_

Mechanika i Budowa Maszyn

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Re: Mechanika i Budowa Maszyn

Postprzez ll » lip 21, 2016 00:02

Piotrek_Zet napisał(a):Ja mam nadzieję, że jest! Co to za studia techniczne bez analizy? Ja jestem zdania, że powinni nawet osobno prowadzić rachunek różniczkowy, całkowy, obydwa przez 2 semestry - bez tego ciężko jest zrozumieć zjawiska zachodzące w wytrzymałości materiałów czy mechanice płynów.

Ile razy po studiach użyłeś to co opisujesz?? idąc twoim tokiem myślenia bez zrozumienia wyższej matematyki nie ma dobrego inzyniera?? ciekaw jestem ilu obliczniowcow z 5 letnim doswiadczeniem jest w stanie po 9 lat po studiach rozwiazywac rownania rozniczkowe :-) Jak firma robi cos takiego tzn ze tj high-end - i wtedy stac ich na zatrudnienie strikte matematyka ktory wspolpracuje z konstruktorami i daje wytyczne przez jakiegos lidera projectu. W polsce nie znam takiej firmy.

Nie mieszaj chlopakowi w glowie. Skup sie na poczatku na podstawach tego zawodu tj . czytanie/ robienie rysunku technicznego - poznaj jakis system cad i rob w nim projekty - a po dwoch trzech latach bedziesz wiedzial w czym sie mocny czujesz i moze dostaniesz jakiejs zajawki ktora bedziesz chcial robic w przyszlosci - i pod tym katem bierz specjalizacje.

Piotrek Zet co robisz na codzien ??
ll

Postprzez jamaguwi » lip 21, 2016 08:11

Dla mnie różniczki teraz to bez książki ani rusz! Jednak bezwzględnie wymagałbym zaliczenia z tego i obu analiz. problem jest gdzie indziej: dydaktyka. No i przesadnie przekombinowane zadania na egzaminach. mam całkiem pokaźny plik zadań (tych pisanych odręcznie - używają jeszcze takich?) z Analizy z PWr i dawałem je do rozpykania zagranicznym kolegom. I tak:
1. Hindusi wiedzieli o co kaman. Ale z drugiej strony w projektowaniu odstawiali straszne buble.
2. Anglik - był blisko, ale stwierdza, że takie to miał jego brachol studiujący matematykę.
3. Norweg - 0. Tylko podstawić do wzoru umie. Jakieś trudniejsze przekształcenie to "na pewno jest źle, zapytajmy specjalistę" :mrgreen:
4. Rosjanin - zarzeka się, że takie miał, ale to już za długo po studiach. (podobnie jak ja).
5. Zapytałbym kurde Niemca :D

Gimnastyka umysłowa tylko owocuje w przyszłości. Kto przebalował studia potem zawraca gitarę w pracy innym.
jamaguwi

Postprzez gouda » lip 21, 2016 16:07

divine11 napisał(a):Witam wszystkich .
Od października zaczynam studia na kierunku MiBM. Jako że , jest już połowa lipca to chciałbym "zagłębić" się w ten temat.
Chciałbym się dowiedzieć czy istnieją jakieś książki , poradniki (dla laika) właśnie w tym kierunku , dzięki którym mógłbym się odnaleźć oraz zaznajomić się z tematem.

Pozdrawiam :)

Do października masz jeszcze trochę czasu, więc ja Ci radzę może poszukać innego kierunku, najlepiej wybierz jakiś nietechniczny...
MiBM wg mnie akurat to jeden z najgorszych kierunków inżynierskich - wymagający a przy tym bardzo bardzo słabo płatny. Perspektywy słabe. Masz jeszcze czas żeby naprawić swój błąd. Przemyśl to bo będzie za późno.

Pisze to człowiek który siedzi ponad 10 lat w branży (od konstruktora po stanowiska kierownicze).
Odradzam.
gouda

Postprzez 26 » lip 21, 2016 19:02

gouda napisał(a):
divine11 napisał(a):Witam wszystkich .
Od października zaczynam studia na kierunku MiBM. Jako że , jest już połowa lipca to chciałbym "zagłębić" się w ten temat.
Chciałbym się dowiedzieć czy istnieją jakieś książki , poradniki (dla laika) właśnie w tym kierunku , dzięki którym mógłbym się odnaleźć oraz zaznajomić się z tematem.

Pozdrawiam :)

Do października masz jeszcze trochę czasu, więc ja Ci radzę może poszukać innego kierunku, najlepiej wybierz jakiś nietechniczny...
MiBM wg mnie akurat to jeden z najgorszych kierunków inżynierskich - wymagający a przy tym bardzo bardzo słabo płatny. Perspektywy słabe. Masz jeszcze czas żeby naprawić swój błąd. Przemyśl to bo będzie za późno.

Pisze to człowiek który siedzi ponad 10 lat w branży (od konstruktora po stanowiska kierownicze).
Odradzam.

Czy majac tak długie doświadczenie w branzy i znajomości możesz powiedzieć jak świeżo upieczony inżynier po MiBMie może kierować się dalej? Nie chcę zmieniać branzy całkowicie bo 4 lata poszłyby na marne... Zastanawiam się bardzo powaznie nad technologią- spawalnictwo gdyż konstruktorów widzę, że jest coraz wiecej. Lepsi i mniej utalentowani się na nich kreują a pracodawcy wykorzystują ten fakt.
26

Postprzez Piotrek_Zet » lip 21, 2016 21:07

ll napisał(a):Piotrek Zet co robisz na codzien ??

