_

Obracanie i odniesienie

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Obracanie i odniesienie

Postprzez JanuszK2 » sty 09, 2012 11:03

Witam
jako początkujący użytkownik autocada (2D) chciałem zapytać czy możliwe jest wykonanie obrotu figury o kąt, który stanowi inny element rysunku i jego wierzchołek nie leży w punkcie wokół którego chcemy obracać.
Janusz
JanuszK2

Re: Obracanie i odniesienie

Postprzez akor » sty 09, 2012 12:47

Witam!
Obrót>Odniesienie>Punkty
akor
akor

Postprzez ZK » sty 09, 2012 13:00

JanuszK2 napisał(a):Witam
jako początkujący użytkownik autocada (2D) chciałem zapytać czy możliwe jest wykonanie obrotu figury o kąt, który stanowi inny element rysunku i jego wierzchołek nie leży w punkcie wokół którego chcemy obracać.
Janusz

Wydaje mi się, że tutaj chodzi o obrót jednego obiektu o kąt, jaki posiada inny wskazany, ale może się mylę...
Takie narzędzie obracania obiektów o kąt wskazanego, chyba jest w ET, a jeśli nie, to Lisp załatwi sprawę.

pozdrawiam,
ZK
********* http://madebynati.com *********
ZK

Postprzez JanuszK2 » sty 09, 2012 14:04

akor napisał(a):Witam!
Obrót>Odniesienie>Punkty
akor

Witam - dziękuję za odpowiedź - próbowałem tak na podobieństwo przesuwania lub skalowania ale nie udało się (AutoCad 2010). W jakiej kolejności wskazywać punkty (potrzebne trzy)?
U mnie już po wskazaniu dwóch punktów obracało figurę o kąt wychodzący z tych punktów z wierzchołkiem we wskazanym wcześniej punkcie obrotu.
Janusz
JanuszK2

Postprzez JanuszK2 » sty 09, 2012 14:07

ZK napisał(a):
JanuszK2 napisał(a):Witam
Janusz

Wydaje mi się, że tutaj chodzi o obrót jednego obiektu o kąt, jaki posiada inny wskazany, ale może się mylę...
Takie narzędzie obracania obiektów o kąt wskazanego, chyba jest w ET, a jeśli nie, to Lisp załatwi sprawę.

pozdrawiam,
ZK

Dziękuję za odpowiedź. Ale niestety nie mam pojęcia co to jest ET lub Lisp. nawet jeśli poczytam w Googlach to na pewno nie wystarczy to bym samodzielnie rozwiązał problem
Janusz
JanuszK2

Postprzez ZK » sty 09, 2012 14:25

ET - Express Tools, zbiór narzędzi, który można zainstalować wraz z AutoCAD'em.
Lisp - tutaj to rozumiem, że może być problem, ale zawsze można poszukać gotowych rozwiązań ;-)
np. http://lee-mac.com/objectalign.html

pozdrawiam,
ZK
[/b]
********* http://madebynati.com *********
ZK

Postprzez JanuszK2 » sty 09, 2012 14:52

ZK napisał(a):ET - Express Tools, zbiór narzędzi, który można zainstalować wraz z AutoCAD'em.
Lisp - tutaj to rozumiem, że może być problem, ale zawsze można poszukać gotowych rozwiązań ;-)
np. http://lee-mac.com/objectalign.html

pozdrawiam,
ZK
[/b]

:) chyba jednak prostsze jest to co robię aktualnie - kopiuje ramiona kąta tak oby wierzchołek znalazł się w wyznaczonym punkcie obrotu i obracam korzystając z "odniesienie".
Ale łudziłem się że da się to zrobić bez kopiowania, wskazując kąt odniesienia tam gdzie on już jest na rysunku.
Pozdrawiam
Janusz
JanuszK2

Postprzez akor » sty 09, 2012 15:05

Witam!
Po pierwsze - czytać ze zrozumieniem (vide mój pierwszy post).
Po wtóre - łopatologicznie
Wskazujesz obiekt/obiekty, wybierasz środek obrotu, wybierasz opcję odniesienie, wskazujesz dwa pkty definiujące kąt lub wpisujesz go z klawiatury i teraz wybierasz opcję PUNKTY i wskazujesz dwa pkty definiujące nowy kąt.
pozdrawiam
akor
akor

Postprzez Kuba1 » sty 09, 2012 20:50

akor napisał(a):Po pierwsze - czytać ze zrozumieniem

Bezcenne
Kuba1

Postprzez JanuszK2 » sty 10, 2012 08:34

akor napisał(a):Witam!
Po pierwsze - czytać ze zrozumieniem (vide mój pierwszy post).
Po wtóre - łopatologicznie
Wskazujesz obiekt/obiekty, wybierasz środek obrotu, wybierasz opcję odniesienie, wskazujesz dwa pkty definiujące kąt lub wpisujesz go z klawiatury i teraz wybierasz opcję PUNKTY i wskazujesz dwa pkty definiujące nowy kąt.
pozdrawiam
akor

Dwa punkty definiują prostą. Do definicji kąta potrzebne są trzy punkty. I to w zdefiniowanej kolejności
Janusz
JanuszK2

Następna strona

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących