_

nietypowe zdanie z wytrzymałości

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

nietypowe zdanie z wytrzymałości

Postprzez qfinto » lut 09, 2009 21:47

witam, moja kolezanka dostała od prowadzącego do przemyślenia zagadnienie z wytrzymałości, nie jest to moja działka więc mam nadzieję że wy będziecie w stanie pomóc...

"W pewnym programie komputerowym do analizy statycznej ram płaskich brakuje opcji zadawania podpór przegubowo-przesuwnych, można jedynie zadawać podpory przegubowe i pełne utwierdzenie. Jak mimo to można w takim programie zamodelować podpory podanej ramy (należy zaproponować odpowiednią modyfikację modelu obliczeniowego - dodanie elementów). "

macie jakieś pomysły jak to rozwiązać?
licze na wasza pomoc i pozdrawiam, qfinto
qfinto

Re: nietypowe zdanie z wytrzymałości

Postprzez TBartowiak » lut 09, 2009 22:50

Jeżeli dodasz pret o tzw.nieskończonej sztywności przegubowo zamocowany w podporze oraz przegubo w pręcie powyżej - to uzyskujesz podporę przegubowo-przesuwną dla pręta powyżej w kierunku prostopadłym do dodanego pręta .

Jeśli byś dodał analogiczny pręt ale do niego prostopady (literka L do góry nogami) to uzyskasz podporę przegubową nieprzesuwną .

Jeśli dodasz trzeci prostopadły do pierwszego ale równoległy do drugiego
(taka literka F) otrzymujesz zamocowania

Poprostu podpora to więz . A każdy więz da się zastąpić prętem. Im ten pręt sztywniejszy tym podpora pracuje "czyściej" .
TBartowiak

Re: nietypowe zdanie z wytrzymałości

Postprzez qfinto » lut 10, 2009 00:42

dzięki, mam nadzieje ze to o to prowadzącemu chodziło, czas zweryfikuje :wink:
dziękuje jeszcze raz :!:
qfinto

Powrót do Off topic