_

Momenty bezwładności

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Momenty bezwładności

Postprzez PKMPKM » kwi 25, 2020 19:21

Witam,
proszę o wyjaśnienie co jest źle w wyliczonym momencie bezwładności.b=65mm. Wynik wychodzi całkiem inny, nawet jeżeli ktoś sie pomylił i zapisał 18^3 a powinno być 18^2.
Załączniki
momen bezwładności.PNG
PKMPKM

Re: Momenty bezwładności

Postprzez InzynierProgramista » kwi 26, 2020 00:53

Witam.

Wszystko sypie się przez to, że najprawdopodobniej zostało to policzone tak, jakby była oś symetrii, a jej tutaj ewidentnie brakuje (swoją drogą też dałem się złapać na tę pułapkę jak pierwszy raz analizowałem ten wariant obliczeń). Jednak po narysowaniu pełnego łańcucha wymiarowego wszystko staje się jasne i wynik powinien być w granicach tego, co policzyłem i załączyłem do wiadomości.
Krótko mówiąc patrząc na tok obliczeniowy na zdjęciu, zauważa się fakt odjęcia dwukrotności momentów bezwładności otworów, a to nie zadziała dlatego, że przesunięta jest główna oś, której wymiar po "x" wynosi 34,16 mm od punktu zerowego przyjętego w lewym dolnym rogu przekroju.
Warto zaznaczyć, że rysunek też wydaje się przedstawiać symetrycznie. Może złudzenie. W każdym razie prawdopodobnie to jest powód problemów z wynikiem.
W razie wątpliwości proszę pisać.

Z pozdrowieniami.
Załączniki
zadanie.PNG
Zapraszam na mój kanał YouTube: Inżynier Programista
InzynierProgramista

Re: Momenty bezwładności

Postprzez NewJoker » kwi 26, 2020 10:29

PKMPKM napisał(a):Witam,
proszę o wyjaśnienie co jest źle w wyliczonym momencie bezwładności.b=65mm. Wynik wychodzi całkiem inny, nawet jeżeli ktoś sie pomylił i zapisał 18^3 a powinno być 18^2.

Z jakiej książki jest to zdjęcie ?
NewJoker

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących