_

nietypowe zadanie graficzne ;p

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

nietypowe zadanie graficzne ;p

Postprzez dominika2701 » lut 14, 2012 20:59

mam jpg który jest prostą wyłącznie czarno-białą grafiką (żadnych kolorów pośrednich). czy ktoś może ma pomysł, w jakim programie policzyć, ile procent obszaru rysunku zajmuje kolor czarny, a ile biały? :p
dominika2701

Re: nietypowe zadanie graficzne ;p

Postprzez velaskez » lut 14, 2012 21:24

Rzecz jest prosta do napisania. Bitmapę pakujesz do pamięci i jedziesz dwiema pętlami piksel po pikselu i linia po linii. W środku wewnętrznej pętli są "if-y", które, w razie napotkania konkretnej barwy, zwiększają wartość odpowiedniej zmiennej. Na koniec odnosisz te zmienne do całkowitej ilości pikseli na ekranie, mnożysz x100 i masz wyniki w procentach.
To działa w Twoim wypadku, jakbyś chciała liczyć kolorowe, to pewnie trzeba by zastosować konwertowanie do skali szarości i takie liczeni.
Ja bym próbował w Matlabie to wydłubać...
Daj pytanie do chłopaków na matematyka.pl - zdolni są ;)

Raczej nie ma tak o gotowych programów do policzenia czegoś takiego, nie spotkałem się z takim.

EDIT: przypomniałem sobie. Photoshop w trybie skali szarości pokazuje pokrycie czernią w procentach. Instrukcja Photoshopa CS5, dział Tryby Kolorów.
velaskez

Postprzez rajmund24 » lut 14, 2012 21:38

Szczerze to też nie wiem jak to zrobić dokładnie, ale jak zainstalujesz sobie Gimpa (jest bezpłatny), to możesz tam zaznaczyć obszary i jest tam pewnie filtr do obszarów jasnych i ciemnych. Pytanie czy fachowcy z Gimpa pomogli by ci również wyliczyć obszar... trza by ich podpytać ....
Polecam:
ViaCAD i Shark CAD
rajmund24

Postprzez dominika2701 » lut 15, 2012 11:10

co do photoshopa - mam 7.0 CE i w instrukcji w trybach kolorów widzę tylko notkę do tego, że pokazuje mi się procentowy wykaz, ale tylko po najechaniu na odpowiednie miejsce kursorem i tylko dla tego jednego punktu. nie mogę znaleźć nic, co powie mi, jaki procent powierzchni rysunku stanowi czarny, a jaki biały ogółem...
dominika2701

Powrót do Off topic