_

MES w SolidWorksie

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

MES w SolidWorksie

Postprzez Silv » sty 05, 2012 23:52

Witam wszystkich serdecznie. Potrzebuję wykonać analizę MES w programie solid works 2011. Solidworksa używam od krótkiego czasu więc nie jestem zbyt zaawansowany. Do takiej analizy trochę już przymierzałem i napotkałem parę przeszkód.

Pierwsza to taka, że jeśli zaczynam tworzyć siatkę na modelu złożeniowym wyskakuje mi błąd o przenikających się elementach, wskazuje mi wszystkie połączenia. Znajomy doradził mi usunąć wszystkie mocowania. Mam pytanie związku z tym... czy w miejscu połączeń powinienem zastosować jakąś dodatkową opcje wiązania?

Drugie pytanie osnosi się do przyspieszenia obliczeń. Uproszczenia modelu nie wchodzą za bardzo w grę, a zwiększanie siatki może zmniejszyć dokładność obliczeń. Czy jest jeszcze jakiś sposób aby przyspieszyć te obliczenia? Mój roczny laptop ledwo zipie przy obliczaniu profili modułowych typu item/bosh ;]

Pozdrawiam
Silv

Re: MES w SolidWorksie

Postprzez Kaiman » sty 06, 2012 16:09

Witam!
Przy tworzeniu złożeń jest opcja wykrywania przenikań, spróbowałbym wyeliminować je wszystkie(poprzez zmianę geometrii elementów - minimalne luzy czy cuś), zamiast usuwać połączenia, i wtedy sprawdzić.
Co do drugiego problemu to proponuję poszukać czy jest opcja miejscowego zagęszczania siatki/nakładania osobnej siatki na część elementu - nie mam pojęcia czy jest bo nie używałem SW do takich rzeczy, ale w innych programach do analizy jest taka możliwość.
Pozdrawiam
Kaiman

Postprzez Silv » sty 08, 2012 20:28

Dziękuję za pomoc, mam jeszcze jeden poważny problem przy tworzeniu siatki program nie może poradzić sobie z trzema elementami, mają one ten sam przekrój co pozostałe dla których operacja przebiega prawidłowo. Nie wiem za bardzo co zrobić z tym fantem, bo są to dość istotne elementy (nogi i belka która przenosi główne obciążenie na te nogi, bardzo proszę o pomoc.
Silv

Postprzez bildder » sty 08, 2012 22:58

Podstawowa rzecz to uproszczenie modelu - od tego zaczynamy. No ale o czym tu rozmowa skoro przenikajace komponenty ktos chce uproscic luzem... to tak jak wbic lozysko na walek vs. je na nim polozyc. Wszystko co sie przenika w simulation moze miec sens jezeli zastosuje sie pasowanie skurczowe (od ktorego powstaja oddzielne naprezenia). Wiec po pierwsze - popraw model. Wiazania nie sa potrzebne w ogole bo w simulation definiuesz rodzaj kontaktu - jak w realu - albo bez penetracji albo swobodne albo wiazane - np. przy siatce mieszanej. Modele nieistotne nalezy wygasic/wykluczyc z obliczen i zastapic je np. wirtulana sciana lub odlegla masa - zostaw tylko te czesci, w ktorych pojawiaja sie naprezenia.

Siatka powinna byc odpowiednia do globalnego rozmiaru zlozenia, zageszcza sie tam, gdzie potrzeba. Na tym to jakby polega, zeby w miejscu koncentracji naprezen odpowiednio zagescic, inne miejsca sa nieistotne.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
----------------------------
Szkolenia SOLIDWORKS
Podręczniki SOLIDWORKS
Nowy blog SOLIDWORKS
bildder

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących