_

Pasowanie wałka

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Pasowanie wałka

Postprzez Snusmumriken » cze 16, 2011 14:02

Witam
Miałbym taka prośbę, dzisiaj prowadzący wrócił mi pierwszy projekt. Okazało się że pasowania są źle dobrane. Dobierałem je z tabeli według opisów(sposobu pracy, obciążeń), zarówno dla wałka jak i łożyska. Niestety okazało się że są to pasowania tzw. "dzikie". Prosił bym o pomoc w doborze pasowań, np jakiego typu pasowanie zastosować między obudową a łożyskiem. Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

Tutaj zamieszczam skany rysunków. Wałek musiałem złożyć na pół tak więc po środku może być lekko przesunięty względem siebie.
Wałek
wrzeciono cz.1
wrzeciono cz.2
Snusmumriken

Re: Pasowanie wałka

Postprzez Mateusz_PK » cze 16, 2011 14:51

Jesli chodzi o pasowania to Dobrzanski wprowadza tzw. "pasowania uprzywilejowane" ktore sie powinno stosowac w pierwszej kolejnosci i tu pewnie jest odniesienenie na temat "dzikich pasowan" bo faktycznie stosowales takie ktore nie naleza wlasnie do grupy "uprzywilejowanych".

Ja zawsze przy takich polaczeniach lozysko-walek stosowalem pasowania k6 lub j6 i nie pamietam zeby byly jakies zastrzezenia do nich, ale nigdy specjalista od pasowan sie nie czulem :)
Mateusz_PK

Postprzez willwzorek » cze 16, 2011 15:33

Ogólnie to wygląda to jak siekierą ciosane odsyłam do książek Mazanka i Kurmaza gdzie w jasny i rzetelny sposób opisany jest dobór pasowań a ponadto przykładowe rysunki. Poza tym dla wałka bazą powinna być oś symetrii a w miejscu gdzie masz gwint znormalizowane podcięcia np; z normy DIN,
willwzorek

Postprzez CFA » cze 16, 2011 23:25

Snusmumriken napisał(a):Okazało się że pasowania są źle dobrane. Dobierałem je z tabeli według opisów(sposobu pracy, obciążeń), zarówno dla wałka jak i łożyska.

Sprawdź w takim razie tolerancje wykonania łożysk, które umieściłeś na rysunku.
CFA

Postprzez adam_M » cze 17, 2011 07:43

nie będe zagłębiał sięw konstrukcję
ale moim zdaniem na rysunkach zestawieniowych wymiarowanie
średnic jest zasadniczo bez sensu, osobie, która montuje dany zestaw
są potrzebne wymiary ustawcze, zwłaszcza, że stosujesz łożyska które wymagają napięcia
wzdłużne i stożkowe więc na rysunku wrzeciono 1 umieścił bym stolerowaną grubość podkładki regulacyjnej pod pokrywką
i jakiś wymiar czopa wału od obrabianej częsci korpusu
na rys. 2 to samo czop od jakiejs obrabianej częsci korpusu
podawanie pasowania fi80K6/m6 jest w ogóle bez sensu )
co do samych tolerancji ... hmmm nie wiem gdzie jest problem, ja zawsze stosuje tolerancje
zalecane przez producenta łożysk, np z katalogu SKF lub FAG, i to że będe stosował łożyska w/w producenta wg jego zaleceń
da mi gwarancję poprawności pracy i montażu a nie jakieś tam "pasowania uprzywilejowane"
jak się łożysko rozpie.... to będę je reklamował u producenta a nie u Pana X, Y który w latach 60 wymyślił sobie "pasowania uprzywilejowane"
co do innych rzeczy :
1 . brak wymiaru średnicy pomiędzy 80k6 a 80m6
2. miałem sie nie czepiać konstrukcji ale ..
przemyśl to bo z reguły stopniowanie średnic pod uszczelnienia stosuje się co 5 mm ale nie jest to regóła, wiec sprawdź czy nie wejdzie Ci średnica fi 75 zamiast fi 78 , ale trzeba by to było zweryfikować z wielowypustem
3. no i też nie wiem czy to taki wymóg czy Twoja koncepcja ale stosowanie kulku rodzajów rowków wpustowych , pryzmatyczne i czółenkowe na 1 wałku .. jaki sens ??
edit
jeśli chodzi o uszczelnienie tego ustrojstwa .. to ja nie wiem kto jeszcze stosuje uszczelnienie filcem , to było dobre w latach 70 teraz sąstosowane uszczelnienia typu simering,
adam_M

Postprzez Snusmumriken » cze 19, 2011 10:48

Witam
Dziękuje wszystkim za odpowiedź :wink: Jeśli chodzi o sam rysunek, był to pierwszy projekt który miał być tak naprawdę przypomnieniem "grafiki inż.". Jest to wrzeciono ze starej radzieckiej książki, wydane w formie tematu:
http://imageshack.us/photo/my-images/85 ... oent1.jpg/
Stąd elementy których już się nie stosuje, nie mogłem nic zmieniać w samej koncepcji rysunku. Naszym zadaniem było je wyskalować, odwzorować(co nie było dość łatwe zważywszy na jakość rysunku które na skanie jest jeszcze bardzo dobrze widoczne, na wydruku, który był wydany jest o wiele gorzej, większość elementów trzeba było szukać oddzielnie aby je poprawnie narysować), sporządzić rysunki wykonawcze kilku elementów.

adam_M napisał(a):2. miałem sie nie czepiać konstrukcji ale ..
przemyśl to bo z reguły stopniowanie średnic pod uszczelnienia stosuje się co 5 mm ale nie jest to regóła, wiec sprawdź czy nie wejdzie Ci średnica fi 75 zamiast fi 78 , ale trzeba by to było zweryfikować z wielowypustem.

Tak wiem, też się nad tym zastanawiałem :wink: Niestety odbiegało by to zbyt bardzo od pierwowzoru.

Zastanawiam się czy nie zmienić wszystkich pasowań łożysk na te określające ich klasę dokładności np: P6. Muszę tylko dokładnie sprawdzić jak odpowiednio dobrać pasowanie wałka.
Snusmumriken

Powrót do Warsztat