_

Niestabilności rodz. 1 w hali stalowej / Robot 2014

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Niestabilności rodz. 1 w hali stalowej / Robot 2014

Postprzez piotrekb12 » lip 28, 2017 17:09

Witam.

Mam kłopot w obliczeniach dla hali stalowej 20x30m. Kratownica o rozpiętości 20m, typ konstrukcji "projektowanie ramy przestrzennej". Gdy pręty kratownicy ustawiam na prety kratownicowe (zaawansowane charakterystyki prętów), Robot zaczyna wysypywać masę niestabilności (rodzaju 1) na kierunku UY oraz w innych węzłach UX.
Wszystkie niestabilności UY dotyczą węzłów zlokalizowanych w pasie dolnym kratownicy, natomiast węzły z niestabilnością UX zlokalizowane są w dolnym pasie stężenia pionowego między wiązarami.
Gdy nie ustawiam opcji pręty kratownicowe obliczenia prowadzone są poprawnie.
Dodaję załącznik w postaci pliku z modelem (po lewej model obliczany prawidłowo [bez prętów kratownicowych], po prawej model z niestabilnościami [pręty kratownicowe]).
Proszę o konstruktywne rady jak wprowadzić model, aby nie mieć stosu ostrzeżeń.
Załączniki
próbny.zip
(176.52 KiB) Pobrane 11 razy
piotrekb12

Re: Niestabilności rodz. 1 w hali stalowej / Robot 2014

Postprzez piotrekb12 » lip 29, 2017 11:54

Chyba martwe to forum (drugi temat w którym nie dostałem żadnej odpowiedzi pomimo ruchu [odwiedziny]).

Trochę pogrzebałem i doszedłem do rozwiązania problemu. Może komuś się przyda:
Robot traktuje pręt kratownicowy jako pręt z przegubami na końcach, stąd w superpręcie (złączonym z 10 prętów prostych) pojawia się informacja o niestabilności w danym kierunku. Aby wyeliminować problem, pozbyłem się ustawienia pręt kratownicowy w pasie dolnym, pozostawiając go 'normalnym prętem'; wstawiłem zwolnienie na kierunku Ry i Rz w miejscu łączenia pasa dolnego ze słupem aby otrzymać rzeczywisty obraz deformacji układu.
Brak jakichkolwiek błędów lub ostrzeżeń.

Pozdrawiam i owocnego nabywania doświadczenia w obsłudze programu!
piotrekb12

Re: Niestabilności rodz. 1 w hali stalowej / Robot 2014

Postprzez ziele_o2k » sie 01, 2017 10:39

piotrekb12 napisał(a):Chyba martwe to forum (drugi temat w którym nie dostałem żadnej odpowiedzi pomimo ruchu [odwiedziny]). (...)

Martwe nie jest, tylko pewnie nikt z ludzi którzy siedzą w robocie, nie udziela się na tym forum.
Co do samego robota, to szkoda gadać ;) im dalej w las tym gorzej, chociaż na prętówkę nie narzekam.
Ziele
ziele_o2k

Powrót do Forum CAD