_

Nauka rysunku technicznego

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Nauka rysunku technicznego

Postprzez Technicaldrawingz7 » sty 04, 2020 11:38

Witam,

Chciałbym rozpocząć naukę rysunku na własną rękę.
W grę wchodzą korki z geometrii wykreślnej / rzutowania.
Celem jest wejście na poziom który pozwoli mi naszkicować/odczytać stosunkowo trudne rysunki bez właściwości technologicznych typu tolerancje itp.
Jak się za to zabrać?
Technicaldrawingz7

Re: Nauka rysunku technicznego

Postprzez NewJoker » sty 04, 2020 13:38

Myślę, że najlepiej zacząć od dokładnego zapoznania się z książką "Rysunek techniczny maszynowy" Dobrzańskiego. To da Ci wiedzę o zasadach tworzenia rysunków technicznych. Jest tam bardzo dużo przykładów na każdej stronie. A dalej to już głównie ćwiczenia. Z literatury mogę polecić jeszcze np. to:
http://bc.pollub.pl/dlibra/publication/ ... t?ref=desc

Bardzo dobre są też książki Rydzanicza (zwlaszcza warto sięgnąć po "Rysunek techniczny jako zapis konstrukcji. Zadania".
NewJoker

Postprzez Technicaldrawingz7 » sty 05, 2020 12:50

Dzięki za odpowiedź.

Czy mógłbyś mi powiedzieć które zagadnienia z geometrii wykreślnej będą mi potrzebne?
Książki wspominają o rzutowaniu Monge'a.
Jak geometria wykreślna ma się do tworzenia bardziej skomplikowanych części które wymagają np. wyciągnięcia po ścieżce?
Technicaldrawingz7

Postprzez NewJoker » sty 05, 2020 13:17

Rzutowanie Monge rzeczywiście jest podstawą. W rysunku technicznym stosujemy rzutowanie prostokątne metodą europejską (jest jeszcze metoda amerykańska). Polega ona na wyznaczaniu rzutów prostokątnych przedmiotu na wzajemnie prostopadłych rzutniach z założeniem, że rzutowana część jest między obserwatorem a rzutnią. W Dobrzańskim są 2 rozdziały na ten temat (4 i 5). Rysunki 4.1 i 4.2 wraz z opisem wszystko dobrze wyjaśniają.

Co do przedstawiania skomplikowanych części na rysunkach pozwolę sobie zacytować Dobrzańskiego:

"Liczba rzutów powinna być ograniczona do minimum niezbędnego do jednoznacznego przedstawienia kształtów przedmiotu i zwymiarowania go. Dlatego też wszystkie sześć rzutów rysuje się tylko wtedy, gdy przedmiot ma skomplikowaną budowę. W ogromnej większości przypadków wystarczają trzy rzuty, dwa lub jeden (rzut główny, który nie może być pominięty na żadnym rysunku, niezależnie od liczby rzutów)."

Dodam jeszcze, że rzutami mogą być zarówno widoki, jak i różnego rodzaju przekroje.
NewJoker

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących