_

Metodyka modelowania/zapisu 3d konstrukcji spawanych.

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Metodyka modelowania/zapisu 3d konstrukcji spawanych.

Postprzez szymoon_w » sie 07, 2017 11:16

Witam,
obecnie pracuję jako projektant wzornictwa, jestem po studiach inżynierskich, niestety podczas studiów nie pokazano nam metodyki projektowania dla poszczególnych technologii.
Pytanie trochę ogólne w jaki sposób tworzy się modele konstrukcji spawanych. (Nie chodzi mi o używanie modułów oprogramowaniu CAD 3d i podstawowe modelowanie bazujące na szkicu 3d)

Przykład projektu nad którym teraz pracuję.
Do konstrukcji z giętej rury mają być dospawane elementy jak na rys 2.

Czy powinno się model robić w złożeniu, czy jako jednolita bryła, a później w dokumentacji wykonawczej przedstawić element na osobnym pliku/rysunku ?

Proszę także o jakieś porady, których nie uczą, a są wykorzystywane w branży.

Pozdrawiam

rys 1
Screenshot_4.jpg

rys 2
Screenshot_1.jpg
szymoon_w

Re: Metodyka modelowania/zapisu 3d konstrukcji spawanych.

Postprzez gambolo » sie 07, 2017 22:16

Model możesz zrobić jako jedną bryłę a później podzielić na elementy. Złożenia powinny być budowane jako logiczne elementy występujące później w rzeczywistości np. pospawana rama jako jedno złożenie.
Dostaje teraz dużo modeli z inwentora z "zachodu" i to co tam wyprawiają inżynierowie to woła o pomstę do nieba.. zero logiki, ładu i składu..samo sprzątanie modeli zajmuje mi mnóstwo czasu :evil:
gambolo

Postprzez szymoon_w » sie 09, 2017 08:53

Dziękuje za odpowiedzi.
Mam jeszcze pytanie odnośnie nazewnictwa plików. Ze względu na duży bałagan zaproponowałem system nazywania plików w postaci rrmmdd_jakas_nazwa. Teraz wiadomo kiedy plik powstał jest ładnie wyświetlany w eksploratorze ,niestety system ma wady ze względu na część _jakas_nazwa, ponieważ każdy nazywa pliki po swojemu i ciężko się odnaleźć osobie, która przejmuje pliki.

Czy stosujecie jakiś system nazewnictwa plików, aby był ład i porządek i po zapoznaniu nowej osoby z systemem zapisu nie ma problemu z odnalezieniem się w plikach ?
szymoon_w

Postprzez velaskez » sie 09, 2017 17:42

szymoon_w napisał(a):Czy stosujecie jakiś system nazewnictwa plików, aby był ład i porządek i po zapoznaniu nowej osoby z systemem zapisu nie ma problemu z odnalezieniem się w plikach ?

Musisz sobie ustalić jakieś zasady, zrobić pdfa, wysłać wszystkim i mają się tego trzymać.
U nas w firmie jest: numerprojektu-rok-kodpodzespołu-rodzajobrobki-numerrysunku-rewizja--opis
1266534-2017-SUSR-TUR-0123-1 -- rear suspension bracket
velaskez

Postprzez gambolo » sie 09, 2017 22:28

Nazewnictwo plików jest jeszcze bardziej zagmatwane bo dużo zależy od branży w jakiej się obraca.
W konstrukcjach stalowych spawanych spotykam i sam stosuję nazewnictw oparte o nazwę podzespołu np. blacha #8..., profil 50x50x4.... itp.
gambolo

Postprzez jamaguwi » sie 10, 2017 10:03

U mnie w budowie maszyn coś takiego:

XXX-XXX-DXXX (nr projektu-nr podzestawienia-nr kolejny detalu obrabianego)
dla spawanych ostatni człon jest WXXX
dla kupnych jest numer specyfikacji (karty katalogowej): XXX-XXX-XX (ostatnie dwie to numer kolejny)
Grube złożenia są 100, 200 a podzłożenia grubych odpowiednio np. 110, 210 itp. Więcej "pieter" nie stosuję.
Używam też:
XXXXX-XX (nr projektu - nr kolejny dużego podzłożenia) a potem kolejno rysunki wchodzące (3 cyfry), lub kolejne podzestawienia (2 cyfry).
Generalnie występuje problem z zaplanowanie hierarchii urządzenia w 3d tak by była zgodna z logiczną strukturą rysunków. Struktura rysunków (hierarchiczna) wywodzi się z przemysłu, gdzie maszyny były rozbijane na podzespoły produkcyjne i łatwiej było planować produkcję. Dlatego skłaniam się już coraz bardziej do globalnego BOM, gdzie mam napisane ile razy trzeba wyprodukować daną część z jakiego rysunku a rysunki zestawieniowe olewam. Tworzę jeden globalny i reszta to instrukcje montażu wg potrzeb.
jamaguwi

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących