_

MONITOR DO SOLIDWORKSA I INNYCH CAD

Wszystko o działającym (lub nie) sprzęcie w pracy CAD-owca.

MONITOR DO SOLIDWORKSA I INNYCH CAD

Postprzez xarfax » mar 18, 2006 19:13

Witam, chcaiłem zapytać o Waszą opinię o monitorze DELL P1130 21' SONY. czy warto za uzywany dawać 600 złotych??? jeżeli nie to jaki iny monitor (konkretnie proszę o nazwę modelu) możecie mi polecić aby pochodził jeszcze kilka lat. dzięki za odpowiedź.
xarfax

Re: MONITOR DO SOLIDWORKSA I INNYCH CAD

Postprzez Sebek » kwi 04, 2006 16:16

Z używanymi bywa różnie, jak zresztą i z nowymi. Mi taki poleasengowy pochodził półtora roku i padł układ w.cz.
Ważna jest gwarancja - niektóre firmy sprowadzające sprzęt poleasengowy dają na przykład pół roku gwarancji. Koniecznie musisz sprawdzić, jak świeci, jak z geometrią, konwergencją (ta w CAD jest bardzo ważna). Monitorki na kineskopie Trinitrona sa bardzo przyzwoite i jeśli nie sa zajechane, to powinny trochę posłużyc.
A tak w ogóle, to jak jesteś z kasą? Warto Ci się pakować w wielką kobyłę na pół biurka, skoro już za 1500-2000 zł znajdziesz poprawny monitor 19 cali LCD. Obszar widzialny zbliżony a komfort pracy nieporównywalny.
Sebek

Postprzez xarfax » kwi 05, 2006 08:44

problemem jest właśnie kasa - nie mam tu obecnie dużego pola do popisu. dlatego zdecydowałem sie na używkę CRT. LCD kupię jak wyjdę z dna finansowego - za kilka lat :) jeszcze jjakieś porady. opisz mi dokładnie jak sprawdzić wspomniane przez Ciebie parametry
xarfax

Postprzez Sebek » kwi 05, 2006 08:58

Witam!
Nie myśl o innej możliwości, jak zobaczenie i możliwość przetestowania przed kupnem. Polecam zaopatrzenie się np. w dyskietkę z programem do testowania monitorów np. Nokia Monitor Test : http://www.idg.pl/ftp/download/pc_2678/Ntest2.exe
W kineskopach Trinitrona (z własnego doświadczenia) sprawdź uważnie konwergencję zwłaszcza z fioletowymi liniami, bo lubią się rozjeżdzać. Jeśli czerwony i niebieski będzie mocno rozjechany mimo regulacji, to będzie to mocno Cię wkurzać przy CAD. Poza tym sprawdź jednolitość jasności na białym tle, ostrość małych napisów. Przejdź przez wszystkie testy i sam zobaczysz, czy obraz jest ok. Poprzełączaj monitor na różne rozdzielczości. Zobacz, jak wygląda obraz na najwyższej rozdziałce. Jeśli wszystko będzie OK, ekran bez rys, to myślę, ze mógłbyś zaryzykować. Monitor nie jest stary, więc musiałbyś mieć dużego pecha, zeby zaraz po kupnie padł. Aaaa no i oczywiście będziesz się musiał przyzwyczaić do dwóch poziomych cieniutkich linii na ekranie, to druciki trzymające maskę inwarową, wyswietlającą obraz - taki urok Trinitronów. Za to będziesz miał przyzwoity monitor za ułamek ceny, którą musiałbyś wydać kilka lat temu.
Tak więc potestuj i podejmij decyzję na miejscu:)
Sebek

Postprzez xarfax » kwi 05, 2006 10:59

dobra i jeszcze kwestia ceny. takie przyzwoite i ładne to chodzą koło 600 zł. choć widziałem też za 400 ale z rysami na ekranie i poobijaną obudową. i maks dają 6 miesiący gwarancji. powinno starczyc no nie? jak sądzisz?
xarfax

