_

Onshape i modelowanie powierzchniowe

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Onshape i modelowanie powierzchniowe

Postprzez proewarsztat » lip 26, 2017 12:23

Środowisko Onshape będące CAD`em w chmurze i to za darmo, udostępniło ostatnio bardzo fajne narzędzia do modelowania powierzchniowego. Do tej pory Onshape postrzegałem jako ciekawy CAD dla prostych kształtów, nie wymagających zbytnio skomplikowanej geometrii. Ostatnie zmiany wprowadzone do Onshape obiecują coś o wiele więcej.

Zapraszam do artykulu na moim blogu

https://projektowanieproduktow.wordpress.com/2017/07/24/cad-do-plastic-part-design-onshape-i-modelowanie-powerzchniowe/
proewarsztat
 
Posty: 27
Dołączył(a): lis 13, 2014 20:39

Re: Onshape i modelowanie powierzchniowe

Postprzez velaskez » lip 26, 2017 13:06

proewarsztat napisał(a):Środowisko Onshape będące CAD`em w chmurze i to za darmo, udostępniło ostatnio bardzo fajne narzędzia do modelowania powierzchniowego. Do tej pory Onshape postrzegałem jako ciekawy CAD dla prostych kształtów, nie wymagających zbytnio skomplikowanej geometrii. Ostatnie zmiany wprowadzone do Onshape obiecują coś o wiele więcej.

Zapraszam do artykulu na moim blogu

https://projektowanieproduktow.wordpress.com/2017/07/24/cad-do-plastic-part-design-onshape-i-modelowanie-powerzchniowe/


Skoro powołujesz się na pana Michała to pozwolę sobie go zacytować :

the current implementation of surfacing tools in Onshape is far from good. The main problem that we have with Fusion's surfacing is a lame spline tool, by default, it creates a mathematically dense curve, just so we can add a smooth constraint (G2). That leads to unnecessary complexity, but the introduction of "CV splines" (style spline in SW) should let us make our models lighter. In Onshape we have a different problem, their spline is already light (fewer cv points per through point, and a lower degree) but tools like loft create bad CV layout. In principle, CV points should be spread evenly and shouldn't overlap, Onshapes surfaces have bad cv layout. This will lead eventually to unsolvable geometries (not directly but after some trimming, on offsets, etc). When Fusion main problem is solvable with a new spline, an Onshapes problem is much deeper (kernel?) and will require to rebuilt modeling tools (this could lead to backward compatibility issues, which might be reasons why they never will address this cv layout problem).

Źródło: https://forums.autodesk.com/t5/fusion-3 ... 89#M125064

Także, Onshape i modelowanie powierzchniowe można zaorać na chwilę obecną.
velaskez
 
Posty: 943
Dołączył(a): paź 05, 2011 23:22
Lokalizacja: UK

Re: Onshape i modelowanie powierzchniowe

Postprzez proewarsztat » lip 27, 2017 09:51

niemniej produkt zaprezentowany w artykule powstal w Onshape i wykorzystuje narzedzia do modelowania powierzchniowego.
Kazdy ma okazje sprawdzic, obejrzec, czegos sie nauczyc.
proewarsztat
 
Posty: 27
Dołączył(a): lis 13, 2014 20:39

Re: Onshape i modelowanie powierzchniowe

Postprzez michallach » lip 27, 2017 13:41

Bardzo miło dowiedzieć się że ktoś czyta moje posty na forum Fusion, a to że ktoś się powołuje na moją opinię bardzo mi schlebia.
Co do meritum, polecam każdemu pobawić się modelem Hand_Held i samemu się przekonać do czego nadaję się Onshape a do czego nie. Taki też był nasz cel (Jacka i mój) kiedy pracowaliśmy nad tym artykułem, sprawdzić czy Onshape poradzi sobie z modelowaniem powierzchniowym. Nasza współpraca zaczęła się od mojego komentarza pod tym artykułem: https://projektowanieproduktow.wordpres ... niu-round/ i to ja jestem adwokatem Onshape. Przy wszystkich ograniczeniach tego środowiska, daje ono niepowtarzalną okazję by każde zagadnienie które podejmuje Jacek mogło by być zilustrowane modelem, który każdy może zobaczyć, przejrzeć drzewo modelu i to bez żadnych instalacji czy nawet logowania. Model wykorzystany w Jacka artykule możecie zobaczyć nawet teraz, oto link: https://cad.onshape.com/documents/994e5 ... 0861323756 tego nie potrafi żaden inny CAD na rynku i to jest główny powód dlaczego staram się Jacka przekonać by pisząc bloga korzystał z tego programu.
Co do mojego komentarza z forum Fusion, to o ile jest on aktualny to dotyczy w równym stopniu innych modelerów bryłowych. Z zasady nie nadają się one do powierzchniówki i wymagają świadomego korzystania z dostępnych narzędzi (np. ma znaczenie czy modelując korzystamy z krawędzi innej powierzchni czy ze szkicu, itp). Dodatkowo mój post miał zmusić innych uczestników dyskusji do argumentowania swoich wypowiedzi a nie głupiego powtarzania że Onshape jest lepsze niż Fusion, bo bez argumentów to takim poglądem można sobie d... podetrzeć.
To co jest ważne w podsumowaniu to że Onshape powinno pozwolić na w miarę swobodne wyartykułowanie rożnych koncepcji także z zakresu wzornictwa przemysłowego.
Mam też pytanie do innych uczestników forum CAD, jak wam podoba się blog Jacka, i co myślicie o moim pomyśle wykorzystania Onshape?
michallach
 
Posty: 81
Dołączył(a): lut 01, 2014 11:08

Re: Onshape i modelowanie powierzchniowe

Postprzez michallach » lis 21, 2017 12:44

Teraz coś dla zainteresowanych problemem poruszonym przez Velaskeza. W czasie kiedy pisałem komentarz na forum Fusion 360, nie miałem dostatecznie "oczywistego" przykładu by zgłaszać problem deweloperom Onshape. Czas mija i w końcu taki przykład się znalazł: https://forum.onshape.com/discussion/77 ... oft#latest
Nadal nie zmienia to mojej opinii o Onshape. Myślę że program rozwija się we właściwym kierunku. Dla zrównoważenia opinii polecam zerknąć na ten model: https://cad.onshape.com/documents/1093c ... 1d19c6ce85 jest to puki co robocza wersja i model ten będzie publikowany razem z modelem uchwytu z poprzedniego linku.

Odkopuję ten wątek by uzupełnić obraz sytuacji. Opinia Velaskeza jest dość "biegunowa", ale nie bezpodstawna. Po prostu pomiędzy "zaorać" a "class A surfacing" jest dużo przestrzeni na ciekawe projekty.
michallach
 
Posty: 81
Dołączył(a): lut 01, 2014 11:08


Powrót do Forum CAD

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników