_

Początek z CADem

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Początek z CADem

Postprzez PatrykA » paź 12, 2019 20:39

Cześć wszystkim,
Chciałbym w tym poście się przedstawić, opowiedzieć o sobie i jednocześnie podpytać o kilka spraw. Mam nadzieję, że będziecie wobec mnie wyrozumiali i że otrzymam kilka rad by dobrze poprowadzić swoją przyszłość w zakresie CADa.
To co chciałbym o sobie powiedzieć to fakt, że jestem absolwentem Inżynierii Biomedycznej i w zasadzie tam spotkałem się z SolidWorksem na jednym z przedmiotów, a następnie ukończyłem kursy Inventora 1 i 2 stopnia oraz 1 stopnia z AutoCADa, ponieważ uczelnia zapewniła nam przyzwoitą ofertę. Przed kursem już miałem dużo przepracowanych modeli 3D ze szkiców znalezionych na internecie, a po kursie ruszyłem na dobre i przerobiłem na prawdę mnóstwo tutoriali, części. Także próbowałem tworzyć elementy i zespoły od zera. Jestem w 100% pochłonięty Inventorem i wiem, że to jest to co chciałbym robić w przyszłości. Dlatego teraz zwracam się do Was, ludzi, którzy mają styczność z tym na co dzień, którzy już kilka lat przepracowali w tym obszarze. Chciałbym przede wszystkim się dowiedzieć od Was, co muszę wiedzieć przed podjęciem pracy, co na pewno przypomnieć, co przeczytać, na co zwrócić uwagę. Chodzi mi o takie rzeczy, które na 100% mi się przydają. Problemem dla mnie jest to, że do końca roku pracuję za granicą i nie mam możliwości podjęcia jakiejś pracy czy stażu w Polsce, a nie chcę tracić czasu i chciałbym te kilka miesięcy spożytkować na to by być jak najlepiej przygotowanym do pracy.
Myślałem także o czymś w stylu freelancera, ale na takiej zasadzie, że po prostu chciałbym zobaczyć jak to wygląda od strony praktycznej, czyli podjąć się jakiegoś projektu, zobaczyć czy dam radę itd.
PatrykA

Re: Początek z CADem

Postprzez NewJoker » paź 12, 2019 23:03

Ja proponuję na razie dalej ćwiczyć samemu (im więcej przerobionych przykładów i wykonanych samodzielnie od zera modeli tym lepiej) i może zacząć oferować odpłatną pomoc studentom. W ten sposób podszkolisz się jeszcze przed podjęciem właściwej pracy. Następnie poszukaj jakiegoś stażu. Firm w tym zakresie nie brakuje. Będziesz miał konkurencję w postaci absolwentów mechaniki i budowy maszyn czy mechatroniki, ale Twoim atutem są ukończone kursy. Poważnych zleceń freelancerskich na Twoim miejscu bym się jeszcze nie podejmował, ponieważ jedną rzeczą jest umiejętność obsługi programu i modelowania nawet złożonych kształtów a osobną to jak faktycznie projektuje się różne konstrukcje inżynierskie. Tutaj potrzebna jest spora wiedza również spoza CAD-a. Może zapoznaj się też bliżej z SolidWorksem. Pracuje się w nim bardzo podobnie jak w Inventorze (a ogólne zasady i podejścia stosowane w modelowaniu są oczywiście takie same) a jego znajomość będzie dodatkowym atutem przy szukaniu pracy. Zwłaszcza jeśli zdasz jeden z oferowanych przez Dassault Systemes egzaminów z SW.
NewJoker

Postprzez PatrykA » paź 13, 2019 00:57

NewJoker napisał(a):Ja proponuję na razie dalej ćwiczyć samemu (im więcej przerobionych przykładów i wykonanych samodzielnie od zera modeli tym lepiej) i może zacząć oferować odpłatną pomoc studentom. W ten sposób podszkolisz się jeszcze przed podjęciem właściwej pracy. Następnie poszukaj jakiegoś stażu. Firm w tym zakresie nie brakuje. Będziesz miał konkurencję w postaci absolwentów mechaniki i budowy maszyn czy mechatroniki, ale Twoim atutem są ukończone kursy. Poważnych zleceń freelancerskich na Twoim miejscu bym się jeszcze nie podejmował, ponieważ jedną rzeczą jest umiejętność obsługi programu i modelowania nawet złożonych kształtów a osobną to jak faktycznie projektuje się różne konstrukcje inżynierskie. Tutaj potrzebna jest spora wiedza również spoza CAD-a. Może zapoznaj się też bliżej z SolidWorksem. Pracuje się w nim bardzo podobnie jak w Inventorze (a ogólne zasady i podejścia stosowane w modelowaniu są oczywiście takie same) a jego znajomość będzie dodatkowym atutem przy szukaniu pracy. Zwłaszcza jeśli zdasz jeden z oferowanych przez Dassault Systemes egzaminów z SW.

