_

Odsprzedaz oprogramowania CAD/CAM/CAE

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Odsprzedaz oprogramowania CAD/CAM/CAE

Postprzez gambolo » gru 11, 2013 22:15

Przeczytałem coś takiego:

"Informuję iż Oprogramowanie sprzedawane jest na terenie Unii Europejskiej i zgodnie z prawem obowiązującym na terenie UE a także zgodnie z Wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 03.07.2012r. który to orzekł że na terenie UE można legalnie odsprzedawać używane programy, oryginalne licencje odsprzedaży dokonać mogą zarówno osoby fizyczne jak i firmy.
Wyrok jest wykładnia prawa tj. dyrektywy 2001/29/WE (art. 4 ust. 2). Mówi ona wprost - prawo producenta do wyłącznego rozpowszechniania wygasa wraz z chwilą sprzedaży oprogramowania licencji po raz pierwszy - wszelkie próby zablokowania odsprzedaży przez producenta są po prostu nielegalne"

W wątkach pojawia się już informacja że Autodesk akceptuje transfer licencji do innego właściciela. Orientuje się ktoś jak to wygląda u innych producentów/sprzedawców oprogramowania??
gambolo

Re: Odsprzedaz oprogramowania CAD/CAM/CAE

Postprzez Rerg » gru 11, 2013 22:32

Witam, To prawda firma Autodesk pozwala już na sprzedaż/transfer swojego opragramowania (choć amerykanie nie za bardzo chcieli sie zgodzić). Pozostałe firmy od Solid Works, Edge, Catii to firmy europejskie, więc ... nie ma większych problemów.
Rerg

Postprzez z » gru 12, 2013 00:28

Rerg napisał(a):Witam, To prawda firma Autodesk pozwala już na sprzedaż/transfer swojego opragramowania (choć amerykanie nie za bardzo chcieli sie zgodzić). Pozostałe firmy od Solid Works, Edge, Catii to firmy europejskie, więc ... nie ma większych problemów.
Rzeczywiście nowość i hit przez duże hi. W przypadku ADesku od co najmniej 15 lat w Polsce.
z
z

Postprzez velaskez » gru 12, 2013 02:28

No i teraz plują sobie w brodę.
Unia nie wychodzi im na dobre.
velaskez

Postprzez Rerg » gru 12, 2013 16:02

z napisał(a):
Rerg napisał(a):Witam, To prawda firma Autodesk pozwala już na sprzedaż/transfer swojego opragramowania (choć amerykanie nie za bardzo chcieli sie zgodzić). Pozostałe firmy od Solid Works, Edge, Catii to firmy europejskie, więc ... nie ma większych problemów.
Rzeczywiście nowość i hit przez duże hi. W przypadku ADesku od co najmniej 15 lat w Polsce.

Jak zwykle na zetke można liczyć. Zawsze cos ciekawego doda. Prawdziwy z ciebie alfa-zet (prawie jak alfa i omega) :lol:
Rerg

Postprzez Rerg » gru 12, 2013 16:16

velaskez napisał(a):No i teraz plują sobie w brodę.
Unia nie wychodzi im na dobre.

Hej, No nie broń ich tak mocno. Sami sobie poradzą. Bez przesady, jeśli możesz sprzedać auto (auta, też mają w sobie jakieś moduły, myśl tech., które są np. opatentowane lub zastrzeżone przez danego producenta) to czemu nie możesz odsprzedać programu, który wcześniej kupiłeś, a z jakiś względów nie jest już Ci potrzebny. Wiem, zaraz powiesz, że nie to samo, ale program wg mnie to taki sam towar jak inny. Jeśli tylko jest chętny, to nie widzę żadnego powodu aby tego zabraniać. Piosenki, nagrania artystów, też są w sprzedaży i co chwila się słyszy, że prawa do danego utworu przeszły z jednej firmy na drugą, która je kupiła. Dla mnie dwie rzeczy są najważniejsze i jedna z nich to: wolny rynek. Dobra marka zawsze sobie poradzi. :)
Rerg

