_

METODA ELEMENTÓW SKOŃCZONYCH

Forum o CAE.

Re: METODA ELEMENTÓW SKOŃCZONYCH

Postprzez NewJoker » sie 25, 2019 22:55

Trochę to pokomplikowali w stosunku do tradycyjnych programów MES, ale z tego co rozumiem to w wystarczy zdefiniować kontakty w tym pierwszym oknie (inter object / contact relation). Zresztą tak też robią w tych tutorialach:

https://www.youtube.com/watch?v=L3cVHUbGUik

https://www.youtube.com/watch?v=Nv3uOulEMk4

Tutoriale na YouTube to kolejne po dokumentacji bardzo wartościowe źródło na początek zabawy z każdym programem MES.

Później w boundary conditions są już standardowe warunki brzegowe. Pojawia się tam gdzieś też kontakt, ale nie wiem po co.
NewJoker

Postprzez CwaniakzPKSU2 » sie 25, 2019 23:17

I jeszcze jedna wazna kwestia , to "Sticking condition" co jest tlumaczone jako stan przylegania , warto to zaznaczyc ?
Powierzchnia styku sie zmienia a kazda czastka materialu sie przemieszcza .
Załączniki
STICKING CONDITION.jpg
CwaniakzPKSU2

Postprzez NewJoker » sie 25, 2019 23:39

Zdaje się, że w tym programie masz do wyboru 2 modele tarcia w kontakcie - klasyczny model Coulomba oraz model nazywany constant shear friction. Domyślnie jest ten pierwszy, jak zaznaczysz pole sticking condition to włączy się drugi. Do symulacji kucia lepszy będzie drugi model, więc zaznacz to pole.

Wracając jeszcze ogólnie do kontaktu to z tutoriali wynika, że w tym programie dodaje się najpierw ogólne definicje obiektów - wsadu i narzędzi, wczytuje do nich geometrię a potem w kontaktach można skorzystać z automatycznej definicji relacji między tymi obiektami (zwróć uwagę, że klikają tam przycisk "Add default inter-object relationships", czyli dodaj domyślne relacje.
NewJoker

Postprzez CwaniakzPKSU2 » sie 26, 2019 01:13

Mam tam jeszcze opcje Free surface , czy rozumiem że jest to powierzchnia nie biorąca udziału w deformacji ? Zaznaczenie jej lub nie ma jakieś znaczenie ?
Robie symulacje z zaznaczoną powierzchnią i w wiadomosciach wyskoczylo "Program stopped because of bad element shape! " i zaczelo robic remeshing , czyli poprawianie siatki ok , ale te elementy o zlym ksztalcie przez ktore program musi zrobic remeshing one beda miec wplyw na dokladnosc symulacji czy nie przejmowac sie tym malym bledem skoro robi remeshing i symuluje dalej ? (nie przerwalo symulacji )
Aha i jeszcze jedno , narzedzi nie meshuje ustawiam je jako sztywne (nie zalezy mi na analizie narzedzi),
Ale ta automatyczna definicja kontaktu to punktowa czy powierzchniowa ? Ktore okno masz na mysli ?
CwaniakzPKSU2

Postprzez NewJoker » sie 26, 2019 02:11

To free surface Ci się nie przyda. Ta opcja jest wykorzystywana tylko w symulacjach walcowania (liczonych z użyciem metody ALE) oraz toczenia.

Raczej nie trzeba się tym przejmować, skoro program poradził sobie z przebudowaniem siatki i liczy dalej to nie powinno być problemów. Oczywiście wyniki i tak trzeba dokładnie obejrzeć i upewnić się, że siatka na początku analizy jest dobrej jakości.

Na razie zrób tak jak w tych filmikach - spróbuj zdefiniować domyślne kontakty. Tutaj widać który przycisk za to odpowiada i co się dalej ustawia: https://youtu.be/Nv3uOulEMk4?t=4m4s
To powinno wystarczyć.
NewJoker

Postprzez CwaniakzPKSU2 » sie 26, 2019 10:41

Tylko jest jedna kwestia , na tym filmie autor ustawia kontakty ... te punktowe , a nie powierzchniowe . A Ty pisales bz ustawic kontakty powierychniowe , w ten sposob jak na filmie nie ustawia sie kontaktow powierzchniowych tylko...punktowe .
Robilem tak jak na filmie od poczatku i wychodzilo to slabo .
Wsad ma 547 cm3 w stanie goracym , wykroj ma 548 cm3 wiec jest w stanie ledwo pomiescic odkuwke ktora powinna utworzyc sie pod wplywem speczania wsadu , z duza wyplywka , a robiac tak jak na filmie ktory przedstawiles wychodzi ....bardzo niewielka wyplywka jak na zdjeciu ktore zalaczylem . Powiedzialbys co nieco o metodzie ALE ?
Załączniki
odkuwka.jpg
CwaniakzPKSU2

Postprzez NewJoker » sie 26, 2019 12:03

Dziwnie to jest zrobione w tym programie. Zupełnie inaczej definiuje się kontakty niż w zwykłych softach do MES. Nie chcę Cię wprowadzać w błąd, tym bardziej, że nawet nie mam dostępu do tego Deform’a, ale ja bym postawił na tutoriale (niekoniecznie akurat te co zalinkowałem, może są jakieś lepsze do znalezienia). Możliwe, że za mała wypływka nie jest spowodowana kontaktami tylko czymś innym. Musiałbyś się przyjrzeć czy nie widać tam gdzieś przenikania między wsadem a matrycą.