Dzięki za odpowiedź. Właśnie tak chciałbym zrobić, żeby zobaczyć od innej strony jak to wygląda i zmierzyć się z czymś, gdzie miałbym jakiś konkretny cel, określony czas itd., ale właśnie jedyna opcja to przez internet, przynajmniej do końca roku.
Jeżeli chodzi o SolidWorksa, to właśnie ten program miałem na studiach i jakoś specjalnie się nie różni od Inventora, ale jakoś Inventor dla mnie jest bardziej przejrzysty i przyjemniejszy. Ogólnie moim atutem jest też wyobraźnia, bo na każdej przestrzeni mam wiele pomysłów, dlatego też łatwo mi przychodzą niektóre rozwiązania danych operacji.
A jak wygląda kwestia podjęcia pracy jeżeli chodzi o ukończony kierunek ? Bo mechaniki, mechatroniki itd. nie skończyłem, a jedynie inżynierię biomedyczną, po której tak naprawdę nic nie wiem poza CADem, który dał mi nadzieję. Czy ciężej jest właśnie bez tej wiedzy, która jest na studiach mechanicznych itp. ?
PatrykA

Postprzez NewJoker » paź 13, 2019 11:40

PatrykA napisał(a):Jeżeli chodzi o SolidWorksa, to właśnie ten program miałem na studiach i jakoś specjalnie się nie różni od Inventora, ale jakoś Inventor dla mnie jest bardziej przejrzysty i przyjemniejszy.

Ja miałem na studiach najpierw Inventora a potem SolidWorks'a. Też uważam, że Inventor jest przyjemniejszy w użyciu. Ale w SolidWorksie można więcej zrobić, ma bardzo dobry, rozbudowany moduł do symulacji (chociaż Autodesk oferuje Nastrana). Warto poznać też ten program, będzie to dodatkowym atutem a w pracy nie wiadomo który z nich się trafi (wiele firm używa też CATII, ale to nie jest przystępny program).

PatrykA napisał(a):Ogólnie moim atutem jest też wyobraźnia, bo na każdej przestrzeni mam wiele pomysłów, dlatego też łatwo mi przychodzą niektóre rozwiązania danych operacji.

To jest właśnie najważniejsza umiejętność niezbędna do modelowania CAD. Znajomość interfejsu i obsługa programu to ledwie ułamek wymaganych kompetencji. Zwłaszcza, że praktycznie każdy program ma ten sam workflow. Umiejętność zrobienia wyciągnięcia, obrotu, przeciągnięcia czy wyciągnięcia złożonego nie wystarczy, bo musisz mieć pomysł jak i w jakiej kolejności wykorzystać te proste operacje do wykonania danego modelu. I tu właśnie przydaje się wyobraźnia przestrzenna.

PatrykA napisał(a):A jak wygląda kwestia podjęcia pracy jeżeli chodzi o ukończony kierunek ? Bo mechaniki, mechatroniki itd. nie skończyłem, a jedynie inżynierię biomedyczną, po której tak naprawdę nic nie wiem poza CADem, który dał mi nadzieję. Czy ciężej jest właśnie bez tej wiedzy, która jest na studiach mechanicznych itp. ?

Niewątpliwie będzie Ci trudniej niż absolwentom mechaniki i budowy maszyn czy mechatroniki, ale możesz znacznie zwiększyć swoje szanse poszerzając CV o rzeczy, których inni w większości nie będą mieli. Czyli przede wszystkim kursy i certyfikaty różnego rodzaju, znajomość wielu programów CAD, znajomość programowania itd. Jak już się załapiesz na staż to zyskasz też doświadczenie zawodowe i dalej będzie już z górki.
NewJoker

Postprzez PatrykA » paź 13, 2019 23:07

Niewątpliwie będzie Ci trudniej niż absolwentom mechaniki i budowy maszyn czy mechatroniki, ale możesz znacznie zwiększyć swoje szanse poszerzając CV o rzeczy, których inni w większości nie będą mieli. Czyli przede wszystkim kursy i certyfikaty różnego rodzaju, znajomość wielu programów CAD, znajomość programowania itd. Jak już się załapiesz na staż to zyskasz też doświadczenie zawodowe i dalej będzie już z górki.

A tak na szybko, to jakie głównie kursy masz na myśli ? Też coś z CNC ? Ewentualnie jeszcze czy polecasz jakieś książki, które na pewno mi się przydadzą.
PatrykA

Postprzez NewJoker » paź 13, 2019 23:37

Przede wszystkim wszelkie dotyczące CAD'a, bo tego jest najwięcej. Ale też tak jak piszesz CNC może się przydać (obróbka skrawaniem jest podstawą w przemyśle), automatyka przemysłowa, może i coś z MES-u (tu już musiałbyś zdecydować się na jakiś program). Nie zaszkodzi kurs programowania (np. Python jest bardzo przydatny). Teraz kursy są prawie z wszystkiego, łącznie z mechaniką techniczną ;-) Warto również nauczyć się podstaw obsługi MatLaba.

Jeśli chodzi o książki to tutaj wymieniłem te najlepsze na początek: pocz-tki-jakie-ksi-ki-polecacie-t82790.html

Najważniejsza jest oczywiście mechanika, wytrzymałość i PKM, ale pozostałe dziedziny też mogą Ci się przydać w przyszłości. Jeśli czujesz, że z czegoś masz braki to poczytaj trochę na ten temat żeby znać chociaż kluczowe pojęcia, prawa i zasady.
NewJoker

Postprzez gambolo » paź 14, 2019 10:50

Jeżeli chcesz wchodzić głębiej w modelowanie i ukierunkować się w samochodówce, to przestaw się w catiie lub nx oraz dokształć z matematycznych podstaw geometrii, krzywych, powierzchni etc..
gambolo

Postprzez PatrykA » paź 14, 2019 20:15

A jak wygląda kwestia rozmów kwalifikacyjnych ? Jakiej wiedzy najczęściej wymagają ? Domyślam się, że potem i tak ona się mniej przydaje, bo praca wygląda zupełnie inaczej jak teoria z książek, ale no jakoś trzeba się zaprezentować. Na studiach miałem mechanikę i wytrzymałość i nawet mi to siedziało.
PatrykA

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących