_

[Obliczenia] Mechanizm śrubowy POZIOMY

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

[Obliczenia] Mechanizm śrubowy POZIOMY

Postprzez anon3259 » sie 04, 2017 15:09

Witam, projektuję żuraw hydrauliczny, coś w podobie:
Obrazek

I w zadaniu projektowym dostałem wytyczną, że górne ramię (szare, wewnętrzne) ma być wysuwane za pomocą mechanizmu śrubowego, stąd moje pytania:
- czy ten mechanizm obliczamy dokładnie tak samo, jak przy podnośnikach śrubowych?
- jeżeli nie (co jest niemal pewne, gdyż obciążenie jest w poprzek śruby), to jakie modyfikacje w ścieżce obliczeń wprowadzić?
- czy zastosować napęd przez śrubę, czy przez nakrętkę?
- jak mniej więcej rozmieścić oba elementy?
Wiem, pytania mogą brzmieć głupio, ale to w końcu dział dla laików. Jeżeli ktoś zna dedykowaną literaturę, to z chęcią się zapoznam. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i wskazówki.
Miłego dnia :)
PS. Używam Autodesk Inventor Professional 2016.
anon3259

Re: [Obliczenia] Mechanizm śrubowy POZIOMY

Postprzez NewJoker » sie 09, 2017 13:31

Moim zdaniem w tym przypadku olewamy związek mechanizmu z podnośnikiem śrubowym (bo nie ma tu obciążenia osiowego, pod które dobiera się części takiego podnośnika) i traktujemy go jako zwykłą śrubę obciążoną siłą poprzeczną (przypadek IV).
Przykłady znajdziesz w książkach "Części maszyn" Rutkowskiego oraz "Przykłady obliczeń z podstaw konstrukcji maszyn tom 1" Mazanka.
NewJoker

Postprzez Rysio » sie 10, 2017 13:36

Mam pytanie:
Czy w wytycznych są uwagi na temat zabezpieczenia przed przeciążeniem ?.
Takiego zabezpieczenia nie potrzeba w przypadku gdy w całym zakresie przesuwu śruby możliwości obciążenia są takie same.
Mówiąc prosto: wsuwasz śrubę i możesz zawiesić 1T, jak wysuwasz tez możesz zawiesić 1T.
Co do obliczeń, zakładając podobieństwo żurawia.Weź pod uwagę moment w którym masz tłoczysko schowane, podpinasz ciężar i podnosisz. W wersji z załącznika kołek wyboru obciążenia hamuje "czarny" element przed wypadnięciem. :D
Pozdrawiam.
Rysio

Postprzez anon3259 » sie 21, 2017 22:01

NewJoker, dzięki za literaturę, Mazanka gdzieś jeszcze mam z czasów zaworów. Zapoznam się i najwyżej dopytam :)
Rysio, wydaje mi się, że jedyne zabezpieczenia jakie są, to właśnie to, że kołek wyboru jest wsunięty w otwór. Myślałem, żeby na śrubie umieścić jakieś nakrętki lub coś, co będzie mi wyznaczało "dopuszczalny zakres" wysuwu, tzn. przestrzeń między maksymalnie wsuniętym (udźwig 1t) a maksymalnie wysuniętym (udźwig 250kg).
Jeszcze co do innych zabezpieczeń (nie tych na wysięgniku), to siłownik hydrauliczny załączonego żurawia posiada dwa zawory przeciążeniowe, które mają za zadanie nie dopuścić do podniesienia zbyt dużego ciężaru, czyli chyba po prostu zwykłe przelewowe.
Dziękuję za reakcję i pozdrawiam :)
anon3259

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących