_

Metodyka wykonania modelu wanny

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

Metodyka wykonania modelu wanny

Postprzez NewJoker » kwi 09, 2017 01:37

Witam,

chciałbym odtworzyć poniższy model wanny (pomijając drabinkę, bo jest tu istotna):

17797370_1252890754780260_1631072732_o.jpg

Najlepiej w Inventorze, ale od biedy może być też Solid Works (w którym zresztą wykonano oryginał). Sęk w tym, że nigdy nie wykonywałem podobnych modeli, modelowanie zakrzywionych powierzchni nie idzie mi najlepiej i kompletnie nie mam pomysłu jak coś takiego uzyskać. Tzn. jakimi metodami, jakich operacji użyć. Autor tego dzieła powiedział mi, że zrobił szkic będący przekrojem poprzecznym (a konkretniej to chyba ćwiartką całego przekroju) i przeciągnął go po ścieżce. Jedyne co mi przychodzi do głowy to coś mniej więcej w tym stylu:

1234.PNG
1234.PNG (7.39 KiB) Przeglądane 520 razy

Ale oczywiście tak tego nie zrobię. Myślę jednak, że chodzi o coś w miarę podobnego.

Będę bardzo wdzięczny za podpowiedź jak to zrobić, jakich szkiców i operacji użyć.
Z góry dziękuję za pomoc
NewJoker

Re: Metodyka wykonania modelu wanny

Postprzez cashan » kwi 09, 2017 11:40

Metod jest tyle co designerów.
Na mój rozum:
1 - weź połówkę tego profilu
2 - obróć wokół pionowej osi (uzyskasz zaoblone "końce wanny")
3 - rozetnij w połowie
4 - rozsuń na wymaganą odległość
5 - wypełnij kukiem wyciągnięciem.
Dopracuj detale...

Można by tez profil wyciągać po ścieżce w kształcie zaokrąglonego prostokąta...
cashan

Postprzez NewJoker » kwi 09, 2017 17:51

Dziękuję serdecznie za podpowiedź, wyszło bardzo blisko tego, co chciałem uzyskać:

Zrzut ekranu (191).png

Z tym, że dół jest płaski:

Zrzut ekranu (192).png

A ja bym chciał uzyskać zaokrąglony. Da się to jakoś poprawić czy musiałbym jednak użyć jeszcze innej metody ?
NewJoker

Postprzez cashan » kwi 09, 2017 17:55

Da się. Popraw po prostu profil który "obracasz" na "bardzej zaokrąglony."
cashan

Postprzez NewJoker » kwi 09, 2017 18:11

Właśnie miałem usunąć tego posta, bo udało mi się poprawić model zmieniając szkic:

Zrzut ekranu (194).png

To jeszcze z tej branży pytanie - jak zrobić coś takiego (bez tych wgłębień na powierzchni):

http://www.zw3dcad.pl/wp-content/upload ... 0/kask.png
NewJoker

Postprzez NewJoker » kwi 28, 2017 19:12

Dziękuję serdecznie. Na ten hiszpański filmik w życiu bym nie trafił a on okazał się bardzo pomocny. Zrobiłem podobny model powierzchniowy w Inventorze, w którym mam większe doświadczenie niż w SW (chociaż z modelowania powierzchniowego korzystałem dosłownie raz, na kursie).
Wygląda to tak:

12.PNG

Niestety nie dało rady tak ładnie połączyć tej górnej powierzchni z dolną, jak autor filmiku zrobił w Solidzie. Ale to już trudno. Gorzej, że nie mogę utworzyć z tego bryły, bo pogrubienie pokazuje błąd i zmiana grubości nic nie daje:

1223.PNG

Da się coś z tym zrobić czy pomoże tylko eksport jako IGS/STP do Solida i dokończenie w nim ? ;-)
NewJoker

Postprzez bildder » kwi 28, 2017 21:02

Pogrubienie powierzchni (czy też np. operacja skorupy) zależy wprost od tzw. minimalnego promienia krzywizny. Innymi słowy, jak masz wycinek sfery o promieniu 10mm, to nie da się tego pogrubić do wewnątrz na grubość 12mm (na zewnątrz tak). W praktyce zazwyczaj występują wypukłości i wklęsłości, co oznacza, że grubość potencjalnej bryły zależy od krzywizn.

W SOLIDWORKS nic więcej z tego nie wyciągniesz, choć moduł powierzchniowy jest o znacznie lepszy niż w Inv.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
----------------------------
Szkolenia SOLIDWORKS
Podręczniki SOLIDWORKS
bildder

Postprzez NewJoker » kwi 28, 2017 22:06

Bardzo dziękuję za podpowiedź - odwrócenie kierunku pogrubienia pomogło. Wprawdzie wyszedł mi hełm przypominający nieco nakrycie głowy postaci z Gwiezdnych wojen, ale to już tylko kwestia poprawy szkicu podstawki i może zmniejszenia szerokości wizjera.

1234.PNG
NewJoker

Powrót do Modelowanie 3D