_

[SOLIDWORKS] operacje boolowskie na części

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

[SOLIDWORKS] operacje boolowskie na części

Postprzez stasiak22 » gru 29, 2019 14:40

Siema!
Chciałbym utrzywożyć odlew którego zewnętrzna geometria bedzie zależna od wewnętrznej (wydrążenie). Z racji tej zależności nie mogę utworzyć najpierw geometrii zewnetrznej a nastepnie usunąć materiału (geom. wewnetrzna) przez "wyciecie przez obrot/wyciagniecie" gdyż najpierw w drzewku mam cechy geom wewnetrznej. I tu widze kilka scenariuszy:
1. utworzenie osobnego szkicu geometrii wewnetrznej (Szkic 1), nastepnie utworzenie cech geom. zewnetrznej której szkic będzie odpowiednio odsuniety na grubość scianki od szkicu geom. wewnetrznej (szkicu 1). Po tym utworzyć geometrię wewnetrzną której szkic referuje 1:1 do wczesniej stworzonego szkicu 1 i usunąć materiał wycieciem. Ten sposób jednak tworzy zbedny szkic i referencje.
2. przejśc na modelowanie powierzchniowe
3. Czy jest mozliwosć utworzenia geometrii wewnetrznej (solid), nastepnie geometii zewnetrznej która referuje do wewnetrznej po czym operacją boolowska odjąć geom wewnetrzną od zewnetrznej? W module "część" operacja "połącz" jest niedostepna. (wiem że istenieje taka opcja w module części wieloobiektowej)

Jeśli macie jakies alternatywne rozwiązanie dajcie znać. Dzięki!
stasiak22
 
Posty: 4
Dołączył(a): gru 28, 2019 23:02

Re: [SOLIDWORKS] operacje boolowskie na części

Postprzez sturnus » gru 29, 2019 17:31

Robisz offset powierzchni geometrii wewnętrznej o zadaną grubość ścianek. Potem możesz usunąć powierzchnię czołową rdzenia i utworzyć powierzchnię łączącą dwie powłoki - zewnętrzną i wewnętrzną. Nie musisz używać operacji Boole'a. Na koniec, z racji że to odlew, tworzysz linię neutralną i ewentualne pochylenia ścian bądź ich modyfikację.

Pzdr.
sturnus
 
Posty: 183
Dołączył(a): lip 03, 2006 22:53

Re: [SOLIDWORKS] operacje boolowskie na części

Postprzez stasiak22 » gru 29, 2019 18:07

No tak ale tu już mowimy o projektowaniu powierzchniowym ;) Akurat w powierzchniach jest wachlarz rozwiązań, ale zastanawiam się jakby to ugryźć w modelowaniu bryłowym.
stasiak22
 
Posty: 4
Dołączył(a): gru 28, 2019 23:02

Re: [SOLIDWORKS] operacje boolowskie na części

Postprzez sturnus » gru 29, 2019 19:17

No to skoro zamiast zrobić coś szybko i przyjemnie wolisz tracić czas (i zęby :-D) na rozgryzanie problemu to proszę bardzo. Pzdr,

P.S.
W Solidworks offset powierzchni jest możliwy na bryle...
sturnus
 
Posty: 183
Dołączył(a): lip 03, 2006 22:53

Re: [SOLIDWORKS] operacje boolowskie na części

Postprzez bildder » gru 29, 2019 22:29

Myślę, że można to również zrobić robiąc kopię obiektu. Następnie przeniesieniem ściany w jednym z nich (operacja przenieś na karcie edycja bezpośrednia/powierzchnie) i później operacja Boole'a.

Można to też ugryźć operacją przecięcie - ale po co kombinować skoro można prościej. Powierzchniami też, ale odsuniecie nic nie daje, bo trzeba albo domknąć i zamienić na bryłę albo pogrubić (uwaga na min. promienie krzywizny).
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
----------------------------
Szkolenia SOLIDWORKS
Podręczniki SOLIDWORKS
Nowy blog SOLIDWORKS
Avatar użytkownika
bildder
 
Posty: 1338
Dołączył(a): sie 03, 2007 08:53
Lokalizacja: W-wa


Powrót do Modelowanie 3D

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników