_

NIETYPOWY PROBLEM SOLIDWORKS

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

Re: NIETYPOWY PROBLEM SOLIDWORKS

Postprzez sturnus » maja 15, 2019 20:30

bildder napisał(a):Z rysunkami płaskimi to jest tak, że tam wszystko można narysować. Trójwymiar weryfikuje to dość szybko. Bardzo często konwertując dokumentację płaską (np. odlewy korpusów) wszystko ładnie na rysunkach się zgadza. Ale jak się rysuje wyciągnięcie przykładowo po profilach, to już nie wychodzi...

A jednak te korpusy istnieją i zostały wykonane na podstawie tej dokumentacji. Czesto wymodelowanie czegoś w 3D zajmuje wiele czasu zaś proste 2D i obrabiarka dają radę,

bildder napisał(a):[...] ale zawsze można zrobić uproszczenie w postaci powierzchniowego wyciągnięcie, gdzie nadaje się styczności do krawędzi/ścian co niejako oddaje zaokrąglenia.

Oj nie zawsze można... Zwłaszcza tam gdzie nie poradził sobie automat przycięcie powierzchni (by wstawić pomiędzy powierzchnie styczną) może być trudne do określenia i zamodelowania (zwłaszcza w Solidzie). No a jeśli już sobie z tym poradzimy to może się okazać że nie można bo... np powierzchnia ta ma współpracować z inną częścią (nie daj Boże jako bieżnia),

Pozdrawiam
sturnus

Postprzez CwaniakzPKSU2 » maja 16, 2019 20:08

Jesli chodzi o te promienie to ręki sobie nie dam uciąc ale promien to jedno a dlugosc luku to drugie i chodzi o to ze
np jesli zaokraglamy poprzez nacisniecie przycisku "zaokrąglij" w solidworksie np promieniem 5 mm , to program zaokragla w ten sposob tak jak gdyby ze 5 mm pobiera z jednego boku a 5 z drugiego , by zaokraglic promieniem 5 mm poprzez przycisk "zaokrąglij " to musza byc dwa boki o dlugosci co najmniej 5 mm prawda ? Jesli jeden z nich bedzie krotszy to wywali blad prawda ? Natomiast mozna jeszcze zaokraglic tak ze wieksza czesc luku bedzie sie opierac na jednym boku a druga mniejsza czesc luku na drugim boku np krotszym , konstrukcyjnie da sie to zrobic . Pozostaje tez pytanie dlaczego w takim razie przy zaokralaniu scian program pozwala zaokraglic promieniem 3,5 w jednym i drugim miejscu ?
CwaniakzPKSU2

Postprzez bildder » maja 16, 2019 22:24

Nie masz racji z tymi promieniami. Zrób sobie przykład i potestuj.
Dla jasności, jeżeli jest ściana z wewnętrznym wcięciem wysokości 10mm, i zaznaczysz obie krawędzie wpisując 10mm, program rzeczywiście pokaże błąd. Wówczas klikasz FeatueXpert operacji i gotowe. SW zrobi ten promień w dwóch krokach.
Dlatego nie można powiedzieć, że jest takie ograniczenie. Ograniczeniem są promienie w drugiej płaszczyźnie i styczne rozchodzenie się.

Zapewniam Cię, że tam gdzie nie działa promień spokojnie można zrobić przejście powierzchniami.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
----------------------------
Szkolenia SOLIDWORKS
Podręczniki SOLIDWORKS
Nowy blog SOLIDWORKS
bildder

Postprzez sturnus » maja 16, 2019 22:54

CwaniakzPKSU2 napisał(a):Jesli chodzi o te promienie to ręki sobie nie dam uciąc ale promien to jedno a dlugosc luku to drugie i chodzi o to ze
np jesli zaokraglamy poprzez nacisniecie przycisku "zaokrąglij" w solidworksie np promieniem 5 mm , to program zaokragla w ten sposob tak jak gdyby ze 5 mm pobiera z jednego boku a 5 z drugiego , by zaokraglic promieniem 5 mm poprzez przycisk "zaokrąglij " to musza byc dwa boki o dlugosci co najmniej 5 mm prawda ? Jesli jeden z nich bedzie krotszy to wywali blad prawda ? Natomiast mozna jeszcze zaokraglic tak ze wieksza czesc luku bedzie sie opierac na jednym boku a druga mniejsza czesc luku na drugim boku np krotszym , konstrukcyjnie da sie to zrobic . Pozostaje tez pytanie dlaczego w takim razie przy zaokralaniu scian program pozwala zaokraglic promieniem 3,5 w jednym i drugim miejscu ?

