_

Opór toczenia koła pompowanego

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Opór toczenia koła pompowanego

Postprzez piotrekm13 » mar 17, 2017 20:59

Witam
Jak w temacie. Potrzebuję wstępnie obliczyć (dobrać) opór toczenia koła z oponą pneumatyczną po różnych typach powierzchni. Nie musi być to jakaś rozbudowana metoda obliczeń, ale coś co pozwoli uzyskać jakąkolwiek wartość siły. Mogą być również strony do tabel z takimi wartościami.
piotrekm13

Re: Opór toczenia koła pompowanego

Postprzez piotrekm13 » mar 19, 2017 23:14

Nikt, nic?...
piotrekm13

Postprzez piotrekm13 » mar 24, 2017 21:31

Dobra, a jeżeli zakładając że będę miał założone ugięcie pompowanego koła pod wpływem ciężaru, to dalej już sobie bym jakoś poradził. Ma może ktoś pomysł jak obliczyć (jakoś wstępnie i prosto) ugięcie opony. Zakładamy jakieś tam ciśnienie, jakąś tam objętość powietrza w oponie itd.
piotrekm13

Postprzez gouda » mar 24, 2017 23:35

Współczynnik tarcia tocznego zależy bezpośrednio od ugięcia, więc mając ugięcie (podłoża i koła) masz współczynnik tarcia ;).
W jaki sposób wyobrażasz sobie obliczyć ugięcie? Przecież to jest złożone zagadnienie. Z jednej strony masz ugięcie opony - zależy od ciśnienia i samej konstrukcji opony - jedynie jak byś mógł to policyzć to przy pomocy zaawansowanych programów MES. Ale ugięcie opony to nie wszystko. Jadąc po piasku współczynnik tarcia tocznego jest o wiele większy - zawsze ugina się również podłoże. Z powyższych względów (ogromna złożoność zjawiska) współczynnmiki tarcia zarówno tocznego jak i ślizgowego wyznacza się doświadczalnie. Oczywiście możesz do tego podejść naukowo, ale to jest bardzo złożone zagadnienie, na początek musiał byś zacząć od przyjęcia jakiegoś uproszczonego modelu opony i podłoża - to jest zagadnienie na pracę doktorską - i to taką która będzie na dodatek zupełnie bez sensu, bo nic nowego do nauki nie wniesie.
gouda

Postprzez velaskez » mar 25, 2017 09:52

piotrekm13 napisał(a):Witam
Jak w temacie. Potrzebuję wstępnie obliczyć (dobrać) opór toczenia koła z oponą pneumatyczną po różnych typach powierzchni. Nie musi być to jakaś rozbudowana metoda obliczeń, ale coś co pozwoli uzyskać jakąkolwiek wartość siły. Mogą być również strony do tabel z takimi wartościami.

Tak ciężko poszukać?
https://en.wikipedia.org/wiki/Rolling_resistance
velaskez

Postprzez piotrekm13 » mar 25, 2017 13:12

velaskez napisał(a):
piotrekm13 napisał(a):Witam

Tak ciężko poszukać?
https://en.wikipedia.org/wiki/Rolling_resistance

Poszukać łatwo, ale znaleźć ciężko :-) Dzięki. Tam jest tabela z wartościami współczynników, jakich nie widziałem gdzie indziej.
Myślę że to wszystko w temacie. Chyba że utknę gdzieś dalej, to będę kontynuował wątek.
piotrekm13

Postprzez gouda » mar 25, 2017 23:36

Tak ale tam masz dane typowo empiryczne - ty pytałeś się jak to obliczyć. Otóż współczynniki tarcia wyznacza się empiryczne.
Proste przypadki można estymować, ale pneumatyczna opona nie jest przypadkiem prostym.
Na polskiej wikipedii (jak również w każdym poradniku mechanika) masz inne podejście do współczynika tarcia tocznego, które umożliwia zrozumienie sensu fizycznego tego zjawiska. Na angielsk języcznej wikipedi masz pokazane inne podejście takie same jak do tarcia ślizgowego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tarcie_toczne

Tu też masz tabele.
gouda

Postprzez piotrekm13 » mar 26, 2017 11:10

Polską wikipedię widziałem. Z angielskiej wystarczy mi tabela z wartościami. Nigdzie nie widziałem takich wartości do zasięgnięcia, więc myślałem żeby wyprowadzić jakiś wzór, bardziej po to żeby wykazać że mi się coś nie wzięło z nieba.
Teraz mam konkretne wartości współczynnika z konkretnego źródła i tyle na razie wystarczy. Ewentualnie jeszcze dorzucę dodatkowy współczynnik zapasowy na spadek ciśnienia w oponie i tyle.
piotrekm13

Postprzez gouda » mar 26, 2017 21:36

Wikipedia nie jest konkretnym źródłem!
Konkretne źródło to sprawdzone publikacje naukowe i normy.
Takich parametrów (jak empiryczne współczynniki tarcia) należy szukać w odpowiednich opracowaniach, a w drugiej kolejności w literaturze.

Gdybym polegał na Wikipedii - już co najmniej 1 raz doprowadził bym do katastrofy w której mogli zginąć ludzie, więc naprawdę wiem co piszę. Wikipedie może tworzyć każdy a poziom recenzjowania jest słaby.

Wikipedia traktuj tylko jak wskazówkę do potwierdzenia.
gouda

Postprzez velaskez » mar 27, 2017 10:42

gouda napisał(a):Wikipedia traktuj tylko jak wskazówkę do potwierdzenia.

@piotrekm13 zobacz przypisy do angielskiej strony na wiki, masz tam wystarczająco dużo źródeł.
velaskez

Powrót do Warsztat