_

Patent

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Patent

Postprzez gambolo » gru 15, 2014 10:22

Paten - polski i międzynarodowy.
Mam pomysła na pewien produkt i prawdopodobnie dało by się to opatentować. Kwestia tylko procedur: przeszedł ktoś taką ścieżkę? Jakie koszty itp. ?
Ewentualnie można by jakąś dotację na to uzyskać ?
gambolo

Re: Patent

Postprzez gambolo » sty 09, 2015 10:48

up :)
gambolo

Postprzez w sumie to nie wiem... » sty 09, 2015 11:25

w sumie to nie wiem...

Postprzez velaskez » sty 09, 2015 20:10

Jak umiesz pisać takie rzeczy, albo znasz rzecznika to w miarę tanio. Ale to nie jest łatwo napisać, żeby nikt Ci nie podebrał pomysłu. W przypadku zlecenia wygląda to następująco:
Za napisanie patentu trzeba liczyć od 2 do 6k PLN, dodatkowo 600zł za pełnomocnictwo rzecznika i 550 za pierwszy, drugi i trzeci rok ochrony patentowej. Ochrona patentowa następuje od momentu wpłynięcia wniosku, ale nie należy tego mylić z przyznaniem patentu. Na to czeka się ok. 5 lat, bo najpierw 18 miesięcy mają na sprawdzenie, a potem 3-4 lata Twoja konkurencja ma na wprowadzenie zastrzeżeń. Ochrona za 4 i kolejne lata jest odpowiednio wyższa. Zaczyna się od 250zł i co roku jest 50zł wyższa. W 20 roku ochrony patentowej kosztuje ona 1550zł i po 20 latach wygasa.

Ergo, jak masz sam pomysł bez pomysłu na przekucie tego w twardą gotówkę - nie warto. No chyba, że zaraz ktoś będzie Ci płacił tantiemy za wykorzystywanie Twojego pomysłu.
velaskez

Postprzez gambolo » sty 10, 2015 13:14

Mam pomysł na konkretny produkt ... ot nowatorskie zastosowanie pewnego materiału w konkretnym typie produktu.

ale koszty mnie przerażają - samemu ciężkie do sfinansowania
raczej pomysł pójdzie od szuflady

dzięki za odpowiedzi
gambolo

Postprzez podarek » sty 13, 2015 08:49

Ogarnij może współpracę z politechniką lub jakąś firmą, państwowe placówki badawcze mają najczęściej tak że chcą prawo do 50% zysków z własności intelektualnej. Mniejszy zysk tantiem, ale mogą Ci pomóc w odwaleniu biurokracji i sfinansują całą procedurę. Kwestia tylko żebyś znalazł ambitnego i uczciwego mentora, niestety on też będzie chciał się prawdopodobnie wpisać jako współautor patentu, ale ktoś taki może się okazać pomocną dłonią która krytycznie spojrzy na niektóre sprawy.
podarek

Postprzez velaskez » sty 13, 2015 16:03

W sprawach patentowych politechnika to zło. Już lepiej poszukać inwestora. Wtedy albo masz wkład własny (gotówkowy oraz trzeba by coś podziałać jakiś początek produkcji) , i wtedy możesz szukać środków od inwestora za oddanie udziałów w Twojej (nowej) firmie. Albo możesz po prostu sprzedać pomysł i brać tantiemy np. od każde sprzedanej sztuki, albo totalnie go sprzedać i zapomnieć - niech kto inny to rozwija.

Ale jak już zauważyłeś, nie mówimy o małych pieniądzach. Jak nie chcesz brać na siebie tego ryzyka, że możesz wszystko stracić to jeśli są już na rynku firmy zajmujące się branżą może się okazać, że ktoś chętnie od Ciebie to kupi, tylko najpierw potrzebujesz mieć patent. Posiadanie patentu dla samego jego posiadania...takie rzeczy tylko na Politechnice, inaczej nikt tak nie robi - nie opłaca się.
velaskez

Powrót do Off topic