_

Metoda Cięcia Ciągłego - niekonwencjonalna obróbka wyk.

Wszystko o wytwarzaniu wyrobów.

Metoda Cięcia Ciągłego - niekonwencjonalna obróbka wyk.

Postprzez krank1 » lis 05, 2016 00:22

Krótki filmik prezentujący możliwości tej metody na frezarkach. Ciekawe wyniki świadczą o dużym potencjale takiej obróbki głównie w obróbkach wykańczających. Na ten moment dużym ograniczeniem są możliwości systemów CAM. Jeśli ktoś zechciałby rozwijać takie wsparcie w jakimś środowisku proszę o kontakt. Ciekawią mnie opinie/sugestie ludzi z branży na ten temat.
https://youtu.be/3ceQ9uDP47Q
www.ggtech.com.pl

Polskie Forum ProEngineer
http://pfproe.pl/pfp/forum/index.php
krank1

Re: Metoda Cięcia Ciągłego - niekonwencjonalna obróbka wyk.

Postprzez MYCA » lis 05, 2016 11:31

:D Czesc Wojtek,

mnie najbardzej zabawiaja okreslenia typu "special tool" :lol: - a sama metoda obrobki to nic innego jak "dlutowanie" wsparte o mozliwosci 5-axis + CAD-CAM. A taka kombinacja otwiera mozliwosci pokazane na filmie. Pozostaje tylko pytanie jak dlugo prowadnice wytrzymaja... Bo tu wrzeciono praktycznie stoi w miejscu a reszta zapyla aby zebrac material...
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Postprzez krank1 » lis 05, 2016 13:03

MYCA napisał(a):sama metoda obrobki to nic innego jak "dlutowanie" wsparte o mozliwosci 5-axis + CAD-CAM

nie da się ukryć, i to połączenie sprawia że obróbka nie wpisuje się w dotychczasowe ramy, co potwierdza brak wsparcia takiego "dłutowania" w środowiskach CAM, dlatego stwierdzenie
MYCA napisał(a):mnie najbardzej zabawiaja okreslenia typu "special tool" :lol:

nie jest takie zabawne bo aby skorzystać z aktualnych możliwości CAMów i zaadoptować wygenerowane ścieżki potrzebne są dłuta, które swe krawędzie skrawające mają wpisane w dostępne do wyboru narzędzia CAMowskich strategii obróbkowych. Takich narzędzi na rynku (choć bardzo proste) nie spotkałem. Łatwiej byłoby je po prostu kupić niż robić samemu. Jeśli się mylę to podeślij jakiś namiar. Obecne systemy CAMowskie nie generują kierunku i zwrotu wektora prędkości bo narzędzie się obraca i nie ma to znaczenia. W tej metodzie te wartości są niezbędne a przy użyciu tych narzędzi specjalnych można to jakoś ogarnąć na najzwyklejszych ścieżkach.
Co do 5-osi to nie są one kluczem. Bardzo ważna w tej obróbce jest płynna kontrola szóstej osi wrzeciona S. W naszych obrabiarkach tego nie mamy (tylko indeksacja) i w niektórych przykładach na filmie oś S zastępowana jest np obrotem stołu. Obrabiarka 6-cio osiowa plus wspomaganie CAM da bardzo duże możliwości obróbki taką metodą bez użycia tych special tool'i ;) - ale na razie są konieczne.

MYCA napisał(a):Pozostaje tylko pytanie jak dlugo prowadnice wytrzymaja... Bo tu wrzeciono praktycznie stoi w miejscu a reszta zapyla aby zebrac material...

Myślę, że to najmniejszy problem bo jest to obróbka wykańczająca bardzo małym wiórem a posuwy rzędu kilku tys mm/min w obróbce HSM stosujemy notorycznie plus prawie maksymalne obroty wrzeciona aby posuw na ząb nie był zbyt duży. Szczególnie przy małych średnicach frezów można pracować z ogromnym posuwem w stosunku do metody frezowania. Tutaj wrzeciono nie pracuje w ogóle a w obróbce wyk. powierzchni krzywokreślnych są to często kilku lub kilkunastogodzinne czasy.

Metoda rewolucyjna nie jest. Jest to tylko innowacyjne podejście do niektórych zagadnień obróbkowych. Nowoczesne maszyny dają nowe możliwości, które można wykorzystać. Metoda jak każda inna ma wady i zalety.
www.ggtech.com.pl

krank1

Postprzez MYCA » lis 05, 2016 20:53

:lol:
Special Tool - tu mialem na mysli normalny noz tokarski. Bo to przeciez normalny skrawak w oprawie do frezowania. Co do CAM i obslugi takiej operacji, to masz w zupelnosci racje - bez "wtyczki" nic z tego.
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Postprzez krank1 » lis 05, 2016 23:29

MYCA napisał(a):Special Tool - tu mialem na mysli normalny noz tokarski. Bo to przeciez normalny skrawak w oprawie do frezowania

:) Dlatego napisałem że jest to narzędzie standardowe. W filmie są pokazane dwa narzędzia standardowe (wytaczak o którym wydaje mi się mówisz i klasyczne dłuto), oraz dwa narzędzia specjalne, których nie mogłem zakupić. Do ich konstrukcji posłużyły handlowe płytki z węglika i specjalnie zaprojektowane trzonki. A że konstrukcja tych narzędzi jest banalnie prosta to ich zaleta.
www.ggtech.com.pl

krank1

Powrót do CNC