Postprzez Sebek » kwi 05, 2006 11:09

No wiesz, gwarancja zawsze się przyda.
Dwieście złotych nie jest chyba dużą różnicą a rysy na ekranie skutecznie zniechęcą Cię do pracy przy komputerze. Skąd jesteś? W większych miastach są firmy sprowadzające sprzęt poleasengowy, więc można sobie coś dobrać dla siebie być może taniej i również z jakąś gwarancją. Ważne, żeby przynajmniej przy rozdzielczości 1280x1024 wyciągał 85-100Hz. Przy 21 calach pracuje się nawet przy 1600x1200 więc dobrze by było, zeby dobrze świecił przy tej wyższej z odświeżaniem min. 85Hz - wszystko, co poniżej 85Hz mocno męczy wzrok!

Jesli nie padnie Ci nic w ciągu pierwszego miesiąca, to trzeba by mieć dużego pecha, zeby w ciągu roku nagle coś się sypnęło, choć to już wróżenie z fusów. Kupując nowy też nie masz pewności, czy za rok coś nie padnie. Co dopiero z używanym. Sprawdź również, czy monitor był na przykład otwierany (plomby, śrubki). Jesli nie to znaczy, ze prawdopodobnie nic mu nie doskwierało - choć konieczne wtedy moze się okazać odkurzenie środka.
Życzę powodzenia i daj znać, jak efekty poszukiwań.
Sebek

Postprzez xarfax » kwi 05, 2006 11:24

jestem z Krakowa i cały czas szukam. dzięki wielkie za info. jest tu kilka takich firm. mam nadzieję, że się nie wpakuje. oczywiście, dam znać :)
xarfax

Postprzez Wektor » kwi 05, 2006 11:47

Witam, widze, ze Sebek obeznany w temacie :)
Co mozesz powiedziec o monitorach sgi 21"?
Czy te dwie cieniutkie poziome linie na ekranie to cecha tylko Trinitronow?
Z daleka prawie niewidoczne, ale jak ktos jest wrazliwy to moga draznic ;)

Pozdrowionka
Wektor

Postprzez Sebek » kwi 07, 2006 11:00

Wektor napisał(a):Witam, widze, ze Sebek obeznany w temacie :)
Co mozesz powiedziec o monitorach sgi 21"?

Dzięki:)
SGI, to monitory pochodzące od stacji graficznych Silicon Graphics. Po pierwsze często mają zupełnie inne gniazdo połączeniowe i bez specjalnych przejściówek zazwyczaj nie da się ich podłączyć do PC.
Druga sprawa, że zachowałbym szczególną ostrożność przy monitorach SGI oraz SUN itp. Zdarzają się monitory o jedno lub nietypowym zakresie częstotliwości, rozdzielczości itp. Wszak przeznaczone były pod konkretne stacje graficzne. Tak więc nie neguję, ale zalecam szczególną ostrozność.

Wektor napisał(a):Czy te dwie cieniutkie poziome linie na ekranie to cecha tylko Trinitronow?
Z daleka prawie niewidoczne, ale jak ktos jest wrazliwy to moga draznic ;)

Te cieniutkie linie, to cecha Trinitronów, ale podobną cechę mają kineskopy Diamondtron, czyli np. monitory Mitsubishi. Taka to jest technologia i albo się to zaakceptuje albo nie.
W zamian dostaje się piękne odwzorowanie kolorów i dobrą ostrość. Oczywiście każdy monitor, zanim się go kupi, należy potestować, jakiejkolwiek by on nie był firmy. Bo jak to się mówi: oczy nie włosy, nie odrosną!
Ehhh, co za czasy, żeby za profesjonalny monitor płacić 400-600 zł - kiedyś to były ceny - 4 tys zł na przykład:)

Powodzenia
Sebek

Postprzez Wektor » kwi 07, 2006 11:17

Serdeczne dzieki za wyczerpujaca odpowiedz :)

Pozdrawiam
Wektor

Następna strona

Powrót do Hardware