_

Napędzanie linii produkcyjnych

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Napędzanie linii produkcyjnych

Postprzez timon005d » kwi 23, 2014 12:23

Tak jak w temacie potrzebuje pomocy odnośnie informacji jak są napędzane linie produkcyjne (szczegółowo) lub jakieś źródło, książka gdzie moge to znaleźć. Niżej mam zdjęcia i opis czego szukam.


Obrazek Obrazek Obrazek


proszę o pomoc :)
timon005d
 
Posty: 5
Dołączył(a): sty 04, 2010 10:32

Re: Napędzanie linii produkcyjnych

Postprzez gouda » maja 24, 2014 11:04

Rozwiązań jest multum tak naprawdę, wszystko zalezy od aplikacji, parametrów, wymaganych dokładności pozycjonowania itd. oraz od rozwiązań konstrukcyjnych.

W przypadku przenośników nie wymagających pozycjonowania i dużej dynamiki wykorzystuje się najprostsze rozwiązania - motoreduktory z silnikami indukcyjnymi asynchronicznymi (mogą być wyposażone w enkodery, hamulce itp). Silniki takie z reguły sterowane sa falownikami (falowniki też mogą być różne w zależności od wymagań).
W przypadku większej dynamiki ruch. i większych wymagań co do pozycjonowania wykorzystuje się serwonapędy oparte o silniki synchroniczne 9oprócz dokładności takie jakie daje serwo, silnik synchroniczny cechuje się stosunkowo płaskim przebiegiem momentu).

Rozwiązań jest naprawdę wiele - w przypadku miejsc zagrożonych wybuchem (np. linie lakiernicze) stosuje się często silniki pneumatyczne.

Jeśli piszesz na ten temat jakąś pracę (na studia) to musisz uderzyć do firm zajmujących się produkcją urządzeń do transportu bliskiego (technologicznego).

Ja w urządzeniach które projektuję wykorzystuję cały wachlarz rozwiązań (oprócz napędów elektrycznych również pneumatyczne i hydrauliczne - np. pneumatyczne siłowniki do przesuwania taktowego elementów (koszy) itp.

Jesli chodzi o zdjęcia które wkleiłes to są na nich napedy podwieszane (stosowane głównie na liniach montazowych samochodów) - tu w grę wchodzą napędu elektryczne oparte o silniki indukcyjne (przesuw ze stałą prędkością), napędy typu SKID (takie sanie które jadą na rolkach na których na kołkach bazujących nakładane są nadwozia) - stosowane są np na spawalni - tu wymagane jest częso dokładne pozycjonowanie, więc częściej stosuje się serwonapędy... na trzecim zdjęciu jest taśma transportowa tu napęd może być rózny w zalezności od potrzeb.

Linie produkcyjne to jednak nie tylko linie produkcji czy montażu całego samochodu, są jeszcze linie montazu pdozespołów (linie pomocnicze bądź też linie w zakładach w których produkuje się podzespoły samochodowe).

Jednym słowem żeby wyczerpać temat musiał byś opisac chyba wszystkie spotykane na świecie rodzaje napędow ;). Może oprócz spalinowych :), choć i pewnie takie rozwiązania by się znalazły.
gouda
 
Posty: 715
Dołączył(a): lip 30, 2008 00:02


Powrót do Off topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników