_

Monitor do CAD

Wszystko o działającym (lub nie) sprzęcie w pracy CAD-owca.

Re: Monitor do CAD

Postprzez lokko-1 » gru 01, 2015 14:41

Zgadzam się z infinitywaves w jednej sprawie, może zacytuję jego zdanie z innego tematu:
infinitywaves napisał(a):zgryźliwość to na sto procent w moim wypadku kwestia wieku ha ha ha ;-D! starzeje się ];-> ba jestem najstarszym człowiekiem na ziemi dlatego mam wysoki poziom zgryźliwości o byle co buahahhahaha muahahahhaa

Niestety widać to w coraz większej ilości wypowiedzi - szkoda. Może czas pomyśleć o jodze lub innej formie łagodzenia skutków coraz większej ilości wiosenek na karku?
Forumowej emerytury Ci nie proponuję, bo Twoje wypowiedzi wielu osobom pomogły. Tylko ten ich ton...

Wracając do tematu.
O tym czy i jak bardzo męczą się Twoje oczy podczas pracy przed monitorem decydują jasność wyświetlacza (a dokładniej różnica jasności wyświetlacza i otoczenia), ustawienie samego monitora oraz elektronika realizująca sposób w jaki wyświetlany jest obraz.
To co w jasny słoneczny dzień jest ustawieniem optymalnym dla oczu z uwagi na dużą ilość światła wpadającą przez okno, to w pochmurny dzień lub wieczorem okazuje się złym ustawieniem - zbyt jasnym. Dlatego wymyślono monitory z ciągłym pomiarem światła otoczenia i w miarę zmieniających się warunków elektronika zmniejsza moc podświetlenia panelu LCD aby wyświetlany obraz był mniej męczący dla oka. Moim zdaniem fajny dodatek, ale nie najważniejszy, którym kierowałbym się przy wyborze.
Wyżej wspomniałem o wpływie elektroniki i podzespołów jakie zostały użyte do zbudowania monitora. Nie należy bagatelizować tego elementu. To w głównej mierze od niej zależy w jaki sposób realizowane jest podświetlenie matrycy. Występuje pewna i oczywista prawidłowość. Im tańszy monitor tym gorszej jakości elementy zostały użyte do jego wyprodukowania i nie mam tu na myśli tylko ich trwałości.
Na półce w markecie każdy monitor będzie w stanie wyświetlić piękne obrazy demonstracyjne z super kolorami i podbitym poza granice rozsądku kontrastem. Ale w marketach jest zazwyczaj bardzo jasno i jasność monitora jest również ustawiona na wysokim poziomie i tanie monitory z taką jasnością bardzo dobrze sobie radzą. Podczas pracy sytuacja wygląda odwrotnie - wówczas potrzebujemy ustawić jasność na niższym poziomie i tanie monitory mogą mieć z tym problem oraz z kontrastem pozostawionym na domyślnej wartości.
W ulotkach reklamowych producenci eksponują maksymalny możliwy kontrast i jasność, co z Twojego punktu widzenia jest całkowicie nieistotne. Dla Ciebie ważna jest minimalna możliwa do uzyskania jasność i sposób w jaki zostaje to zrealizowane. Monitor powinien mieć możliwość ustawienia minimalnej jasności na poziomie 70 cd/m2, a najlepiej jeszcze mniej.
Im ciemniej ustawiony monitor tym bardziej może być odczuwalne migotanie (nie mylić z odświeżaniem o czym pisał infinitywaves) powodując dyskomfort podczas pracy. Tu największe znaczenie ma rodzaj i jakość zastosowanej elektroniki. Więcej na ten temat migotania poczytasz np. pod tym linkiem opisującym PWM. Jest to pierwsza lepsza strona jaką znalazłem. Myślę, że bez problemu znajdziesz inne, bardziej obiektywnie opisujące w/w problem.
Bez dwóch zdań najlepszymi dla Ciebie monitorami będą Eizo i NEC.
Jeśli nie stać Cię na monitory tych producentów powinieneś jeszcze raz przemyśleć zakup Dell'a. Co prawda są to monitory typowo korporacyjne do jasnych biur, ale są o wiele lepiej wykonane niż marketowe Samsungi, czy inne LG.
Kolejną rzeczą jest rozdzielczość. Żadne tam Full HD. Monitor 27" powinien dysponować rozdzielczością 2560x1440. Na jakość odwzorowania barw nie powinieneś zwracać większej uwagi jeśli nie będziesz wykorzystywał monitora do zadań typowo graficznych. Ważniejsze (ale nie najważniejsze) z Twojego punktu widzenia jest równomierność podświetlenia na całej powierzchni matrycy. Tu niestety Dell nie radzi sobie tak dobrze. Może Ci to przeszkadzać podczas pracy na ciemnym tle (jeśli takiego używasz) w słabych warunkach oświetleniowych (czyt. wieczorem).
lokko-1

