_

parametry drewna itp.

Forum o CAE.

parametry drewna itp.

Postprzez gambolo » kwi 09, 2017 22:38

Znajdę gdzieś na necie ? (może z forum ktoś ma) charakterystyki materiałowe drewna lub sklejek pod mesa?

Głownie szukam dla sklejki antypoślizgowej ale zdaję sobie sprawę że to może być bardzo trudne do osiągnięcia bez badań w laboratorium.
gambolo

Re: parametry drewna itp.

Postprzez Piotrek_Zet » kwi 10, 2017 09:39

To wszystko zależy od tego, co chcesz modelować.
Drewno jest ortrotropowe, większość programów MES obsluguje tego typu materiały, ale niestety ma też milion innych właściwości - wilgotność, kierunek w którym badamy (wzdłuż słoi czy prostopadle), czy też wszystkie nieciągłości... Ciężki temat ;)
Na uczelni widziałem kiedyś stare, radzieckie książki z opisem właściwości różnych gatunków drewna, ale niestety nie mam już tam dostępu... Jak opiszesz dokładniej, co chcesz zamodelować (zniszczenie?) to postaram się pomóc :)

Pozdrawiam,
Piotr
Piotrek_Zet

Re: parametry drewna itp.

Postprzez gambolo » kwi 11, 2017 21:49

Chcę policzyć podłogę naczepy wykonanej z konstrukcji stalowej jako nośnik a sama podłoga jest ze sklejki antypoślizgowej.

Sklejkę zakładam w uproszczeniu jako jednorodną( kilka warstw do kilkunastu w zależności od grubości).
Część informacji wytrzymałościowych podają producenci:
https://www.sklejkaeko.pl/sklejka-antyposlizgowa/

Trochę informacji można wyciągnąć z norm:
PN-B-03150
PN En 1994

Przyznam się szczerze że na razie nie zgłębiałem literatury za mocno bo nie mam czasu :) - inny duży temat wpadł mi na pulpit i praktycznie do końca sierpnia mam wyjęte. Ale chciałbym zebrać bazę wiedzy w międzyczasie.

Obliczenia będą w module femowym podpiętym pod solid edge (na razie).
gambolo

Powrót do CAE