Ja jak pisałem już w innych tematach, odbiłem zupełnie od mechaniki w stronę IT.
Ile razy po studiach? Hmmmm, wtedy już ani razu, bo od razu praktycznie zmieniłem branżę - w czasie studiów na stażach liczyło się różne rzeczy, przekształcało wzory, liczyło się całki, i pochodne, ale fakt - to było mocno pod obliczeniowca.
Jeżeli uważasz, że podstawą jest rysunek + CAD to po co iść na studia? Średnio ogarniającego licealistę nauczy się SolidWorksa i oszczędzi mu się 5 lat.
Podpisuje się pod tym, co napisał Gouda - póki jest czas, przemyślałbym, czy MiBM to na pewno najlepszy wybór (choć ja raczej polecałbym jakiś rozwojowy kierunek techniczny, automatyka, robotyka, elektronika, telekomunikacja itp).
P.S. Nie wiem, co rozumiesz przez "matematykę wyższą", ale jeżeli ktoś ma tytuł inżyniera i nie rozumie całek, pochodnych i równań różniczkowych to jest słabym inżynierem.
Piotrek_Zet

Postprzez gouda » lip 21, 2016 21:44

Czy majac tak długie doświadczenie w branzy i znajomości możesz powiedzieć jak świeżo upieczony inżynier po MiBMie może kierować się dalej? Nie chcę zmieniać branzy całkowicie bo 4 lata poszłyby na marne... Zastanawiam się bardzo powaznie nad technologią- spawalnictwo gdyż konstruktorów widzę, że jest coraz wiecej. Lepsi i mniej utalentowani się na nich kreują a pracodawcy wykorzystują ten fakt.

Czemu uważasz że posżły by na marne? Jeśli ich nie zmarnowałeś i sięnie obijałeś to masz solidne podstawy żeby wykonywac wiele zawodów.
Ja polecam rozważyć IT, ewentualnie tematy związane z budownictwem i finansami.
IT - jeśli jesteśodbry z matmy możesz być dobrym programistą jeszcz enic straconego
Budowlanka - specjalność instalacyjna sanitarna - musisz po studiach odbębnić frycowe u projektanta i zrobić papiery - ale możliwości rozwoju (ale tylko dla pomysłowych i ambitnych) jest teraz wiele - w budowlance wszystko się zmienia, coraz bardziej popularne są domy pasywne - systemy wentylacji, rekuperacji pompy ciepła - to jest dziedzina w której warto się rozwijać.
Finanse - jak masz olej w głowie możesz pracować w finansach czy to blisko klienta czy to jako analityk

w każdym z tych branż zarobisz co najmniej 2x więcej na podobnym stanowisku przy podobnym stażu i doświadczeniu a dyplom inżyniera mechanika wcale Ci nię będzie tu przeszkadzał aż tak bardzio...

... możliwości jest wiele... tylko trzymaj się z daleka od inżynierii - poza tym szukaj wolnych zawodów gdzie mógłbyś być sobie sam sterem żaglem i okrętem... praca na etacie jest dla idiotów.
gouda

Postprzez ll » lip 21, 2016 23:12

Piotrek_Zet napisał(a):
ll napisał(a):Piotrek Zet co robisz na codzien ??

Ja jak pisałem już w innych tematach, odbiłem zupełnie od mechaniki w stronę IT.
Ile razy po studiach? Hmmmm, wtedy już ani razu, bo od razu praktycznie zmieniłem branżę - w czasie studiów na stażach liczyło się różne rzeczy, przekształcało wzory, liczyło się całki, i pochodne, ale fakt - to było mocno pod obliczeniowca.
Jeżeli uważasz, że podstawą jest rysunek + CAD to po co iść na studia? Średnio ogarniającego licealistę nauczy się SolidWorksa i oszczędzi mu się 5 lat.
Podpisuje się pod tym, co napisał Gouda - póki jest czas, przemyślałbym, czy MiBM to na pewno najlepszy wybór (choć ja raczej polecałbym jakiś rozwojowy kierunek techniczny, automatyka, robotyka, elektronika, telekomunikacja itp).
P.S. Nie wiem, co rozumiesz przez "matematykę wyższą", ale jeżeli ktoś ma tytuł inżyniera i nie rozumie całek, pochodnych i równań różniczkowych to jest słabym inżynierem.

No a w IT potrzebne Ci są różniczki ?? - bo mi się zdawało że logiczne myślenie jest najważniejsze tak jak w zawodzie inżyniera najważniejsze jest żeby mieć łeb na karku a rysunek i programy to jest taki syntax jezyka programowania...
nie szkoda Ci ,że tak całki liczyłeś - bo to podnosi ego rozwiązać całke i pochodną....

A co robisz w tym IT ?
ll

Postprzez ll » lip 21, 2016 23:13

i czemu nie doradzasz ludziom na forach IT ? back- edowi programisci tam sie wypowiadają....

Mam pomysł zeby wykorzystac twoja wiedze z rownan rozniczkowych i IT i mechaniki plynow..daj nam moze baze na open foam-a takiego polskiego pisanego przez nas dla nas ? hmmm??
ll

Postprzez Michał Babiarz » maja 26, 2017 19:31

Dzień dobry,
Zastanów się przez te kilka lat co chcesz robić w życiu i przede wszystkim jaki chcesz obrać temat na inżynierkę (żebyś nie wtopił jak ja). Dowiedz się do jakiego promotora warto iść. Kto pomoże, a kto będzie Cię olewał i oszukiwał. A teraz skup się na matmie, fizyce i rysunku technicznym. Takie moje przemyślenia. Pozdrawiam i powodzenia.
Michał Babiarz

Postprzez 26 » maja 26, 2017 20:11

A czy możecie napisać jak wyglądała wasza ścieżka kariery? Przykładowo: uczelnia/wydział, pierwsza praca (stawiane wymagania vs wasze przygotowanie), zarobki (czy satysfakcjonujące przez pierwsze 3 lata?).
26

Poprzednia strona

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących