_

Mechanizm różnicowy - projekt

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Mechanizm różnicowy - projekt

Postprzez andrzejlacek » mar 10, 2019 21:54

Witam.

Przygotowuję na pracę magisterską projekt CAD i wydruk 3D modelu mechanizmu różnicowego. Szukam jakichś źródeł, skąd mogę zaczerpnąć informacje na temat zasad projektowania i koniecznych ku temu obliczeń.
W różnych materiałach znalazłem odniesienia do prac prof. Jana Dzidy, niestety nie mogę znaleźć ich w żadnej bibliotece ani w żadnym sklepie. Czy ma ktoś może dostęp do jakichkolwiek materiałów, książek, opracowań, etc., którymi mógłbym się wesprzeć w pracy?
andrzejlacek

Re: Mechanizm różnicowy - projekt

Postprzez NewJoker » mar 10, 2019 22:14

Zacznij od książki "Samochód: teoria, konstrukcja i obliczanie" Studzińskiego. Bardzo przydatna pozycja. Poza tym podręczniki do PKM i teorii maszyn i mechanizmów. Niestety nie ma raczej książki stricte o mechanizmach różnicowych. Są za to 2 o przekładniach planetarnych ogólnie: "Przekładnie obiegowe" Mullera i "Przekładnie obiegowe (planetarne)" Surowiaka.
Poszukaj też patentów w Google Patents. Można się zainspirować projektując mechanizm. Innym źródłem inspiracji może być baza modeli 3D grabcad.
NewJoker

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących