_

Narzędzie do analizy pliku dwg?

Forum poświęcone flagowemu produktowi oraz aplikacjom pochodnym Autodesku. To jedyne forum mające w tytule nazwę programu, a to ze względu na jego olbrzymią popularność w Polsce. Można tutaj umieszczać również posty z ogólnie pojętej tematyki "Kreślarskie 2D".

Narzędzie do analizy pliku dwg?

Postprzez 88marcin » lut 06, 2018 12:29

Witam,

często dostaję od architekta pliki dwg o bardzo dużych rozmiarach (kilkadziesiąt MB), napraw błędów: _purge, _audit, _overkill... nic nie daje. Natomiast po skopiowaniu części pliku do do nowego pliku daje efekt (wtedy jest kilkaset kB).

Moje pytanie czy jest jakieś narzędzie, lisp, które by wykrywało, gdzie jest błąd w pliku który zawyża jego wielkość nieproporcjonalnie do zawartości.

Nie wiem, przykładowo mam taką myśl że powodem może być jakiś błędny blok, element rysunku,

Czy słyszeliście żeby ktoś stworzył takie narzędzie z analizą wielkościowa bazy bloków, xref podłączonych do rysunku.

Wtedy można by wyrzucić/naprawić dany "skażony" blok z bazy i oczyścić rysunek dużo efektywniej bez utraty zawartości.

Ew. jak Wy sobie z takimi rzeczami radzicie.
88marcin

Re: Narzędzie do analizy pliku dwg?

Postprzez kojacek » lut 06, 2018 13:34

88marcin napisał(a):Witam,

często dostaję od architekta pliki dwg o bardzo dużych rozmiarach (kilkadziesiąt MB), napraw błędów: _purge, _audit, _overkill... nic nie daje. Natomiast po skopiowaniu części pliku do do nowego pliku daje efekt (wtedy jest kilkaset kB).

Moje pytanie czy jest jakieś narzędzie, lisp, które by wykrywało, gdzie jest błąd w pliku który zawyża jego wielkość nieproporcjonalnie do zawartości.

Nie wiem, przykładowo mam taką myśl że powodem może być jakiś błędny blok, element rysunku,

Czy słyszeliście żeby ktoś stworzył takie narzędzie z analizą wielkościowa bazy bloków, xref podłączonych do rysunku.

Wtedy można by wyrzucić/naprawić dany "skażony" blok z bazy i oczyścić rysunek dużo efektywniej bez utraty zawartości.

Ew. jak Wy sobie z takimi rzeczami radzicie.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele - były tu na forum już poruszane: za dużo obiektów niegraficznych (filtrów warstw, różnych stylów, obiektów PROXY itp.), podawane były nawet jakieś krótkie wywołania lispowe, wywalające te "śmieci". Jeżeli otrzymujesz malunki od architektów, to są to w większości importy z ArchiCAD-a. Zwykle są to pliki w których jest milion bloków, a każdy z nich może zawierać w sobie swoją indywidualną ponurą historię. Jeśli były generowane z modelu 3D, zwykle mają tam jakieś całkowicie niepotrzebne (liczone w dziesiątkach) przesłonięcia (WIPEOUT-ami), krzywe mogą być generowane z tysięcy punktów... obiekty mogą mieć wydumane kolory (np. RGB = 0,0,0 czy 1,1,1). Bloki oczywiście są tworzone dla wszystkich obiektów, przykładowo identycznych 100 okien to nie jest jeden blok, tylko 100 różnych (choć graficznie identycznych). Bloki zawsze mają punkt wstawienia 0,0,0 - co jest problemem, gdy chcemy (automatycznie) właśnie podmienić takie same elementy. Na swoje potrzeby mam parę narzędzi naprawczych, które "golą" bloki z wipeout'ów, wyrzucają truecolor z obiektu itp. Dużą część zwykle trzeba obrabiać czasem ręcznie (w edytorze bloków), wspomagając się różnymi makrami, w zależności od potrzeb. Jakiegoś całościowego kombajnu do tego nie mam, bowiem "pomysłowość w zamuleniu" rysunku czasem mnie zaskakuje, i rozwiązuję to na bieżąco. Bywa że, dobrym rozwiązaniem jest czasem zapis całości lub jakiegoś fragmentu jako DXF R12, i potem zastąpienie nim, tych części.
kojacek

Postprzez SOYER__1 » lut 06, 2018 21:26

Często pomocne jest rozbicie wszystkich bloków _BURST.
Od tego zaczynam teraz szykowanie podkładów od Arch czy Instal.
Ale to przysłanianie w elementach z Archicad_a jest wyjątkowo wredne. Z moich sposobów nic go nie rusza. Nie które linie widzę dopiero gdy postawię nad nimi "celownik" . Bardzo to ułatwia pracę.
Zapis do starego DXF załatwia problemy z kopiowaniem (czy raczej brakiem kopiowania) - które jeszcze czasem dają o sobie znać.
Bardzo "lekkie" podkłady są generowane z Revita. Nawet cały model 3D - duuużej mieszkaniówki zajmuje kilka MB.
Podkłady z NEMETSCHEK - też maja sporą wagę a dodatkowo nawet Hatche są rozbite + jeszcze kilka "udogodnień".

Przydało by się jakieś dobre narzędzie do czyszczenia.
SOYER__1

Postprzez kruuger » lut 07, 2018 14:47

kruuger

Postprzez ziele_o2k » lut 08, 2018 00:08

kruuger napisał(a):https://apps.autodesk.com/AMECH/en/Detail/Index?id=3773138176974634673&appLang=en&os=Win32_64

Ja do tego jeszcze używam:
https://apps.autodesk.com/ACD/pl/Detail/Index?id=5474554872375064722&appLang=en&os=Win32_64
razem dają naprawdę dobre efekty.
Do tego jeszcze wblock czasem wejdzie i śmiga, że talala.

EDIT:
zapomniałem jeszcze o tym:
https://apps.autodesk.com/ACD/pl/Detail/Index?id=1498235021060360128&appLang=fr&os=Win32_64
Ziele
ziele_o2k

Postprzez akor » lut 08, 2018 19:52

Tak BTW
W AutoCad 2018:
1. PURGE usuwa style linii zaciągnięte z rysunków DGN
2. DETACH z EXTERNAL REFERENCES odłącza pliki wyodrębniania DXE

pozdrawiam
akor
akor

Powrót do AutoCAD