ALE to skrót od Arbitrary Lagrangian-Eulerian. W jednym z poprzednich postów napisałem: „Zakładając, że to jest klasyczny opis Lagrange'a materiał jest związany z siatką (w opisie Eulera stosowanym w mechanice płynów element może być pusty a materiał przemieszcza się niezależnie od elementów)”. Dodam jeszcze, że w opisie Lagrange’a element i materiał deformują się razem (bo są związane). W opisie Eulera elementy się nie deformują a materiał przez nie przepływa. Metoda ALE łączy te 2 opisy. Jest stosowana w analizach FSI (Fluid-Structure Interaction, czyli oddziaływanie płynu i ciała stałego) a także symulacjach procesów obróbki, w których występują bardzo duże deformacje.
NewJoker

Postprzez CwaniakzPKSU2 » sie 26, 2019 12:23

Rozumiem ze opis Eulera daje korzysci odnosnie krotszego czasu symulacji gdyz skoro siatka sie nie odksztalca to nie trzeba robic remeshingu a takze dokladnosc powinna byc wieksza gdyz...siatka sie nie deformuje wiec nie wejdzie w narzedzia .
Na narzedzia nie zakladam siatki MES podobnie zreszta jak to w tutorialu , natomiast nie dobrego tutorialu do kucia matrycowego ,youtube odpada z tego wzgledu ze tam nie ma tutorialu kucia matrycowego , jakby ktos zrobil krok po kroku symulacje kucia z wyplywka i sie ladnie udalo to wtedy mozna by sie wzorowac , szukanie przyczyny dlaczego nie wychodzi to jak szukanie igly .... . moze szybciej google tutorial jakis mi znajdzie .
CwaniakzPKSU2

Postprzez NewJoker » sie 26, 2019 13:29

Zgadza się. Jest jeszcze metoda CEL (Coupled Eulerian-Lagrangian). Cechuje ją możliwość kontaktu między elementami z opisem Eulera a elementami z opisem Lagrange’a. Bo ALE to nie jest takie dosłowne połączenie tych 2 opisów osobno w 1 analizie tylko coś pośredniego (siatka może się poruszać niezależnie od materiału). CEL też przydaje się w obróbce plastycznej.

Tu jest jeden filmik z kuciem: https://www.youtube.com/watch?v=cvFf8OEV9KY
NewJoker

Postprzez CwaniakzPKSU2 » sie 26, 2019 13:57

Ale to mi wyglada na post processor i nie zabardzo widac tam ustawienia jakie autor okreslil ale dzieki za checi . Zmiana kontaktu na powierzchnie daje lepsze rezultaty w porownaniu do poprzednich symulacji , zobaczymy za kilka godzin wynik
NA razie nie jest zle a symulacja sie niei skonczyla dopiero 244 krok z 330

Update
Niestety nastąpił znaczny wzrost objętości materiału , program "rozmnożył" objętość , zastanawia mnie to gdyz na obrazku drugim od poczatku jest co takiego jak "target volume" czyli docelowa wartosc objętości materiału , program powinien utrzyma objętośc a nie ją zwiekszac .
Obrazek

Volume penalty oznacza margines błędu ?
Obrazek

Die Distance - to jest odleglosc pomiedzy matrycami ? Jeśli tak to jak zdefiniowac odleglość pomiedzy nimi ? Skad mam wiedziec czy program chce odleglosci np pomiedzy krawedziami albo np pomiedzy srodkami ciezkosci ?
Obrazek
free photo hosting

i jeszcze jedno Primary Die - wydaje mi się ze chodzi o ustawienie matrycy ktora bedzie sie poruszac (w przypadku kucia matrycy gornej ) ale taka sama opcja wystepuje przy ustawieniu wsadu .

"The primary die specifies the primary object for the simulation. The primary
object is usually assigned to the object most closely controlled by the forming
machinery. For example, the die attached to the ram of a mechanical press
would be designated as the primary die. Characteristics of the primary die can be
used to control various aspects of a simulation including:
1. Simulation time step size (DSMAX)
2. Object movement (MOVCTL)
3. Simulation stopping criteria (SMAX, VMIN, LMAX)
The primary die is defined as a checkbox as seen in Figure 38. This selection is
valid for only one object in a simulation.."

Orientuje sie ktos o co w tym chodzi ?

i jeszcze to

Make a good estimate of the number of steps required for the given step
size, then specify about 120% of this value. Allow the simulation to
overshoot the target, then use a step near, but not at the end as a final
solution
CwaniakzPKSU2

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do CAE