Postprzez topinż » gru 12, 2013 18:14

A skąd myśl, że SolidWorks to firma europejska?
Autodesk zachowuje się jak powinien. Niestety SolidWorks trwa raczej na stanowisku, że nie można sprzedawać programu (licencji) i tyle.
Czy komuś się udało sprzedać SW i transferować licencję na inną firmę czy osobę prywatną?
Sam niedawno pytałem resellera czy się przychylili do tego wyroku i odpowiedź jest jednoznaczna - NIE WOLNO SPRZEDAĆ.
topinż

Postprzez z » gru 12, 2013 21:01

Rerg napisał(a):
z napisał(a):

Jak zwykle na zetke można liczyć. Zawsze cos ciekawego doda. Prawdziwy z ciebie alfa-zet (prawie jak alfa i omega) :lol:

Jak zwykle niektórym się wydaje ze zjedli wszystkie rozumy i odkrywają Amerykę tam gdzie już dawno odkryta. W 2000 roku transferowałem licencje Acada pomiędzy firmami bez żadnych problemów a w 2013 Rerg "pozwala już" "(choć amerykanie nie za bardzo chcieli sie zgodzić)"... Śmieszne.
z
z

Postprzez Rerg » gru 12, 2013 22:15

z napisał(a):Jak zwykle niektórym się wydaje ze zjedli wszystkie rozumy i odkrywają Amerykę tam gdzie już dawno odkryta. W 2000 roku transferowałem licencje Acada pomiędzy firmami bez żadnych problemów a w 2013 Rerg "pozwala już" "(choć amerykanie nie za bardzo chcieli sie zgodzić)"... Śmieszne.

Oprócz zjedzenia rozumu przydałaby ci się jeszcze czytanie ze zrozumieniem, to byś nie musiał na nowo odkrywać Ameryki, „alfo i zecie”.
Znajdź mi w moim wpisie, w którym napisałem, że Autodesk zgodził się na transfer dopiero w 2013 roku?
Rerg

Postprzez topinż » gru 12, 2013 23:35

Rerg napisał(a):Hej, myślisz, że są równi i równiejsi? Nie sądze, aby jedni mieli prawo do ograniczeń transferu (co jest dla nich korzystne) a drugim nakazywano tą praktykę (co w tym przypadku dla nich jest niekorzystne).

Jako, że jestem inżynierem mechanikiem, to skupiam się na stronie praktycznej problemu i rozważania filozoficzne zostawiam filozofom a prawne - prawnikom.
A strona praktyczna jest taka - kupuję program, SolidWorks nie pozwala na przetransferowanie licencji.
Mamy 2 możliwe sytuacje:
1) kupiłem program, który nie działa, bo nie ma licencji - trochę lipa
2) robimy ze sprzedającym mały "przekręt" i robimy transfer licencji nie zmieniając nazwy właściciela. No niby mam działający program, ale praktycznie wygląda jak piracki. Więc zapłaciłem i mam "pirata". Toż kretynizm skoro można "pirata" ściągnąć za darmo.

Poza tym sprzedający też łamie warunki licencji.

Czyli jedyny sposób to kupienie programu, wystąpienie do SolidWorks o transferowanie licencji. Jak odmówią trzeba ich pozwać do sądu. Zainwestować w prawników (nawet nie wspomnę, że ich stać na lepszych). I dochodzić swoich racji.
Pewnie tych racji dojdę. Ale muszę się przygotować na zainwestowanie kwoty pewnie przekraczającej znacznie koszt nowego oprogramowania na stratę czasu na sprawy sądowe itd. oraz na to, że dopnę swego, ale pewnie przyjdzie mi na to kilka lat poczekać. A ja potrzebuję programu do pracy, a nie satysfakcji, że udało mi się z kimś wygrać. I to teraz , anie za kilka lat.
Ostatnio edytowany przez topinż, gru 16, 2013 12:04, edytowano w sumie 1 raz
topinż

Następna strona

Powrót do Forum CAD