Postprzez lukasek81 » gru 01, 2015 16:46

Ja użytkuje Dell U2711 podłączony jest przez Display port.
Co do zmęczenia - nie odczuwam - trzeba robić przerwy podczas całej pracy aby oczy odpoczęły :D - pracuje w rozdzielczości 2560 x 1440 i jest ok.

Moja praca do głównie Solidworks i Autocad

Koledzy z działu obok majw domu i biurze: NEC EA273WMi (ale to jest full HD) i też sobie chwali (praca biurowa i Gry)
lukasek81

Postprzez artekp » gru 02, 2015 11:11

A co z redukcją niebieskiego światła? Często ten temat jest poruszany przez producentów.
Ma to jakieś znaczenie? Czy tylko chwyt marketingowy?
No i matryca. Jak czytałem na internecie odnośnie matryc to zdania są podzielone.
Jak to w końcu jest: IPS czy AHVA (do CAD)?
artekp

Postprzez krzysztofel » gru 09, 2015 00:48

XL2720Z BenQ ten mogę polecić, chociaż monitory nec'a mają podobne możliwości (kolory są bardzo dobre).
KONIECZNIE POZNAJ IronCAD.
STUDENCI MECHANIKI I BUDOWY MASZYN Z CAŁEGO KRAJU! ->DOŁĄCZ DO NAS!
Strona www: http://www.ironcad.pl/forum/index.php
krzysztofel

Postprzez infinitywaves » gru 17, 2015 12:48

Witam ponownie,

lokko-1 napisał(a):Forumowej emerytury Ci nie proponuję,
a dziękuje za troskę hyhy, jak za 600pln to fakt tego nikomu nie polecam i współczuje emerytom którzy dali się złapać w potrzask przekrętów

lokko-1 napisał(a):Bez dwóch zdań najlepszymi dla Ciebie monitorami będą Eizo i NEC.
gdyż?

lokko-1 napisał(a):Jeśli nie stać Cię na monitory tych producentów powinieneś jeszcze raz przemyśleć zakup Dell'a.
są Dell'e typowe do banków i orania w corpo ale wszystkie z IPS do grafiki całkiem spoko, miałem styczność wielokrotnie z PRO monitorami w tym kalibratory kolorów do DTP (skład i druk - drukarnie) to co oferuje IPS od Dell'a jest moim zdaniem bardzo wiernym odwzorowaniem barw.

lokko-1 napisał(a): z Twojego punktu widzenia jest równomierność podświetlenia na całej powierzchni matrycy. Tu niestety Dell nie radzi sobie tak dobrze.
Wszystkie stare LCD z lampami tak miały, natomiast nowe na LED'ach świecą równo więc twoje info trochę mniej aktualne

Pozdrawiam
I
https://soundcloud.com/infinitywaves
infinitywaves

Poprzednia strona

Powrót do Hardware