2017 11:43

Witam serdecznie,
Od jakiegoś czasu poszukuję wartościowej literatury odnośnie stali konstrukcyjnych.
Najczęściej bazuje na informacjach znalezionych w internecie. Te często są ubogie i później dochodzę do wniosku, że informacje podawane przez różne hurtownie są sprzeczne ze sobą.
Np. odnośnie tego czy materiał jest spawalny. Jedna strona podaje, że tak inna że nie.

Często mam problem z dobieraniem materiałów do danych części.
Nie wiem czy materiał jaki dobrałem nie jest na wyrost albo za spałby, albo czy jest dostępny w handlu za normalną cenę czy na zamówienie.
Często mam tak, że wysyłam jakąś część do narzędziowni. Dostaję od nich informacje że materiał kiepsko się obrabia i lepiej zastosować jakiś tam inny z którym oni mają lepsze doświadczenia. Później np. że ośka po rolkę małego paska chcieli zrobić z materiału który jest używany do wytwarzania form wtryskowych.

Czy ktoś byłby w stanie polecić mi źródło gdzie materiały były by opisane dosyć rzetelnie, z objaśnieniami opisów itp. Albo ogólnie materiałoznawstwo, z opisami hartowań, ulepszeń, na co jaki pierwiastek w materiale ma wpływ (ale zależało by mi na konkretach a nie na nawijaniu makaronu na uszy o filozofii).
Raz trafiłem na książkę o doborze materiałów inżynierskich i zacząłem czytać ją z wielką nadzieją. Okazało się, że książka traktuje o tym jak dobór materiału wpływa na środowisko (300 stron wałkowania w kółko tego samego, tylko na inne sposoby i 0 konkretów).

Może jakieś opisy gdzie warto jaki materiał zastosować.

Za pomoc z góry dziękuję.
Gałczyński

Re: Literatura o stalach konstrukcyjnych

Postprzez Edwin » lis 06, 2017 14:39

Witam,

Mnie osobiście zdarza się korzystać z Leksykonu Materiałoznawstwa Verlaga Dashofera. Można tam znaleźć kilka użytecznych informacji na temat właściwości mechanicznych materiałów, składu chemicznego, spawalności, hartowności, itp. Program dosyć użyteczny, bo zawiera również aktualne normy ale jest także bardzo niedopracowany (dla wielu materiałów nie podane są żadne parametry).

Również poszukuję podobnego opracowania i dołączam się do prośby kolegi.
Edwin

Postprzez NewJoker » lis 08, 2017 22:24

Ciekawy temat. Rzeczywiście przydałoby się naprawdę dobre opracowanie dot. doboru materiałów. Ze swojej strony mogę polecić tylko kilka książek, które są najlepsze jeśli chodzi o taką tradycyjną literaturę (inna sprawa na ile przydają się w praktyce):

- "Metale i ich stopy" L.A. Dobrzański
- "Dobór materiałów w projektowaniu inżynierskim" M.F. Ashby - tu są takie fajne wykresy ułatwiające dobór materiałów jeśli zależy nam na określonym zakresie wybranych właściwości
- "Zasady doboru materiałów inżynierskich" L.A. Dobrzański
- "Inżynieria materiałowa. Stal" M. Blicharski
no i oczywiście zawsze warto zerknąć do opasłej księgi "Podstawy nauki o materiałach i metaloznawstwo" Dobrzańskiego
NewJoker

Postprzez AB Engineering » lis 09, 2017 23:06

A sprawdzaliście:
Total Metals - baza danych właściwości materiałów metalowych.
AB Engineering

Postprzez NewJoker » lis 10, 2017 01:02

O tym nie słyszałem. Wygląda bardzo interesująco. Mają też bazy innych materiałów i twierdzą, że ich zbiór jest największy na świecie. Ciekawe czy mają takie dane jak współczynnik zmęczeniowego odkształcenia plastycznego i inne współczynniki/wykładniki podstawiane do wzoru Mansona-Coffina. Szukałem tego kiedyś do pracy dyplomowej i bardzo ciężko było znaleźć konkretne wartości.
NewJoker

Postprzez Gałczyński » lis 12, 2017 19:28

Ogólnie Total Materia jest nardzo fajna.
Niestety jak się spojrzy na roczny abonament to przynajmniej mnie mocno odstrasza. Pstatnio nawet zadzwoniła do mnie babka z tej firmy i chciała sprzedać abonament. Zasuferowałem jej, że niestety cena jest nie do zaakceptowania. Niestety nie zasugerowała niższj ceny i nasza rozmowa skończyła się.

Jako alternatywę dla Total Materia jedna osoba poleciła mi matweb.com - napewno mniej przystępna forma prezętowania informacji i do tego nie zdążyłem za wiele skorzystać z tej strony by coś więcej powiedzieć.

Jeśli chodzi o metaloznastwo to właśnie w tej dziedzinie chciałbym się jeszcze poduczyć.

Wiedzą bazuję głównie na doświadczeniu z maszyn dktóre do tej pory projektowałem/zbudowałęm.
Niemiałem problemu że coś się rozpadło/złamało itp. Po prostu robiło się wszystko mocniejsze.

Dochodzę do wniosku, że to co robię, chciałbym robić jeszcze lepiej/spać spokojnie z wiesz że coś jest dobrze zrobione.
Projektuję zarówno duże jak i małe maszyny, gdzie np. często gęsto występują wały napędowe z ograniczeniem na max średnicy.
Ostatnio zdarza mi się też projektować maszyny które pracują z większymi prędkościami/wydajnościami i tam liczy się dla mnie masa, więc dobrze by było dobrać lepszy materiał z odpowiednimi współczynnikami wytrzymałość/łatwość obróbki/dalsza obróbka/cena końcowa elementu.
Dlatego szukam źródła, gdzie mógłbym "poprawić" swoje podstay i nauczyć się czegoś nowego.
Gałczyński

Postprzez solidworks » sty 16, 2018 23:53

Witam,
Osobiście polecam:
http://www.matweb.com/
solidworks

Postprzez vvirginia » maja 21, 2018 10:48

je jeszcze mogę polecić:
Inżynieria materiałowa - Blicharski Marek
zaglądam do niej co jakiś czas, to w miare nowa pozycja , chyba z 2015 roku