No nie całkiem tak jest.

zaokrąglenia.png

To co piszesz oo tym "pobieraniu" odnosi się tylko do przypadku gdy odcinki są prostopadłe. (Rys A) Gdy będą pod innymi kątami wartość o krórą skruci się ocinek będzie zależna od kąta (rys B) Zaś zaokrąglenie w 3D w naszym przypadku to Rys, C gdzie program usuwa całą ścianę mniejszą niż wartość skrucenia i opiera na jej krawędzi łuk zaokrąglenia. druga ściana jest styczna z tym łukiem.

Co do ucinania ręki to dobrze że się na to nie zgadzasz. Gdyby te promienie w profilu rowka miały tą samą wartość, profil w tym miejscu wyglądałby jak na Rys, D

Pozdrawiam
sturnus

Postprzez sturnus » maja 18, 2019 00:37

bildder napisał(a):Nie masz racji z tymi promieniami. Zrób sobie przykład i potestuj.
Dla jasności, jeżeli jest ściana z wewnętrznym wcięciem wysokości 10mm, i zaznaczysz obie krawędzie wpisując 10mm, program rzeczywiście pokaże błąd. Wówczas klikasz FeatueXpert operacji i gotowe. SW zrobi ten promień w dwóch krokach.
[...]

No. Ale Jak to zrobi?

p1.png

p2.png

Ta sama geometria, też dwa kroki a wynik odmienny ;-( Więc automat powinien zapytać (np. jak w przypaku cięcia brył) co ma zrobić gdy istnieją inne opcje. Ja osobiście nie lubię gdy program podejmuje za mnie decyzje.

bildder napisał(a):Zapewniam Cię, że tam gdzie nie działa promień spokojnie można zrobić przejście powierzchniami.

A ja zapewniam że wynik jest inny i czasem mało pożądany. W przypadku zaokrąglenia podczas procesu wytwarzania (wszak w tym celu tworzymy dokumentację, choć designerzy często tworzą nietechnologiczne projekty) można użyć freza profilowego i proces trwa o niebo krócej niż rzeźbienie powierzchni stycznej w 3D. Więc z tą spokojnością byłbym ostrożny.
I mogę zapewnić że małe zmiany mogą usunąć problem i zamodelować bryłe w prostszy sposób (jak wprowadzenie małego zaokrąglenia w przykładzie tej odkuwki pozwala użyć promienia 3.5).

Pozdrawiam
sturnus

Postprzez bildder » maja 18, 2019 11:02

Nudny jesteś Strunus. Za wszelką cenę zależy Ci na udowodnieniu, że nie mam racji? Nie zajmuję się takimi banalnymi przypadkami jak w tym poście. Często pracuję z plikami importowanymi, od jakości mojej naprawy zależy co wyjdzie z formy. Więc daruj sobie porady o technologiczności, bo często ja muszę korygować pochylenia czy promienie.

Tak samo jak z wymiarowaniem, dla Twojej wiadomości. Jak tworzy się przekroje lub półwidoki, to średnice otworów właśnie tam się wymiaruje.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
----------------------------
Szkolenia SOLIDWORKS
Podręczniki SOLIDWORKS
Nowy blog SOLIDWORKS
bildder

Postprzez sturnus » maja 18, 2019 12:46

bildder napisał(a):Nudny jesteś Strunus. Za wszelką cenę zależy Ci na udowodnieniu, że nie mam racji? Nie zajmuję się takimi banalnymi przypadkami jak w tym poście. Często pracuję z plikami importowanymi, od jakości mojej naprawy zależy co wyjdzie z formy. Więc daruj sobie porady o technologiczności, bo często ja muszę korygować pochylenia czy promienie.

Tak samo jak z wymiarowaniem, dla Twojej wiadomości. Jak tworzy się przekroje lub półwidoki, to średnice otworów właśnie tam się wymiaruje.

Oj panie Pawle, widzę że dumę czyjąś uraziłem. Nigdzie nie powiedziałem że nie ma pan racji. Napisałem że nie zawsze to tak różowo wygląda jak pan zasugerował. Nawet podałem przykłady, Co zaś sie tyczy doświadczenia, również w modelowaniu powierzchniowym a w zasadzie głównie w nim, to posiadam je. I pamiętam za pańskich czasów w CNS-sie gdy współpracowaliśmy, nie tylko pan ale i cały Wasz dział wsparcia nie potrafił nam pomóc i sami musieliśmy rozwiązywać problemy, więc darujmy sobie osobiste wycieczki i odnośmy sie do tematu. W tym określonym przypadku profil rowka można wykonać na CNC frezem kształtowym (szybka metoda) bądź rzeźbić to w cholerę czasu gdy będzie to powierzchnia swobodna. I to staram sie udowodnić,

Pozdrawiam
sturnus

Poprzednia strona

Powrót do Modelowanie 3D