_

Połączenie Inventor + Matlab (lub podobne)

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Połączenie Inventor + Matlab (lub podobne)

Postprzez tyla » mar 14, 2017 13:44

Witam,
jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej i mam następujący problem:

Musze połączyć Inventora z programem umożliwiającym wykonywanie skomplikowanych obliczeń matematycznych (np. Matlab czy Matcad)

Chodzi o to, że mam w Inventorze np. złożenie składające się z kilku elementów, z których każdy charakteryzuje się pewnymi parametrami geometrycznymi.
Te parametry geometryczne maja być narzucane przez np. Matcad i zgodnie z nimi ma być w Inventorze wykonywane odpowiednie złożenie a następnie przeprowadzona analiza MES. Wyniki tej analizy powinny być automatycznie wprowadzane do Matcad i następnie automatycznie maja być wykonywane kolejne analizy aż do zakończenia operacji matematycznych w
Matcad

Wiem, że np. Ansys pozwala na taka prace ale niestety licencja akademicka na ten program ogranicza jego zastosowanie w moim przypadku

Czy takie połączenie Inventor + Matcad jest możliwe i jak wygląda od strony praktycznej ?

z góry dziękuję za odpowiedzi
pozdrawiam
tyla

Re: Połączenie Inventor + Matlab (lub podobne)

Postprzez Piotrek_Zet » mar 17, 2017 21:12

Wow, w końcu jakiś ciekawy problem...
Zadanie nie jest trywialne ;) Mam jedno pytanie, dlaczego chcesz to wysyłać koniecznie do MatLaba/MathCada, skoro sporo obliczeń można wykonywać używając bibliotek dla danego języka programowania? (Oczywiście nie wszystko tak łatwo i przyjemnie jak tam, ale zawsze coś :) )
Co do Inventora - jeśli dobrze się orientuję, nie ma bezpośredniego API do Matlaba, trzeba kombinować przez VBA/C#. Nie jestem specjalistą w żadnym z tych języków, ale wydaje mi się, że możliwe byłoby sprzężenie Inventor <=> C# <=> Matlab, ale to na pewno nie będzie tak proste, jak mogłby sie wydawać...
Możesz opisać dokładniej problem, którym chcesz się zająć? To co opisujesz brzmi jak wypisz-wymaluj zastosowanie dla modułu Isight Simulii... nie wiem niestety jak wygląda sprawa z licencją studencką dla tego programu.

Powiem tak - jak na pracę magisterską to bardzo ambitnie i trzymam kciuki za sukces, ale nie będzie łatwo ;)

Pozdrawiam,
Piotr
Piotrek_Zet

Re: Połączenie Inventor + Matlab (lub podobne)

Postprzez gambolo » mar 20, 2017 22:14

gambolo

Powrót do Forum CAD