_

Początek CNC

Wszystko o wytwarzaniu wyrobów.

Początek CNC

Postprzez Hybri » lis 15, 2019 00:43

Witam serdecznie, zamierzam "wejść" w branżę CNC, ukończyłem 120 godzinny kurs który naświetlił mi jak to wszystko wygląda. Jestem po ogólniaku więc zawodu brak.. niestety trochę źle mi się życie potoczyło, mam jednak pytanie czy da się to wszystko ogarnąć? bo zakres wiedzy w CNC jest spory, technologia skrawania, metalurgia, rysunek techniczny, itd... ucze się rysunku technicznego z książki Rysunek techniczny dla Mechaników - T.Lewandowski, dodatkowo mam książkę Witolda Habrata obsługa i programowanie maszyn CNC, uczę się również G-Code i trenuje na symulatorach, wiem jak się mierzy suwmiarką, średnicówką, mikromierzem, ucze się również obsługi programu Fusion360 narazie sam moduł CAD, raczkuje jednym słowem.. jak wy panowie uważacie czy da się ten temat tak zgłębić żeby po kilku latach zostać dobrym solidnym operatorem-programistą ? czy jednak szkoła techniczna lub studia to mus ? Oczywiście nie mówię o byciu jakimś konstruktorem czy wybitnym technologiem po prostu dobrym operatorem-programistą. Żeby na bułki wystarczyło ze smalcem :D
Hybri

Re: Początek CNC

Postprzez CFA » lis 18, 2019 20:15

Hybri napisał(a): jak wy panowie uważacie czy da się ten temat tak zgłębić żeby po kilku latach zostać dobrym solidnym operatorem-programistą ?

To wszystko co wymieniłeś, to jest podstawa do CNC. Najłatwiej jest nauczyć się G-kodów czy obsługi jakiegoś CAMa,
bo to tak jak policzyć jakieś równanie -a jak masz matematyczne podejście, to nie jest to problemem.
Najbardziej potrzebne jest doświadczenie czyli praktyka na maszynie i pojawiająca się z czasem tzw intuicja technologiczna.
Jak będziesz miał gdzie zacząć (trudno znaleźć coś jak jak nie ma żadnego obycia z warsztatem), to jakoś pójdzie.
I warto mieć kogoś zorientowanego, żeby mieć gdzie pytać czy nawet zadzwonić i spytać o jakieś truizmy.
PS
W niektórych firmach jako operatorzy ( i to nie naciskacze zielonego guzika) pracują ludzie z zupełnie innych branż -
pracowali wcześniej w magazynach, jako kierowcy itp. Brak im podstaw warsztatowych - o materiałach konstrukcyjnych, narzędziowych, metrologii, technologiach, ale jak są chęci, to i z fryzjera da się zrobić operatora i z czasem trochę się dokształcają.
CFA

Powrót do CNC